Parkinsono tulpė

Tulpė „Daktaras Džeimsas Parkinsonas“ („Dr. James Parkinson“), pavadinta daktaro Džeimso Parkinsono vardu, yra Europos Parkinsono ligos asociacijos ir kitų Parkinsono ligos organizacijų bei grupių simbolis visame pasaulyje.

Tulpės istorija prasidėjo 1980 m. Nyderlanduose, kai Parkinsono liga sergantis olandų sodininkas J.W.S. Van der Wereld išaugino raudonos ir baltos spalvos tulpę, kurią pavadino „Dr. James Parkinson“, pagerbdamas anglų gydytoją Džeimsą Parkinsoną, kuris 1817 m. savo veikale “Esė apie drebantį paralyžių” aprašė ligą vėliau pavadintą jo vardu, bei pažymint tarptautinius neįgaliųjų metus.

1981 m. tulpė “Daktaras Dž. Parkinsonas“ buvo įtraukta į geriausių tulpių rūšių sarašą. Tais pačiais metais gavo apdovanojimą iš Karališkosios sodininkų draugijos Londone ir iš Karališkosios tulpių svogūnėlių augintojų draugijos Olandijoje.

Tulpė aprašoma taip: tulpės išorė yra ryškiai raudona su baltomis nedidelėmis plunksnelėmis pakraščiukuose, vidus – serbentų raudonumo spalvos su plačiomis baltos spalvos plunksnelėmis, dulkinė šviesiai geltona.

Ženklelis

Ženklelis

2005 m. balandžio 11 d.

Devintojoje Pasaulinėje Parkinsono dienos konferencijoje Liuksemburge Raudona tulpė buvo patvirtinta Parkinsono ligos pasauliniu simboliu, jungiančiu milijonus vienas kitą palaikančių rankų, viena meilės ir supratimo kalba plakančių širdžių.

2016 m. gegužę

Vytauto Didžiojo universiteto Kauno botanikos sodo organizuotoje  parodoje skirtoje tulpėms – „Tulpės gamtoje, buityje ir mene“ – Lietuvos Parkinsono ligos draugiją atstovaujanti Kauno apskrities Parkinsono draugija pristatė savo tulpę – pasaulinį Parkinsono ligos simbolį. Parodos lankytojams pateiktas pristatymas apie Parkinsono ligos simboliu tapusią tulpę, Lietuvos Parkinsono ligos draugiją ir Kauno apskrities Parkinsono draugijos veiklą.

Pristatymas_botanikos_sode

Tulpė

Leonarda Paršelienė, Kauno apskrities Parkinsono draugija, 2007 05 28

Tulpė – raudona gėlelė
Vienija pasaulio žmones,
Lėtai einančius i kelią,
Širdy slepiančius dejones…
Sustingęs kūnas, virpa rankos
Ir ateitis miglota…
Naktimis nemiga aplanko,
Gyventi liepia protas.
Tulpė – gėlelė raudona –
Simbolis gerumo, atjautos.
Gyventi pasiryžę sesės, broliai
Kantrybės, valios jums tvirtos!