Parkinsono liga

Parkinsono liga – PL

Parkinsono liga – tai neurodegeneracinė liga, prasidedanti dėl dopamino trūkumo ekstrapiramidinėje sistemoje, sukelianti smegenų funkcijos sutrikimus, kurie nulemia palaipsnį judesių kontrolės praradimą. Tai lėtinė, progresuojanti liga.

Pakinta organizme esančio baltymo alfa-sinukleino (žr. žodyne) struktūra. Jis tampa netirpus, kaupiasi ir palaipsniui sutrikdo nervų sistemos ląstelių funkciją, kas sukelia pakitimus ekstrapiramidinėje nervų sistemoje, kuri yra vienas iš labai svarbių centrinės nervų sistemos galvos smegenų nervinių tinklų, atsakingų už judesių koordinaciją, raumenų tonusą, grįžtamuosius judesius atliekančių raumenų darbą ir nesąmoningus automatinius judesius, pavyzdžiui, rankų mostus einant, veido išraiškos pasikeitimus išsigandus ar juokiantis.

„Nematoma” liga – tai liga, kuri išoriškai nematoma, paslėpta. Parkinsono liga – viena tokių. Bet dėl stereotipinio  visuomenės supratimo apie šią ligą ji dažniausiai suprantama klaidingai – tik kaip sukelianti galūnių drebėjimą. Tačiau drebėjimas pasireiškia ne visiems sergantiesiems.

„Tai turbūt vienintelė liga, kuri ne tik nuolat progresuoja, bet ir kinta kasdien ir net kas valandą. Vieną akimirką sveikatos būklė pablogėja, po valandos ji jau gali būti patenkinama ir atvirkščiai. Tam reikšmės gali turėti ne tik stresas, bet ir paprasčiausias susijaudinimas.” – pakomentavo vienas gydytojas.

“Jei prieš tris dešimtmečius ligos eiga galėjo būti nuspėjama. Dabar jau sunku pasakyti, kaip ji progresuos vienam ar kitam pacientui. Naujausi modernūs vaistai sumažina pacientus kamuojančius ligos simptomus, sukuria geresnę gyvenimo kokybę. Kai kurie žmonės serga penkiolika metų, ir vis dar tebėra savarankiški. Tačiau, jei ligos forma sunkesnė, jei nepavyksta pritaikyti tinkamų vaistų, jau po dešimties metų pacientui tenka keisti gyvenimo būdą,“ – sako kitas gydytojas neurologas.

Parkinsono liga – pasaulyje antra labiausiai paplitusi lėtinė neurodegeneracinė liga po Alzheimerio ligos. Jos epidemiologijos ypatumai įvairiose šalyse skiriasi. Liga paplitusi visame pasaulyje, visose etninėse grupėse. Manoma, kad pasaulyje gali būti nuo 6,5 iki 10 milijonų sergančiųjų PL.

Lietuvoje Parkinsono liga serga maždaug 11-12 tūkstančių žmonių.

Dažniausiai liga pasireiškia žmonėms virš 50 metų amžiaus, tačiau vienam iš dešimties sergančiujų liga prasideda iki 50 metų amžiaus. PL beveik vienodai serga abiejų lyčių asmenys, tačiau vyrai serga dažniau nei moterys.

 

Jaunatvinė, juvenilinė, ankstyvoji PL

Kai ligos simptomai pasireiškia jaunesniam nei 40 metų asmeniui, ji apibrėžiama kaip ankstyvoji Parkinsono liga, dar vadinama jaunatvine Parkinsono liga.

Pasaulyje maždaug 2 % sergančių šia liga yra jaunesni nei 40 metų. Bet neatmetama, kad šis procentas galėtų būti didesnis, nes PL dažnai neįvertinama jauniems pacientams.

Jaunatvinei Parkinsono ligai būdinga:

Todėl dažniausiai jaunam žmogui pradžioje skiriami MAO-B inhibitoriai ar dopamino agonistai, o levodopos preparatai įtraukiami vėliau, kai kiti vaistai nepakankamai kontroliuoja simptomus.

Ligos progresavimo greitis ir ligos sunkumas kiekvieno paciento yra labai individualus, kaip ir vyresnio amžiaus PL pacientų.

Labai svarbu pacientui pasirinkti gydytoją, kuris suprastų jaunatvinio Parkinsono gydymo ypatybes ir maksimaliai pagerintų paciento gyvenimo kokybę, atsižvelgdamas į paciento jauną amžių ir tai, jog jam pradėtą gydymą reikės tęsti visą likusį gyvenimą, o vaistų sukelti šalutiniai reiškiniai neišvengiami.

Jauno paciento sutuoktiniui gali būti sunku susitaikyti su artimojo liga, nei vyresniems žmonėms. Bet jaunas žmogus, prasidėjus PL, geriau reaguoja į mankštas arba kitus gydymo būdus, kurie paremti smegenų gebėjimu prisitaikyti prie pokyčių – mokslininkai tai vadina neuroplastiškumu.

Remiantis statistiniais 2008-2017 metų duomenimis, 1-2% visų sergančiųjų Parkinsono liga Lietuvoje buvo žmonės jaunesni nei 50 metų.

Pasaulinės statistikos duomenimis, net apie 5-10% ligos atvejų ji yra diagnozuojama žmonėms iki 50 metų amžiaus. Pavyzdžiui, JAV aktoriui Michael J. Fox, kurį dauguma pažįsta iš kinofilmo „Atgal į ateitį“, The Michael J. Fox Parkinsono ligos tyrinėjimų fondo, ieškančio Parkinsono ligos gydymo būdų,  įkūrėjui liga diagnozuota 30-ies metų.

Olimpiniam ir daugkartiniam pasaulio čempionui, vienam geriausių visų laikų sunkiasvoriam boksininkui, pasižymėjusiam neįtikėtinu vikrumu, reakcija ir ištverme – Muhamedas Ali (Muhammad Ali) liga buvo diagnozuota 42-ejų metų. Tai jam priklauso frazė „Neįmanoma – tai ne faktas. Tai tik nuomonė.”

Tinklalapis Jaunatvinio Parkinsono žmonėms: www.youngparkinsonsnetwork.com

http://forum.parkinson.org/index.php?/forum/10-young-onset-forum/ – šis forumas vienija sergančius Jaunatvine PL.

Koks jauniausias amžius susirgti?

Retais atvejais PL primenantys simptomai gali atsirasti vaikams ir paaugliams. Šis sutrikimas vadinamas Juveniliniu parkinsonizmu ir dažniausiai siejamas su tam tikromis didelės rizikos genetinėmis mutacijomis.

Metui Yglsui (Matt Eagles) buvo tik 7-eri, kai jam pasireiškė pirmieji ligos simptomai. 2006 metais jam atlikta giluminė smegenų stimuliacija. Jis yra sporto fotografas. 2018 metais BBS NEWS rašė, kad vyras jau 43 metus gyvena su Parkinsono liga.

Elizai Rovelli (Elisa Rovelli) buvo 10 metų. Ji įgijo universitetinį išsilavinimą, dirba mėgiamą darbą.  Su Parkinsono liga moteris jau gyvena apie 25 metus.

Parkinsono ligos pasireiškimo atvejai itin jauname amžiuje fiksuoti ir Lietuvoje.