Medicininė reabilitacija

Ergoterapijos užsiėmimas Kulautuvos reabilitacijos ligoninėje. 2016 m.

Medicininė reabilitacija (ambulatorinės procedūros ar sanatorija) – tai kuo per metus pasidžiaugia vos keli procentai visų Lietuvos sergančiųjų Parkinsono liga. Dauguma, baigę reabilitacijos kursą, džiaugiasi sustiprėję, palengvėjusiais Parkinsono ligos simptomais, gavę kineziterapeutų patarimų, kaip teisingai atlikti pratimus, ar kineziterapeutų pasiūlytais pratimais papildę namuose atliekamas mankštas ar net sudarytomis mankštų programomis tiems, kurie iki tol namuose nesimankštino.

Teigiamų reabilitacijos rezultatų galima tikėtis tuomet, kai:

 • vaistai gerai „veikia“, t.y. medikamentinis gydymas yra efektyvus;
 • vaistai vartojami laiku;
 • kai reabilitacijoje elgiamasi protingai, t.y. atsakingai žiūrint į paskirtas procedūras,
 • tačiau nebandoma „atsigriebti“ už visus metus ar daugiau, kai neturėta reabilitacijos;
 • procedūros viso reabilitacijos laikotarpio atžvilgiu sudėliotos tolygiai; prašykite FMR gydytojo procedūras paskirti taip, kad jų krūvis būtų paskirstytas tolygiai viso Jūsų reabilitacijos laikotarpio atžvilgiu, nes dažnai pradžioje būna skiriama daug procedūrų, kas labai išvargina, dažnas pacientas net nusprendžia praleisti vieną ar kitą procedūrą, o į reabilitacijos pabaigą procedūrų mažėja ir lieka daug laisvo laiko, kai nebėra ką „veikti“ ir skubama išvažiuoti ar pan.;
 • procedūros dienos bėgyje sudėliotos taip, kad Jums nereikia stimgalviais lėkti iš vienos į kitą, kad turėtumėte laiko pailsėti po sunkesnių procedūrų, pavyzdžiui, mankštos ar vandens procedūrų;
 • emocijos yra teigiamos; todėl jei, pavyzdžiui, kambario kaimynas Jums nepatinka, paprašykite pakeisti kambarį,
 • bet jei nesate linkęs susipažinti su kitais žmonėmis, gerai pagalvokite, ar apsistojimas vienviečiame kambaryje tikrai yra geras pasirinkimas – naujos pažintys, bendravimas taip pat gali būti priskiriami reabilitacinei terapijai.

Kauno apskrities Parkinsono draugijos nariai prie Abromiškių reabilitacijos ligoninės parkinsoniečių sodintos drebulės. 2019 m. balandžio 11 d.

Į klausimą, ar priklauso reabilitacija sergantiems Parkinsono liga, atsakome – nepriklauso. Tačiau medicininė reabilitacija dėl Parkinsono ligos gali būti skiriama. Tai numato 2008 m. sausio 17 d. Lietuvos Respublikos Sveikatos apsaugos ministro įsakymas Nr. V-50 „Dėl medicininės reabilitacijos ir sanatorinio (antirecidyvinio) gydymo organizavimo“. Dėl medicininės reabilitacijos skyrimo tikslingumo sprendžia gydytojas reabilitologas, vadovaudamasis Lietuvos Respublikos Sveikatos apsaugos ministro įsakymu Nr. V-50. Pas gydytoją reabilitologą siunčia šeimos gydytojas arba nukreipia gydytojas neurologas.

Medicininė reabilitacija pagal vieną ligą gali būti skiriama 1 kartą per metus.

Dažnai girdime klausimą „Į kokią sanatoriją važiuoti?“.

Vienareikšmiško atsakymo neturime. Rekomenduojame įvertinti savo sveikatos būklę, pasidomėti reabilitacijos įstaigos aplinka, sąlygomis, pavyzdžiui, ar toli gydyklos, ar nereikia eiti per lauką, ar yra baseinas, kas irgi aktualu kai  kuriems sergantiesiems, paklausinėti ten buvusiųjų atsiliepimų (pavyzdžiui, Facebook’o grupėje „Drebulė“ galite užduoti savo klausimą). Rinkdamiesi reabilitacijos įstaigą, būtinai pasidomėkite ar priimami pacientai su neurologiniais susirgimais.

Daugiau informacijos apie medicininę reabilitaciją rasite čia…

4 Komentarai

 1. DANUTĖ DANUTĖ
  2016-10-29    

  Norėčiau sužinoti apie reabilitacinį gydymą. Mūsų rajone yra nemažai NVO.
  Iš kai kurių bendrijų žmonės važiuoja net prie jūros. Yra pav.,kai siūloma net pašaliniams, ne “dega” kelialapis.
  Aš esu Parkinsono bendrijos vadovė. Daugeliui mano žmonių tikrai reiktų reabilitacinio gydymo. Tačiau žmonės negauna tų kelialapių, kad ir į Šventąją. Mūsų bendrija dar jauna, nežinau kur kreiptis , medikai nelabai gali paaiškinti.
  Daugumai bendrijos narių į “drauges” taisosi ir depresija.
  Patarkite, prašau, kur kreiptis, kad išsiaiškinti galėčiau dėl “Parkinsono liga sergančiųjų reabilitacinio gydymo?”

  • saulė saulė
   2016-11-01    

   p. Danute, siuntimo į medicininės reabilitacijos sveikatos priežiūros įstaigas tvarką reglamentuoja Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2008 m. sausio 17 d. Nr. V-50 įsakymas „Dėl medicininės reabilitacijos ir sanatorinio (antirecidyvinio) gydymo organizavimo“. Minėtame įsakyme nustatyta, kad dėl medicininės reabilitacijos skyrimo sprendžia pacientą gydantis gydytojas, vadovaudamasis fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojo konsultacijos išvada. Fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojas, įvertinęs paciento sveikatos būklę, esamą ligą, ligos sunkumo laipsnį, gretutines ligas, ir, vadovaudamasis medicininės reabilitacijos paslaugų teikimo specialiaisiais reikalavimais, sprendžia apie reabilitacinio gydymo tikslingumą ir gydymo rūšį.
   Taigi, visų pirma reikia kreiptis į šeimos gydytoją, kuris duos siuntimą pas fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytoją arba, esant poreikiui, pirmiausia nukreips pas neurologą.
   Informacijos apie medicininę reabilitaciją galite rasti ir skyriuje Teisinė informacija.
   Deja, ne Draugija dalina kelialapius į sanatorijas. Ir labai keista, kad medikai nepaaiškina 🙁

 2. rasma rasma
  2011-04-20    

  Pagal Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2008-01-17 įsakymą Nr. V-50 “Dėl medicininės reabilitacijos ir sanatorinio (antirecidyvinio) gydymo organizavimo” medicininė reabilitacija ne priklauso, bet gali būti skiriama, įvertinus indikacijas, kontraindikacijas bei ligonio biosocialinių funkcijų sutrikimo arba ligos sunkumo laipsnį. Apie medicininės reabilitacijos paslaugų poreikį sprendžia gydantis gydytojas kartu su fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytoju.
  Minėtame įsakyme numatyta, kad sergant Parkinsono liga, ligoniams, kuriems yra nustatytas didelių specialiųjų poreikių lygis, gali būti skiriama reabilitacija II (iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto kompensuojamos ir gydymo, ir viešbučio, t.y. apgyvendinimo ir maitinimo, paslaugos), o ligoniams, kuriems nustatytas kitas poreikių lygis arba nenustutytas joks poreikių lygis,- ambulatorinė reabilitacija II (kompensuojamos gydymo išlaidos, o už apgyvendinimą ir maitinimą ligonis turi mokėti pats). Tik gydytojas kompetentingas nuspręsti ar reikalinga skirti medicininę reabilitaciją.
  Šį ir kitus SAM ministro įsakymus galima rasti http://www.sam.lt

 3. Asta Asta
  2011-04-17    

  norėčiau sužinoti ar priklauso reabilitacija sergančiam Parkinsono liga?
  Ačiū.