Kitos medicinos paslaugos

 • Paslaugos, kurių išlaidos apmokamos PSDF biudžeto lėšomis
 • Kaip gauti nemokamą specialisto konsultaciją
 • Odontologų paslaugos
 • Dantų protezavimas

3 taisyklės kaip gauti nemokamą specialisto konsultaciją. Ką naudinga žinoti pacientui.

Pirmoji taisyklė: reikia turėti šeimos gydytojo ar gydytojo specialisto išduotą siuntimą

Už specialisto konsultaciją mokėti nereikia tuomet, kai konsultacijai siunčia medikas, dirbantis sutartį su ligonių kasomis sudariusioje gydymo įstaigoje ir teikiantis PSDF lėšomis apmokamas paslaugas.

Siuntimas pas kitą gydytoją reiškia, kad šeimos gydytojas ar kitas gydytojas specialistas nori konsultuotis su kitu gydytoju specialistu dėl paciento diagnozės ar gydymo. Be to, nepamirškite, kad po specialisto apžiūros, jo paskirtų tyrimų, procedūrų, taip pat jam paskyrus vaistus, jo atsakymas turi būti pateiktas siuntimą davusiam gydytojui, kuris rūpinsis tolesniu gydymu.

Antroji taisyklė: apdraustojo teisė pasirinkti įstaigą ir gydytoją specialistą

Siuntime negali būti įrašyta konkreti įstaiga ar specialisto pavardė. Siunčiantis gydytojas turi pasakyti, kokiose įstaigose teikiama pacientui reikalinga konsultacija ir informuoti, kad pacientas gali pasirinkti specialistą ir gydymo įstaigą. Sumanūs pacientai pasidomi (reikalingos informacijos galima rasti internete, pavyzdžiui, www.sergu.lt ar paskambinus į kelias gydymo įstaigas), kur eilė trumpesnė ir iš karto, gavę siuntimą, užsirašo pas pasirinktą specialistą.

VLK primena, kad žmogus gali rinktis gydytoją specialistą ne tik toje pačioje įstaigoje, kurioje dirba siuntimą išdavęs gydytojas, bet ir bet kurioje Lietuvos įstaigoje (savo gyvenamoje vietovėje ar kitur), sudariusioje sutartį su TLK.

Trečioji taisyklė: pacientas visada turi teisę į nemokamą paslaugą. Bet savo noru gali pasirinkti ir kitaip

Ji reiškia, kad su siuntimu pacientas visada turi gauti nemokamą paslaugą, bet gali pasirinkti brangiau kainuojančias paslaugas, medžiagas ar procedūras ir už tai primokėti. Tai pacientas gali pasirinkti savo valia, parašu patvirtindamas sutikimą, ir mokėti ne visą kainą, o kainų skirtumą (tarp ligonių kasų apmokamos ir pasirinktos brangesnės).

Kaip minėta, gydymo įstaigoms ligonių kasos moka už suteiktas sveikatos priežiūros paslaugas (pavadinkime jas „sutartinėmis paslaugomis“) nustatytomis (jos vadinamos bazinėmis) kainomis. Šios kainos skelbiamos VLK interneto svetainės skyriuje Sveikatos priežiūros paslaugų kainos. Tai reiškia, kad pasirašydamos sutartis su TLK gydymo įstaigos įsipareigoja suteikti paslaugas apdraustiesiems, o ligonių kasos – įstaigoms sumokėti už suteiktas paslaugas viešai skelbiamomis kainomis. Taigi, nesvarbu, ar su siuntimu kreipiamasi į specialistą, dirbantį didelėje miesto poliklinikoje, ar nedidelėje privačioje klinikoje (sudariusioje sutartį su ligonių kasomis) – už tokią pačią paslaugą ligonių kasos sumokės tą pačią kainą, o pacientui mokėti nereikia.

Susirūpinkite, jei gydymo įstaigoje jums teigia, kad ligonių kasos moka dalį paslaugos kainos – teisės aktai to nenumato. Nepamirškite, kad visada turite teisę gauti nemokamą sveikatos priežiūrą ir gydymo įstaigoje jums pirmiausia turi būti pasiūlytos nemokamos paslaugos.

Tačiau pacientas gali pasirinkti (ne privalo, o gali pasirinkti savo valia) papildomai susimokėti – jei jis pats pasirenka konsultacijos ar gydymo metu naudojamas brangesnes medžiagas ar procedūras. Šiuo atveju reikia susimokėti ne visą kainą, o tik skirtumą tarp ligonių kasų mokamos kainos ir pasirinktos (brangesnės) medžiagos ar procedūros kainos.

Pavyzdžiui, gydytojo odontologo paslaugos vaikams teikiamos nemokamai – nereikia mokėti nei už gydymą, nei už medžiagas, nei už vienkartines priemones, kurios yra įskaičiuotos į paslaugos kainą. Tačiau galima pasirinkti ir brangesnes nei apmoka ligonių kasos plombines medžiagas ir primokėti medžiagų kainų skirtumą. Mokėti reikia į įstaigos kasą, kurioje išduodamas kvitas (ar kiti mokėjimo dokumentai).

Taigi, gydymo įstaiga pirmiausia turi pacientui pasiūlyti nemokamą gydymą, o pacientas turi teisę rinktis: ar gauti nemokamą, ar su priemoka.

Šaltinis ir visas straipsnis: sveikata.lrytas.lt

VšĮ Vilniaus universiteto ligoninės Žalgirio klinikos direktorė, medicinos mokslų daktarė Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto Odontologijos instituto profesorė Alina Pūrienė atsako į p.Mildos klausimą apie odontologų teikiamas paslaugas:

Atsakydama į Jūsų klausimą, visų pirma, norėčiau pradėti nuo bendrosios praktikos gydytojo odontologo kompetencijos bei teikiamų paslaugų apimties.

Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2011-07-20 įsakymu V-706 patvirtinta Lietuvos medicinos normos MN 42:2011 „Gydytojas odontologas. Teisės, pareigos, kompetencija ir atsakomybė“ (toliau – Medicinos norma) reglamentuoja gydytojo odontologo kompetenciją, t.y., nustato ligas ir būkles, kurias gydytojas odontologas turi mokėti diagnozuoti, gydyti, kokius gydomuosius veiksmus bei procedūras turi gebėti atlikti, kokias teises ir pareigas gydytojas odontologas turi sveikatos priežiūros paslaugų teikimo procese. Kitaip tariant, visi gydytojai odontologai, turintys odontologo medicinos praktikos licenciją, turi mokėti atlikti visas Medicinos normoje jo kompetencijai priskirtas manipuliacijas, mokėti diagnozuoti ir gydyti visas ligas ir susirgimus, nepaisant į jį besikreipiančio paciento amžiaus, turimų gretutinių susirgimų ar ligų bei kitų aplinkybių. Atsakant į Jūsų užduotą klausimą, norėčiau paminėti, jog visi praktikuojantys gydytojai odontologai pagal savo kompetenciją turėtų gebėti teikti paslaugas tiek parkinsono, tiek kitomis ligomis sergantiems pacientams.

Pažymėtina, jog neretai gydytojai odontologai paslaugų teikimo procese susiduria su ypatingomis situacijomis ir aplinkybėmis, pvz., vaikai, kurie netoleruoja gydymo dėl savo jauno amžiaus, nepatyrimo ir psichologinių ypatumų, tam tikromis ligomis sergantys pacientai, su kuriais kontaktas yra apsunkintas, o atlikti tiriamuosius bei gydomuosius veiksmus yra problematiška, todėl reikalingos ypatingos individualios gydytojo odontologo savybės bei pastangos, siekiant rasti kontaktą su tokiais pacientais, mokėti juos įtikinti leisti teikti paslaugas arba parinkti tokias gydymo metodikas (pvz., gydymas su sedacija ar taikant bendrinę nejautrą), kurios sudarytų sąlygas be trikdžių teikti paslaugas pacientams.

Jūsų paminėtu atveju, manytina, susidūrėte su gydytoju odontologu, kuris anksčiau nebuvo susidūręs su parkinsono liga sergančiu pacientu, šios ligos pasekmėmis bei įtaka gydymo procesui, todėl galimai sudvejojo savo sugebėjimais ir nesiryžo pradėti gydymo. Mano įsitikinimu, gydytojas, nusprendęs nepradėti tokio paciento gydymo, turėjo paaiškinti pacientui ir/ar joatstovams priežastis, kodėl atsisako pradėti gydymą, bei nukreipti pacientą pas tokį gydytoją, kuris pacientui pagelbėtų.

Konkrečioje situacijoje pacientui siūlytume kreiptis į pirmines asmens sveikatos priežiūros paslaugas teikiančios gydymo įstaigos, prie kurios pacientas yra prisiregistravęs, Odontologijos skyriaus specialistus.

2014 m. rugpjūčio 7 d.


Į p. Stefanijos klausimą kur kreiptis, esant dideliam tremorui ar diskinezijoms, ir atsiradus poreikiui rauti dantį, gavome Lietuvos Respublikos Odontologų rūmų, Kauno teritorinio skyriaus (Kauno ir Marijampolės apskritys) atsakymą:

Tokiu atveju reikia kreiptis į antrinio ar tretinio lygio odontologinės priežiūros (pagalbos) įstaigą, teikiančią anesteziologijos reanimatologijos paslaugas, kur galėtų būti atliktos procedūros taikant, jei reikia, bendrąją nejautrą.

2018 m. spalio 15 d.

Daugiau informacijos apie tai, kas turi teisę į PSDF biudžeto lėšomis kompensuojamą dantų protezavimą, kur kreiptis ir kaip elgtis toliau, rasite Valstybinės ligonių kasos tinklapyje…

4 Komentarai

 1. Giedrė Giedrė
  2018-02-22    

  Laba diena, ar galėčiau sužinoti – sergančiam Parkinsono liga ar nustatomas darbingumo lygis. Serga apie 5 metus, vakarop sunkiai judina rankas, sunkiai vaikšto, sulėtėja mąstymas. Ačiū už atsakymą.

  • saulė saulė
   2018-02-22    

   Taip. Visų pirma kreipkitės į šeimos gydytoją.

 2. liguta liguta
  2017-03-04    

  Sveiki, noriu jusu didelio patarimo ir prasymo pas koki daktara reikia kreiptis del parkinsono ligos ,serga mano tevukas ,kuris gyvena Telsiuose ,tenai lankosi pas daktares ,bet nori pasikonsultuoti ir Klaipedoje . Buciau labai dekinga jai parasytumete ,koks daktaras yra geriausias ir kokioje ligoninei ? Aciu is anksto

  • saulė saulė
   2017-03-05    

   Deja, negalime rekomenduoti konkrečiai vieno ar kito specialisto kaip geriausio. Kiekvienas žmogus randa “savo” gydytoją. Siūlytume paieškoti, kokioje Klaipėdos gydymo įstaigoje dirba neurologai, besispecializuojantys Parkinsono ligos gydyme, ir pasidomėti žmonių nuomonėmis apie juos, pavyzdžiui, http://www.pincetas.lt, arba kreiptis į gydytojus-neurologus, pavyzdžiui, Vilniuje https://www.parkinsonas.org/apie-parkinsono-liga/gydymas/gydytojai/.