Patarimai artimiesiems, draugams…
Neurologas Antanas Lukošaitis. Gydymo menas 12-asis numeris (2007 m. Nr.12)
„Savo praktikoje turėjau nemažai atvejų, kai PL buvo diagnozuojama pavėluotai dėl to, kad laiku nebuvo pastebėtas vienas iš ligos simptomų – raumenų sukaustymas. Ypač dažnai dėl to PL pavėluotai būdavo nustatoma vyresnio amžiaus pacientams, kurių sulėtėjęs judėjimas, sukaustymas būdavo tiesiog priskiriamas amžiaus ir senatvės požymiams. Gydytojams nekildavo mintis patikrinti raumenų tonuso. Tuo tarpu ilgai negydomas žmogus jau nebegalėdavo vaikščioti, tik gulėdavo lovoje, sunkiai kalbėdavo ir orientuodavosi. Artimieji jau neturėjo vilties, kad ligonio būklė galėtų pagerėti. Tuo tarpu, diagnozavus ir pradėjus gydyti PL, ligonis atsigaudavo, atsikeldavo iš lovos, pradėdavo vaikščioti, sugebėdavo pats apsitarnauti. Artimiesiems tai atrodė kaip stebuklas. Nors iš tiesų tai tik teisingas ligos pažinimas ir jos gydymas.”
Kaip išreikšti rūpestį, norą padėti, užuojautą žmogui sergančiam Parkinsono liga (PL)?
Sunku, kai nežinai ką pasakyti žmogui sergančiam PL, o norisi išreikšti savo rūpestį, užuojautą ir norą padėti. Kartais geriausi ketinimai nuskamba nejausmingai. Bet vietoje to, ką pasakyti sergančiam PL, išsiaiškinkime ko nereikėtų sakyti:
Dar vis kyla klausimas, o ką pasakyti sergančiajam? Kaip jau buvo rašyta, nėra dviejų vienodų pacientų, kaip ir nebūna dviejų vienodų snaigių – todėl ir supratimas, ir parama reikalinga kiekvienam skirtinga. Sergančiajam jau ir taip sudėtinga kontroliuoti savo gyvenimą, todėl neaiškink jam, kaip jam tvarkytis su liga. Pasikalbėk su juo, ką jis jaučia, ką patiria. Leisk jam pasakyti, kas jam galėtų padėti susidoroti su tam tikrais ligos pateiktais iššūkiais.
Paruošta pagal www.diseasescure.pw
Paruošta pagal www.michaeljfox.org