Kūryba | Paroda | Renginiai | Veikla | Žmonės

Liga – ne kliūtis talentui

Karpiniai prikėlė naujam gyvenimui

Sunki, nepagydoma liga Bronislavos Jankaitienės gyvenimą sudraskė į šipulius. Tačiau išgyvenusiai skaudžią žinią, depresiją įveikusiai moteriai sielos atgaivą suteikė karpiniai.

Rado palaimą

Gražūs vaizdai, muzika, žodžiai, filosofinės mintys ir psichologinės knygos sergančiai moteriai kėlė ūpą gyventi. Be to, iš naujo ieškoti prasmės, susigyventi su liga padėjo iš vaikystės grįžęs begalinio kruopštumo ir daug kantrybės reikalaujantis pomėgis – karpiniai.

„Kai sužinojau, kad sergu, mane ištiko šokas. Buvau sutrikusi, nežinojau ko imtis, ką veikti, ieškojau būdų nusiraminti. Ir, ačiū Dievui, radau. Karpiniai man suteikia dvasinę palaimą ir leidžia patirti kūrybos džiaugsmą“, – „Sekundei“ teigė 60-metį perkopusi B. Jankaitienė.

Visą gyvenimą svajojusi kurti grožį, savo svajonę įgyvendinti moteris pradėjo tik dabar. B. Jankaitienė mokėsi Dailės mokykloje, baigė Vilniaus pedagoginį universitetą. Prieš dešimt metų diagnozuota sunki liga, rodos, atėmė viską, tik ne kūrybos laisvę. Jau dvejus metus moteris kas dieną į rankas ima popierių, žirkles, peiliukus ir pasineria į karpinių pasaulį. „Mėgstu karpyti žolynus, įvairius augalus, žiedus. Nuo mažens gyvenau namelyje ant upės kranto. Įvairūs spalvoti mamos pasodinti gėlynai puošė kiemą. Man patiko pro medžių lapus stebėti, kaip žaidžia saulės spindulėliai. Gamta ir ramybė mane įkvepia, todėl niekada nekarpau žmonių veidų“, – pasakojo moteris.

Pakerėjo linai

b-jankaitieneB. Jankaitienė kukli, į gyvenimą žiūri realiai, tačiau jos sieloje dažnai siaučia tikros kūrybinio polėkio audros. Vos tik pradėjusi karpyti draugų ir giminaičių paskatinta Bronislava pirmuosius savo darbus paskelbė internete. Vos per kelias valandas ji iš įvairių pasaulio šalių internautų sulaukė begalės pagyrimų, padėkų, skatinimų kurti toliau. „Perskaičiusi atsiliepimus išsigandau. Į viską žiūriu objektyviai, matau, ką gali padaryti kiti menininkai, todėl nenorėjau nepelnytos šlovės“, – kalbėjo moteris.

Nors Bronislava kukliai priima komplimentus, šis netikėtas pripažinimas tik dar labiau paskatino kurti. Karpiniai reikalauja lakios fantazijos, atidumo, juvelyro kruopštumo ir laiko. Kartais menininkę kūrybinis įkvėpimas taip užvaldydavo, kad darbo kambarėlyje ji užsisėdėdavo iki pat paryčių. Po atkaklių kūrybos vakarų ir naktų gimė ir pirmosios auksarankės parodos. Subtilūs, unikalūs paveikslai puošia ir gydymo įstaigų, ir viešosios bibliotekos erdves.

Karpinių parodai iš ciklo „Linai“ įkvėpimo moteris sėmėsi iš ją pakerėjusių linų. Linai visada buvo vieni iš nuolatinių ir būtinų senovės lietuvių palydovų įvairiose srityse. „Linas – gražus augalas nuostabiais žiedais. Iš pradžių net neįsivaizdavau nuo ko pradėti. Internete ieškojau, ką ta tema yra sukūrę žmonės. Negaliu pakęsti plagiatų, niekada nedarau to, ką daro kiti. Nesikartojimas man šventas dalykas, todėl ramia sąžine prie paveikslų rašau savo vardą ir pavardę“, – tvirtino Bronislava.

1Iš naujo suradusi gyvenimo prasmę ir žmonių palaikymą B. Jankaitienė laukia stebuklo. Moters svajonė – savo darbus pristatyti Vilniuje vyksiančioje pasaulio karpinių parodoje. „Visgi komisijai pridaviau anketą ir keturis paveikslus. Šį mėnesį turiu sulaukti atsakymo. Jei patekčiau, man tai būtų labai didelė gyvenimo šventė. O jei ne, rankų nenuleisiu ir karpysiu toliau. Juk aš tik mažytis lašelis jūroje“, – šypsodamasi sako moteris.

Palaiko vyras

Anot B. Jankaitienės, nuo intensyvaus karpymo greitai pavargsta akys, karpyti nuo ryto iki vakaro fiziškai neįmanoma. Dabar tausodama savo sveikatą moteris karpo vos po kelias valandas per dieną. Taip per dvi savaites gimsta vienas unikaluszvirblis-3 paveikslas. „Galima padaryti ir per savaitę, bet tada labai save nualinčiau“, – aiškina ji.

Nors karpyti naudojami įvairūs įrankiai, dažniausiai žirklės ir specialūs rėžikliai, Bronislava į rankas ima patį mieliausią, iš seno tarybinio plieno vyro pagamintą peiliuką. Moteris sako, kad Lietuvoje gauti gero, kokybiško ir tinkamo formato popieriaus sudėtinga. Pavyzdžiui, parodoje eksponuojamiems paveikslams šokolado spalvos popierius pirktas Vokietijoje. Keturiasdešimt pilkų, plonų, gerai pjaustomų lapų menininkei dovanojo giminaitė.
Vienas nedidelio buto kambarys skirtas darbui. Čia moteris įsijungia ryškią šviesą, meditacinę muziką ir leidžia sau paskęsti popieriuose iki pat ausų.
„Esu dėkinga vyrui. Jis tolerantiškas, mane palaiko ir supranta. Kai sėdžiu apsikuitusi, jis padeda susitvarkyti, plauna indus“, – pasakojo menininkė.

Dovilė Barvičiūtė, Šaltinis.lt, 2015-02-28

Šiandien, 2016 m. spalio15 d. Japonų kultūros namuose, adresu Kosciuškos g. 26, Vilnius, prasidėjo dar viena B.Jankaitienės popieriaus karpinių paroda “GERVĖS”.

Paroda veiks iki lapkričio 12 d. Norint aplankyti parodą, būtina registracija el. paštu info@nihon.lt arba telefonu 8 6 7715588.

Jei sudomino autorės kūriniai, galite susisiekti el. paštu bronytejan@gmail.com.