Chirurginis gydymas

2020.03.12. Gydytojas Andrius Radžiūnas laidoje “Klauskite daktaro” apie Gama peilį…

2020.05.18. Gydytojas Andrius Radžiūnas laidoje “Klauskite daktaro” apie neurostimuliatorių…


Gama peilis Parkinsono ligai gydyti

Kuomet gilioji smegenų stimuliacija ligoniui nesiūloma dėl galimai mažo jos efektyvumo, šalutinių ligų, vyresnio ligonio amžiaus ar didelės psichini komplikacijų rizikos. Gydytojas gali pasiūlyti gydymą Gama peiliu.

Šio gydymo principas labi tiksliai (0,15 mm tikslumu) paveikti tam tikrus pamato branduolius ir nutraukti patologinį impulso plitimą, kuris sukelia drebulį, sustingimą ar nevalingus galūnių judesius.

Operacijos metu ligoniui vietinėje nejautroje uždedamas stereotaksinis rėmas bei atliekamas galvos MRT. Po to gydytojas kompiuterio pagalba suplanuoja gydymą. Ligonį paguldžius Gama peilio aparate gydymas užtrunka 20-40 minučių.

Po šio gydymo efektą ligonis pajunta neiškarto. Drebulys, sustingimas ar nevalingi judesiai pranyksta po 1-6 mėnesių. Po gydymo ir toliau tenka naudoti vaistus nuo Parkinsono ligos, tačiau mažesne doze.

Šaltinis: funkcineneurochirurgija.lt


2018 metais atlikta 100-oji giluminės smegenų stimuliacijos operacija sergantiesiems Parkinsono liga. Žurnalistė Marijana Jasaitienė kalbina Kauno klinikų Neurochirurgijos klinikos Funkcinės neurochirurgijos sektoriaus vadovą Andrių Radžiūną:

– Jūs buvote bene pirmasis, prieš dešimt metų Kauno klinikų pacientams pradėjęs taikyti smegenų stimuliacijos metodiką. Šiandien jau galima vertinti rezultatus: kiek ji veiksminga?

– Noriu pasidžiaugti, kad praėjusiais metais Kauno klinikose buvo implantuota šimtoji giliosios smegenų stimuliacijos sistema Parkinsono liga sergančiam ligoniui. Dėl jos dauguma mūsų pacientų gali pasidžiaugti lengvesniu judėjimu, mažesne naudojamų vaistų nuo Parkinsono ligos doze.

– Kaip veikia ši sistema, kas ir kur implantuojama?

– Į pačius giliausius galvos smegenų branduolius, kuriuos milimetro tikslumu galime pasiekti naudodami stereotaksinį rėmą, implantuojami gilieji smegenų elektrodai. Prie jų, pravedus paodžiu laidus, prijungiamas neurostimuliatorius. Tuomet su specialiu valdikliu gydytojas pradeda programuoti stimuliatorių ir ieškoti paties efektyviausio nuolatinės stimuliacijos taško, kurio stimuliacija ir palengvina Parkinsono ligos simptomus. Žinoma, šis gydymo būdas nėra panacėja, išgydanti nuo šios sunkios ligos. Tai tik priemonė palengvinanti žmogaus judėjimą, kuri, deja, pačios ligos progresavimo nestabdo.

– Ir judėjimas yra labai svarbu, bet kažkodėl sistema nėra implantuojama kiekvienam, sergančiam Parkinsono liga?

– Jau sukaupta nemažai patirties atrenkant ligonius, kuriems šis gydymo būdas padeda labiausiai. Labai gaila, kad tikriausiai dėl informacijos trūkumo neurologai siunčia labai mažai Parkinsono liga sergančių žmonių konsultuotis pas neurochirurgus dėl galimo operacinio šios ligos gydymo. Neretai ligoniai pas mus atvyksta, kai liga labai pažengusi. Dėl spartaus jos progresavimo, kad ir implantavus neurostimuliatorių, pagerėja tik labai trumpam laikui.

– Tačiau yra taikomi ir kiti chirurginiai Parkinsono ligos būdai? Kokie jie?

– Šiuo metu atgimsta ir radiodažnuminės giliųjų pamato branduolių destrukcinės operacijos, kuriomis galima palengvinti ligonio judėjimą bei pašalinti drebulį, neimplantuojant neurostimuliatoriaus. Šio tipo operacijos atliekamos ypač saugiai, naudojant daug specialios įrangos, kurią įsigijome. Šios destrukcinės operacijos yra tikras išsigelbėjimas ligoniams, kuriems dėl šalutinio vaistų poveikio prasideda nevalingi galūnių judesiai, kausto stiprus sustingimas, o neurostimuliatoriaus implantuoti negalima. Pradėjus veikti gama peiliui, operacijų arsenalas prasiplės dar labiau.

– Kas konkrečiai bus atliekama gama peiliu?

– Su gama peiliu bus galima be jokio pjūvio stabdyti drebėjimą, pašalinti su Parkinsono liga susijusius skausmus ar juos palengvinti. Dėl to raginu tiek gydytojus, tiek ir ligonius nebijoti atvykti konsultuotis dėl galimo operacinio gydymo. Daugumai ligonių atrodo, kad galvos smegenų operacija yra sudėtinga, netgi rizikinga, tačiau žinotina, kad naudojant šiuolaikinius kompiuterius ji yra itin saugi.

Visą straipsnį skaitykite čia…


2016.03.16


Chirurginis gydymas. Gilioji smegenų stimuliacija (GSS)

A.Radziunas Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų gydytojas neurochirurgas Andrius Radžiūnas dalinasi funkcinės neurochirurgijos galvos smegenų chirurgijos skyriaus naujuoju tinklalapiu www.funkcineneurochirurgija.lt. Čia rasite informaciją aktualią ir sergantiesiems Parkinsono liga.


Parkinsono ligos gydymo giliąja smegenų elektrostimuliacija praktiniai aspektai.

Informacija ruošta 2011 m. vasario mėn.

J. Šidiškis. Ligonių atranka operacijoms,  indikacijos, kontraindikacijos. Pasiruošimas

Parkinsono liga sergantiems ligoniams yra stimuliuojami abiejų pusių pogumburiniai branduoliai, kurių pastovi elektrostimuliacija atitinkamais režimais koreguoja sutrikusią smegenų veiklą (neurodinamiką) ir šalina pagrindinius ligos simptomus.

Šis gydymo metodas tinka ligoniams, kuriems yra efektyvus gydymas levodopa preparatais (sinemetu, madoparu, nakomu, stalevo), bet, susirgimui progresuojant, jų poveikis darosi nepakankamas, arba ilgalaikio naudojimo pasėkoje vystosi gydymo vaistais komplikacijos, – medikamentinės diskinezijos, hiperkinezijos ir kt. Atrenkant ligonius operacijoms amžius nėra svarbiausias kriterijus, svarbiau yra bendra sveikatos būklė, ypač širdies – kraujagyslių sistemos. Atsižvelgiama į ligos stadiją.

Operacijos nedaromos esant žymiems psichikos sutrikimams.

Konsultacijoms dėl operacijos   atvykti į Kauno Klinikų Neurochirurgijos kliniką (Eivenių g.Nr 2) su vietos neurologo ar šeimos gydytojo siuntimu, suderinus vizitą su registratūra – tel.( 8-37) 326984, arba su neurochirurgu tel. (8-37) 326514.

A. Radžiūnas. Smegenų taikinių koordinačių nustatymas ir tikslinimas. Elektrostimuliacijos ir vaistų naudojimo reguliavimas

Operacijos atliekamos naudojant stereotaksinį metodą ir tam pritaikytą aparatą. Smegenų taikinių koordinatės  nustatomos atliekant smegenų magnetinio rezonanso tomografiją ir kompiuterinę tomografiją su uždėtu ir fiksuotu ant galvos stereotaksiniu rėmu. Smegenų taikinių koordinatės specialiomis programomis perkeliamos į rėmo koordinates ir pagal jas į taikinius įvedami mikroelektrodai per kuriuos atliekami taikinių neuronų (smegenų ląstelių) funkciniai užrašai ir bandomoji elektrostimuliacija. Šiais duomenimis tikslinamos taikinių koordinatės ir įvedami implantuojami elektrodai.

Gydomoji elektrostimuliacija paprastai pradedama po 2 – 3 savaičių po operacijos, pasibaigus operacijos sukeltai smegenų reakcijai. Stimuliacijos parametrus ir vaistų naudojimą reguliuoja specialų paruošimą turintis neurochirurgas arba neurologas.

K. Skauminas. Smegenų elektrodų ir elektrostimuliatoriaus implantavimo eiga ir chirurginiai ypatumai

Elektrodų įvedimas atliekamas vietinėje nejautroje, specialioje neurochirurginėje operacinėje stereotaksinį rėmą fiksavus prie operacinio stalo. Elektrodai įvedami per kaktines smegenų skiltis išgręžiant čia 14 mm skersmens angas kaukolėje abipus. Mikroelektrodų ir pastovių elektrodų įvedimas į taikinius yra atliekamas specialiu prietaisu pritvirtinamu prie stereotaksinio rėmo lanko. Įvesti į taikinius elektrodai yra fiksuojami dvigubu fiksatoriumi uždengiančiu išgręžtas angutes kaukolėje. Elektrodai yra sujungiami su laidais, kurie paode yra pravedami į poraktikaulinėje srityje implantuojamą elektrostimuliatorių. Šis yra implantuojamas bendrinėje nejautroje, atliekant 5 cm ilgio pjūvį  po apatiniu raktikaulio kraštu. Paodėje suformuojama atitinkamo dydžio kišenė elektrostimuliatoriui, prie kurio prijungus atvestus elektrodų laidus, pjūvis užsiuvamas.

2 Komentarai

 1. Jadvyga Jadvyga
  2019-12-15    

  Mano vyras serga Parkinsono liga. Naudojo sinemet vaistus . Dingus šiems vaistams, sveikata pablogėjo. Dabat naudoja Nakom ir Sinepar, tačiau sveikata blogėja, silpnėja protavimas, pasidėjo rankų, galvos drebėjimas. Perskaičiau apie operaciją. Norėčiau informacijos. Jam yra įvestas kardioverteris , turėjo infarktą. Įdomu , ar galima antroji tokio pobūdžio operacija
  Pagarbiai

  • saulė saulė
   2019-12-16    

   Operacija galėtų būti atliekama, jei kardioverteris yra suderinamas su magnetinio rezonanso tyrimu (MRT), kuris reikalingas operacijos procese.