Ką tik išgirdote diagnozę?

  • Ir po diagnozės gyvenimas tęsiasi
  • Šiandien išgirdote diagnozę? Paskaitykit!
  • Informacija ruošiama

Tik sužinojus diagnozę dauguma nežino kaip elgtis, kaip planuoti ateitį. Todėl norime pasidalinti su jumis keletu patarimų.

Lietuvos sveikatos apsaugos ministro įsakymu sergančiojo Parkinsono liga sveikatos būklės tikrinimas pas gydytoją neurologą numatytas 2 kartus per metus. Jei reikia, galima kreiptis ir daugiau kartų. Taigi, visų pirma Jums reikia pasirinkti gydytoją neurologą, pas kurį nuolatos lankysitės. Deja, ne visi gydytojai neurologai priima Parkinsono ligos pacientus. Daugelis pripažįsta, kad Parkinsono ligos gydymas yra menas.

Nepriklausomai nuo to kuriame Lietuvos regione gyvenate, gydytoją neurologą galite pasirinkti ir antro ar trečio lygio gydymo įstaigose: Santaros, Kauno klinikose ar Vilniaus universitetinėje ligoninėje.

Dauguma sergančiųjų, dalindamiesi savo patirtimi, vaistus rekomenduoja gerti 1 val. iki valgio arba 2 val. po valgio. Būtinai perskaitykite visų vartojamų vaistų informacinius lapelius. Atkreipkite dėmesį į vaistų sąveiką su maistu ar kitais vaistais, ligomis.

Mankštinkitės, judėkite. Tyrimai rodo, kad reguliarus mankštinimasis pagerina kai kuriuos ligos simptomus, mažina sukaustymą ir gerina pusiausvyrą.

Jei dar dirbate, tęskite dirbti tol kol leidžia sveikata.

Atminkite, kad Parkinsono liga nėra vienoda visiems. Čia galioja taisyklė: “Kas tinka man gali netikti tau, kas tinka tau gali netikti man”.

Domėkitės liga, kad žinotumėte apie ją kaip įmanoma daugiau. Pavyzdžiui, jos simptomų žinojimas gali padėti atpažinti mažiau žinomus simptomus, tokius kaip depresiją, regos sutrikimai.

Kalbėkitės su šeima apie ilgalaikius sprendimus, neatidėliokite per daug tokių temų kaip testamentas, namų aplinkos pritaikymas ir pan.

Kalbėkitės su šeimos nariais, jei reikia, su specialistais, apie savo baimes, nerimą, problemas ir pan.

Junkitės prie tarpusavio paramos grupių. Čia galima rasti supratimą, atsakymus į klausimus, naujų draugų, išgyvenančiu panašią patirtį, pagalbą.

“Dalykai, kuriuos būčiau norėjusi pasakyti jums tą dieną, kai sužinojote sergą Parkinsono liga” – amerikiečių terapeutės Sarah King kreipimasis į sergančius PL.

sk“Šiandien diena greičiausiai nebuvo tokia, kokios tikėjotės. Dabar jaučiatės sutrikę, išsigandę, pikti, o gal ir apatiški. Žinau, kad nauja diagnozė – parkinsonas – užveržė jums kilpą, bet šis mano laiškas – kvietimas į naują jūsų gyvenimo etapą, kuris iš tiesų yra daug šviesesnis, nei šiuo metu jį įsivaizduojat. Visada prisiminkite: jumyse daug daugiau drąsos, nei jūs manote. Jūs daug stipresni, nei jums atrodo. Jūs daug protingesni, nei jūs galvojate apie save.

Iš aplinkinių girdimas: “man gaila” ar “užjaučiu” – gal ir tinkamas. Tik manau, kad jūs ieškote ne užuojautos. Vietoje jos aš noriu pasiūlyti jums savo paramą. Ne, netiesiu jums pagalbos rankos, žinau, kad ir ne šito ieškote – aš tik prašau išgirsti tai, ką noriu jums pasakyti, įsiklausyti į tai. Daugeliui man rūpinčių žmonių kilo klausimai, jie ieškojo vilties. Stebėdama juos įveikiančius kliūtis, aš be galo daug išmokau, nors neapsimetinėdama pasakysiu, kad nežinau visų atsakymų, bet turiu jums gerų patarimų jūsų naujame gyvenimo etape…

Jūs nesudužote. Priimate naują diagnozę kaip ženklą, kad jūsų kūnas palūžo? Bjauritės juo? Iš tiesų, jūsų kūnas tiesiog sako jums, kad jam reikia tikros rūpestingos meilės. Greičiausiai, jis tą sako jums jau kurį laiką, bet visada lengviau prašymą ignoruoti, nei atkreipti į jį dėmesį. O šiandien jūsų kūnas jau šaukia garsiai, kad išgirstumėt. Šiandien prasideda įsiklausymo ir dermės kelionė. Jūsų kūnas nepraranda vilties ir visada prašo sveikatos ir pagalbos būti sveikam – jums tiesiog reikia duoti tai, ko jis prašo.

Niekas nenusprendė jūsų ateities. Sutiksite negatyvių žmonių, sėjančių savo baimes, bet Parkinsono diagnozė yra būtent tik diagnozė. Tai simptomų rinkinys, o ne jūsų visos ateities prognozė. Reikia tikėti, kad jūsų ligos eiga bus lengvesnė ir jums nereikės vežimėlio. Tai nėra neigimas, jei toks tikėjimas keliauja kartu su jūsų veiksmais ir pastangomis padėti sau, savo sveikatai ir padidinti savo gyvybingumą. Jūsų ateitis yra būtent jūsų rankose ir jūsų požiūris į save ir savo ligą yra svarbiausia.

Nesislėpkite! Instinktyviai esame linkę slėpti savo diagnozę ir apsimesti, kad viskas gerai. Mintis prisijungti prie sergančiųjų Parkinsono liga savitarpio paramos grupės atrodo graudi – kas gi nori susidurti akis į akį su tariama savo ateitimi. Bet Parkinsono ligos simptomai nėra užkrečiami! Tai, kad šalia esančių žmonių simptomai kitokie, dar nereiškia, kad toks ir jūsų likimas. O mokytis iš jų patirties yra ypač vertinga. Susiraskite vietinę savitarpio paramos grupę, nueikite į susitikimą arba tiesiog susiraskite Parkinsono liga sergantį žmogų, su kuriuo galėtumėt nuoširdžiai bendrauti šiame gyvenimo etape. Socialiniuose tinkluose, internete yra daug paramos grupių visame pasaulyje. Tikrai rasite kokią atitinkančią jūsų požiūrį ir būseną. Ieškokite šaltinių padedančių jums ir suteikiančių naudingos informacijos. Atminkite, stiprybė kumštyje, žmonių vienybėje, o ne buvime vienam. Neturėtumėt būti vienas šiame gyvenimo kelyje.

Pradėkite makštintis. Dabar pat! Įrodymais pagrįsta – reguliari mankšta duoda neuroprotekcinį efektą (t.y. saugo jūsų smegenis) ir skatina neurogenezę (ląstelių atsinaujinimą) jūsų smegenyse. Madingas terminas – “neuroplastiškumas”, kuris reiškia, kad mes galime pagerinti viską, ką mes darome ir galvojame. Neuro-grįžtamasis ryšys veikia remiantis pagrindiniais neuroplastiškumo principais, padėdamas mums vykdyti pasikeitimus, kurių siekiame. Taigi, įmanoma psichologiškai ir fiziškai būti geresnės būklės. Be to, reguliari mankšta padeda gaminti dopaminą ir jį įsisavinti. Pagrindinė taisyklė: taip kaip nepraleidžiate nė dienos gerdami savo vaistus, taip ir su mankšta – negali būti praleidžiama nė dienos. Tai svarbu!

Nedideli pokyčiai veda į didelius pasikeitimus. Stebėkite savo mitybą. Mes nuryjame maistą lygiai taip pat kaip ir tabletes – negi manote, kad viena turi įtakos jūsų simptomams ir savijautai, o kita – ne? Toksinai būna įvairių formų – pesticidų, hormonų, taršos, maisto priedų, cukraus, ir tai tik keletas jų – jie apkrauna imuninę sistemą, smegenis. Valgykite ekologiškus ir natūralius (ar bent jau artimus natūraliems) produktus, ką galite sau leisti. Vartokite papildus, bet supraskite, jie nepadės jums, jei jūsų mityba neteisinga. Riebalai – sveikieji riebalai – yra jūsų draugai. Raskite veiklą, kuri padės nuraminti protą ir užpildyti sielą – užsiimkite tuo kasdien. Medituokite! Juokitės! Rūpinkitės savo miego kokybe – tai būsena, kai jūsų smegenys gydosi ir išmeta lauk toksinus. Priimdami savo kūną tarsi šventyklą, jūs pakeisite savo judėjimą, mąstymą ir jausmus.

Imkitės veiksmų dabar! Nėra ko laukti! Jūs jaučiatės “ne taip ir blogai”? Jūsų simptomai dar minimalūs ir jums atrodo, kad galite apsimesti, jog jie neegzistuoja? Taip, jūs galite gyventi taip, lyg nieko neatsitiko. Suprantu jūsų didžiulį norą “likti normaliais” kitų akyse tol, kol tai įmanoma. Tačiau, kalbant apie parkinsoną, nėra ko laukti! Ir nesvarbu, kaip stipriai reiškiasi jūsų simptomai, imkitės veiksmų: jums reikalinga mankštinimosi programa, turite išmokti valdyti stresą, turite reguliuoti savo miego ciklą ir iš pagrindų sutvarkyti savo mityba. Jūsų tikslas – išsaugoti savo smegenis ir padėti jų veiklai. Vaistai padės jums kontroliuti simptomus, GSS operacija padės sumažinti kai kuriuos jų, bet tai tik jūsų ligos simptomų jūsų kūne kontrolė, ne gydymas. Įsivaizduokite savo gyvenimą su liga, savo sveikatą, kaip banko sąskaitą – ji mažėja sulig kiekviena ligos diena. Ir tik jūsų pastangos: rūpestis savimi, savo sveikata – fizinė ir protinė mankšta, tinakama mityba ir miegas, streso vengimas – papildo jūsų sąskaitą. Nuo šiandien pirmoje vietoje esate jūs pats! Ir suteikite prioritetą savo sveikatai ir ateičiai!

Priimkit save be baimės. Susitaikymas – tai ne pasidavimas. Susitaikymas inspiruoja veiksmus, o ne pasyvumą. Neneikite to, kur esate šiandien. Nesipriešinkite savo jausmams. Jauskite! Verkite! Rėkite! Juokitės! Baimei čia nėra vietos, nes čia ir dabar jūs nesate pavojuje. Baimė atsiranda tuomet, kai jūsų mintys pradeda plukdyti jus į susikurtą ateities viziją. Likite ten, kur esate dabar, ir sutelkite dėmesį į tai, ką galite padaryti šiuo metu.

Aš tikiu jumis!”

Šaltinis: www.invigoratept.com