Stadijos

Parkinsono ligos stadijos

imagesParkinsono liga paveikia įvairiai ir ne kiekvienas sergantis patiria visus jos simptomus, o jei ir patiria, tai nebūtinai tuo pačiu nuoseklumu, ar tokiu pačiu intensyvumu. Tačiau tipinio modelio PL progresavimas yra suskirstytas į stadijas.

Nesudėtinga priemonė padedanti gydytojams įvertinti PL motorinių simptomų progresavimą yra Hoehn ir Yahr stadijų skalė. Ji pirmąsyk pristatyta 1967 metais.

Stadijos:

1 –oji stadija: pacientui pastebimi lengvi simptomai, kurie paprastai netrukdo kasdienei veiklai. Drebėjimas (tremoras) ir kiti judėjimo sutrikimų simptomai pasireiškia vienoje kūno pusėje. Draugai, šeimos nariai gali pastebėti eisenos, laikysenos ir veido išraiškos pakitimus.

2 –oji stadija: simptomai stiprėja. Tremoras, sukaustymas (rigidiškumas) ir kiti judėjimo funkijos sutrikimai jau paveikia abi kūno puses. Eisenos ir laikysenos sutrikimai jau yra akivaizdūs. Šioje stadijoje pacientas dar gali gyventi vienas, bet kasdienių darbų atlikimas tampa sudėtingesnis ir užtrunka ilgiau.

3 –oji stadija laikoma ligos progresavimo viduriniuoju etapu. Šiai stadijai būdingas pusiausvyros praradimas, judesių sulėtėjimas. Didesnė kritimų tikimybė. Nors pacientas dar vis yra savarankiškas, PL simptomai paveikia jo kasdienius veiksmus: apsirengimą, valgymą, buitį.

4 –oji stadija: simptomai tampa sunkūs ir ribojantys. Pacientas dar gali atsistoti be pagalbos, eiti, bet jau gali reikti vaikštynės ir reikalinga pagalba kasdieniuose darbuose, jis nebegali gyventi vienas.

5 –oji stadija yra labiausiai pažengusi PL stadija. Kojų sukaustymas gali trukdyti atsistoti, stovėti, eiti. Pacientui reikalingas neįgaliojo vežimėlis arba jis prikaustomas prie lovos. Atlikti bet kokiems veiksmams reikalinga slaugančio asmens pagalba. Pacientui gali pasireikšti haliucinacijos ar kliedesiai.

Nors Hoehn ir Yahr skalė koncentruojasi į motorinius simptomus, PL specialistai ir PL bendruomenė pripažįsta, kad yra ir daugybė svarbių nemotorinių simptomų.

Taikant modifikuotą Parkinsono ligos stadijų skalę, yra išskiriamos dar 1,5 (vienpusiai ir ašiniai simptomai) ir 2,5 (lengvo laipsnio abipusė liga, pacientui išsilaikant pastūmimo mėginio metu) stadijos.

Nors kiekvieno paciento ligos simptomai ir jų progresavimas yra skirtingi, tipinių PL stadijų žinojimas gali padėti pastebėti pakitimus, net jei vieniems jie gali pasireikšti po 20 metų, kitiems – kur kas greičiau.