Teisinė informacija

Neįgaliųjų reikalų departamento užsakymu sukurta informacinė pagalbos neįgaliesiems koordinavimo platforma Manogarantijos.lt.

Asmeniui nustačius neįgalumą, darbingumo lygį ar specialiuosius poreikius, dažnas ieško informacijos apie tai, kokią valstybės pagalbą ir garantijas galima gauti, domisi konkrečiomis pagalbos gavimo sąlygomis, domisi, kur kreiptis. Nors Seimo, ministerijų ar įstaigų priimti teisės aktai yra skelbiami viešai, ši informacija yra pateikiama skirtingais būdais, skirtingose interneto svetainėse, o tai labai apsunkina informacijos konkrečios negalios atveju paiešką.

„Manogarantijos.lt platforma yra vieta, kur pateikiama koncentruota nukreipianti informacija apie kone visas garantijas bei pagalbą negalią turintiems asmenims ar jiems padedantiems asmenims. Šioje svetainėje pateikta lengvai suprantama užklausos forma, kur galima suvesti individualius negalios požymius ir pagal tai gauti konkrečiu atveju aktualią informaciją. Taip pat pateikiamas sistemoje vartojamų sąvokų paaiškinimas, neįgaliesiems garantijas reguliuojančių teisės aktų sąrašas, sričių, kuriose yra numatytos garantijos, sąrašas. Svarbu ir tai, kad ši informacijos sistema nuolat stebima ir atnaujinama“, – sako Neįgaliųjų reikalų departamento prie SADM direktoriaus pavaduotoja Jolanta Šliužienė.

Be nuorodų apie garantijas, informaciją galima gauti pokalbio svetainėje forma, elektroniniu paštu, veikia telefono linija, kuria paskambinus informacija apie garantijas bus suteikta labai operatyviai ir aiškiai.

Atkreipiame dėmesį, kad sistemoje teikiama tik nukreipianti ir bendro pobūdžio informacija. Informacinė sistema neskirta teikti siūlymus dėl teisės aktų tobulinimo, nebus atliekamas socialines garantijas teikiančių, vykdančių įstaigų veiksmų, sprendimų teisėtumo vertinimas. Informaciją teikiantys darbuotojai neturi įgaliojimų konkrečiose individualiose situacijose konstatuoti teisės aktų pažeidimų, ar priešingai konstatuoti, jog tokių nėra. Informacijos sistema yra tik pagalbinė priemonė orientuotis teisės aktų „labirinte“, ir tai nėra oficialus teisės aktų skelbimo portalas.

Manogarantijos.lt platforma skirta visiems, kurie domisi valstybės teikiama pagalba negalią turintiems žmonėms, tiek politikams, tiek studentams, kurie dažnai teiraujasi būtent apie neįgaliesiems skirtas garantijas.

Žinoma, ši informacijos sistema bus tobulinama ir plečiama įtraukiant ir sisteminant vis daugiau institucijų priimtų teisės aktų, susijusių su negalia, įskaitant savivaldybių priimtus sprendimus.

Svetainė pritaikyta ir suvokimo sunkumų turintiems asmenims: tekstas pateikiamas padidintu raidžių šriftu, svetainės dizainas , „neapkrautas“, nereikalinga informacija, paprasta ir intuityviai lengvai suprantama informacijos paieškos sistema.

Šio informacijos paieškos įrankio sukūrimas ir išlaikymas finansuojamas pagal Nacionalinės neįgaliųjų socialinės integracijos 2013–2020 metų programos įgyvendinimo 2019 metų ir vėlesnių metų veiksmų plano, patvirtinto Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2018 m. rugsėjo 27 d. įsakymu Nr. A1-521, priemonę 4.2.3 „sukurti informacinę pagalbos neįgaliesiems koordinavimo sistemą“.

6 Komentarai

 1. Mindaugas Mindaugas
  2015-10-03    

  2003m atlikta prostatos pasalinimo operacija po to issivyste dalinis slapumo nelaikymas Marijampoles ligoniu kasa mano prasyma skirti kompensavima iklotams atmete motyvuodama kad nera nustatyta neygalumas,siais metais diagnozuota Parkinsono liga arr tai gali buti priezastis mano prasymui del iklotu kompensaviimo pateikinimui?Su pagarba Mindaugas.

  • saulė saulė
   2015-10-05    

   P.Mindaugai, situaciją pakomentavo LPLD pirmininkės pavaduotoja Angelė Gurklytė:
   Pagal dabar galiojančią slaugos priemonių kompensavimo tvarką, prostatos vėžys ir Parkinsono ligos nėra įrašytos į sąrašą ligų, kuriomis susirgus, kompensuojamos medicinos pagalbos priemonės (sauskelnės, įklotai), neatsižvelgiant koks paciento neįgalumo lygis. Taigi, Mindaugai, Jūs gausite 30 vnt. mėnesiui kompensuojamų priemonių tik tada, kai Jums bus nustatytas specialus nuolatinės slaugos poreikis. Tačiau turėkime vilties, kad prostatos vėžys, Alzheimerio ir Parkinsono diagnozės bus įtrauktos į minėtą ligų sąrašą ir galėsite gauti kompensaciją tada, kai medicinos pagalbos priemonių prireiks ir jas išrašys gydytojas. Dėl to aktyviai dirba (tiksliau kovoja) VšĮ Inkocentras.

 2. 2014-12-15    

  Diagnozuota PARKINSONO liga,1,5 stadija,nedarbingumo komisija nusprende,kad esu darbinga,ar teisingas toks sprendimas.Jaučiuosi blogai.kokie yra įstatymai.

  • saulė saulė
   2015-01-10    

   P.Vaida, deja, nedaug turime informacijos apie Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybos darbo principus ir tvarką, nors daugumai mūsų šios tarnybos sprendimai atrodo nelogiški: žmonės, kuriems reikalinga slauga, jos negauna, kai kuriems, kelintąsyk vertinant darbingumo lygį, nustatomas didesnis darbingumo procentas, nei buvo nustatytas anksčiau – kas sudaro įspūdį jog liga gali būti pagydoma, nors gydytojai-neurologai diagnozuoja ir aiškiai išrašuose nurodo ligos progresavimą.
   Jūs galite skųsti NDNT sprendimą.
   Visą turimą ir gaunamą informaciją iš šios tarnybos rasite skyrelyje NDNT.

 3. Rasa Rasa
  2014-12-01    

  Laba diena teciui nustatyta 3-cia stadija parkinsono ar galiu tvarkyti dokumentus slaugai.Aciu

  • saulė saulė
   2014-12-02    

   p.Rasa, ar Jūsų tėveliui reikalinga slauga, nuspręsti gali tik specialistai, įvertinę Jūsų tėvelio būklę. Tikimės, kad jie tai padarys atsakingai. Stiprybės Jums ir Jūsų tėveliui.