“Dalykai, kuriuos būčiau norėjusi pasakyti jums tą dieną, kai sužinojote sergą Parkinsono liga”

“Dalykai, kuriuos būčiau norėjusi pasakyti jums tą dieną, kai sužinojote sergą Parkinsono liga” – amerikiečių terapeutės Sarah King kreipimasis į sergančius PL.

sk“Šiandien diena greičiausiai nebuvo tokia, kokios tikėjotės. Dabar jaučiatės sutrikę, išsigandę, pikti, o gal ir apatiški. Žinau, kad nauja diagnozė – parkinsonas – užveržė jums kilpą, bet šis mano laiškas – kvietimas į naują jūsų gyvenimo etapą, kuris iš tiesų yra daug šviesesnis, nei šiuo metu jį įsivaizduojat.
Visada prisiminkite: jumyse daug daugiau drąsos, nei jūs manote. Jūs daug stipresni, nei jums atrodo. Jūs daug protingesni, nei jūs galvojate apie save.

Iš aplinkinių girdimas: “man gaila” ar “užjaučiu” – gal ir tinkamas. Tik manau, kad jūs ieškote ne užuojautos. Vietoje jos aš noriu pasiūlyti jums savo paramą. Ne, netiesiu jums pagalbos rankos, žinau, kad ir ne šito ieškote – aš tik prašau išgirsti tai, ką noriu jums pasakyti, įsiklausyti į tai. Daugeliui man rūpinčių žmonių kilo klausimai, jie ieškojo vilties. Stebėdama juos įveikiančius kliūtis, aš be galo daug išmokau, nors neapsimetinėdama pasakysiu, kad nežinau visų atsakymų, bet turiu jums gerų patarimų jūsų naujame gyvenimo etape…

Jūs nesudužote.
Priimate naują diagnozę kaip ženklą, kad jūsų kūnas palūžo? Bjauritės juo? Iš tiesų, jūsų kūnas tiesiog sako jums, kad jam reikia tikros rūpestingos meilės. Greičiausiai, jis tą sako jums jau kurį laiką, bet visada lengviau prašymą ignoruoti, nei atkreipti į jį dėmesį. O šiandien jūsų kūnas jau šaukia garsiai, kad išgirstumėt. Šiandien prasideda įsiklausymo ir dermės kelionė. Jūsų kūnas nepraranda vilties ir visada prašo sveikatos ir pagalbos būti sveikam – jums tiesiog reikia duoti tai, ko jis prašo.

Niekas nenusprendė jūsų ateities.
Sutiksite negatyvių žmonių, sėjančių savo baimes, bet Parkinsono diagnozė yra būtent tik diagnozė. Tai simptomų rinkinys, o ne jūsų visos ateities prognozė. Reikia tikėti, kad jūsų ligos eiga bus lengvesnė ir jums nereikės vežimėlio. Tai nėra neigimas, jei toks tikėjimas keliauja kartu su jūsų veiksmais ir pastangomis padėti sau, savo sveikatai ir padidinti savo gyvybingumą. Jūsų ateitis yra būtent jūsų rankose ir jūsų požiūris į save ir savo ligą yra svarbiausia.

Nesislėpkite!
Instinktyviai esame linkę slėpti savo diagnozę ir apsimesti, kad viskas gerai. Mintis prisijungti prie sergančiųjų Parkinsono liga savitarpio paramos grupės atrodo graudi – kas gi nori susidurti akis į akį su tariama savo ateitimi. Bet Parkinsono ligos simptomai nėra užkrečiami! Tai, kad šalia esančių žmonių simptomai kitokie, dar nereiškia, kad toks ir jūsų likimas. O mokytis iš jų patirties yra ypač vertinga. Susiraskite vietinę savitarpio paramos grupę, nueikite į susitikimą arba tiesiog susiraskite Parkinsono liga sergantį žmogų, su kuriuo galėtumėt nuoširdžiai bendrauti šiame gyvenimo etape. Socialiniuose tinkluose, internete yra daug paramos grupių visame pasaulyje. Tikrai rasite kokią atitinkančią jūsų požiūrį ir būseną. Ieškokite šaltinių padedančių jums ir suteikiančių naudingos informacijos. Atminkite, stiprybė kumštyje, žmonių vienybėje, o ne buvime vienam. Neturėtumėt būti vienas šiame gyvenimo kelyje.

Pradėkite makštintis. Dabar pat!
Įrodymais pagrįsta – reguliari mankšta duoda neuroprotekcinį efektą (t.y. saugo jūsų smegenis) ir skatina neurogenezę (ląstelių atsinaujinimą) jūsų smegenyse. Madingas terminas – “neuroplastiškumas”, kuris reiškia, kad mes galime pagerinti viską, ką mes darome ir galvojame. Neuro-grįžtamasis ryšys veikia remiantis pagrindiniais neuroplastiškumo principais, padėdamas mums vykdyti pasikeitimus, kurių siekiame.
Taigi, įmanoma psichologiškai ir fiziškai būti geresnės būklės.
Be to, reguliari mankšta padeda gaminti dopaminą ir jį įsisavinti. Pagrindinė taisyklė: taip kaip nepraleidžiate nė dienos gerdami savo vaistus, taip ir su mankšta – negali būti praleidžiama nė dienos. Tai svarbu!

Nedideli pokyčiai veda į didelius pasikeitimus.
Stebėkite savo mitybą. Mes nuryjame maistą lygiai taip pat kaip ir tabletes – negi manote, kad viena turi įtakos jūsų simptomams ir savijautai, o kita – ne? Toksinai būna įvairių formų – pesticidų, hormonų, taršos, maisto priedų, cukraus, ir tai tik keletas jų – jie apkrauna imuninę sistemą, smegenis. Valgykite ekologiškus ir natūralius (ar bent jau artimus natūraliems) produktus, ką galite sau leisti. Vartokite papildus, bet supraskite, jie nepadės jums, jei jūsų mityba neteisinga. Riebalai – sveikieji riebalai – yra jūsų draugai.
Raskite veiklą, kuri padės nuraminti protą ir užpildyti sielą – užsiimkite tuo kasdien. Medituokite! Juokitės! Rūpinkitės savo miego kokybe – tai būsena, kai jūsų smegenys gydosi ir išmeta lauk toksinus. Priimdami savo kūną tarsi šventyklą, jūs pakeisite savo judėjimą, mąstymą ir jausmus.

Imkitės veiksmų dabar! Nėra ko laukti!
Jūs jaučiatės “ne taip ir blogai”? Jūsų simptomai dar minimalūs ir jums atrodo, kad galite apsimesti, jog jie neegzistuoja? Taip, jūs galite gyventi taip, lyg nieko neatsitiko. Suprantu jūsų didžiulį norą “likti normaliais” kitų akyse tol, kol tai įmanoma. Tačiau, kalbant apie parkinsoną, nėra ko laukti! Ir nesvarbu, kaip stipriai reiškiasi jūsų simptomai, imkitės veiksmų: jums reikalinga mankštinimosi programa, turite išmokti valdyti stresą, turite reguliuoti savo miego ciklą ir iš pagrindų sutvarkyti savo mityba. Jūsų tikslas – išsaugoti savo smegenis ir padėti jų veiklai. Vaistai padės jums kontroliuti simptomus, GSS operacija padės sumažinti kai kuriuos jų, bet tai tik jūsų ligos simptomų jūsų kūne kontrolė, ne gydymas.
Įsivaizduokite savo gyvenimą su liga, savo sveikatą, kaip banko sąskaitą – ji mažėja sulig kiekviena ligos diena. Ir tik jūsų pastangos: rūpestis savimi, savo sveikata – fizinė ir protinė mankšta, tinakama mityba ir miegas, streso vengimas – papildo jūsų sąskaitą.
Nuo šiandien pirmoje vietoje esate jūs pats! Ir suteikite prioritetą savo sveikatai ir ateičiai!

Priimkit save be baimės.
Susitaikymas – tai ne pasidavimas. Susitaikymas inspiruoja veiksmus, o ne pasyvumą. Neneikite to, kur esate šiandien. Nesipriešinkite savo jausmams. Jauskite! Verkite! Rėkite! Juokitės! Baimei čia nėra vietos, nes čia ir dabar jūs nesate pavojuje. Baimė atsiranda tuomet, kai jūsų mintys pradeda plukdyti jus į susikurtą ateities viziją. Likite ten, kur esate dabar, ir sutelkite dėmesį į tai, ką galite padaryti šiuo metu.

Aš tikiu jumis!”

www.invigoratept.com

Panašūs straipsniai
 • Šlapimo nelaikymas Su šlapimo nelaikymo problemomis susiduria daugiau nei 300 000 šalies gyventojų, tačiau toli gražu ne visi žino, kad šis sutrikimas yra pripažintas liga ir medicinos pagalbos priemonės, palengvinančios gyvenimą, gali būti kompensuojamos. Informaciją api SAM įstatymą, įsigaliojusį 2018 m. liepos 1 d. ir priemonių kompensavimo principus skaitykite [...]
 • Terminų žodynas Kad būtų šiek tiek lengviau susiorientuoti apie ką kalba gydytojai ar kas parašyta ligos išraše, ar kituose informacijos šaltiniuose, parengėme su Parkinsono liga susijusių medicininių terminų žodynėlį. Čia rasite trumpus įvairių medicininių terminų paaiškinimus, pavyzdžiui, kas yra dopaminas, funkcinė neurochirurgija, neuromediatorius, neuronas, Parkinsono liga ir kt. Žodyną rasite [...]
 • Specialiųjų poreikių nustatymo tvarka Pasikeitimai nuo 2019 metų sausio 1 d.: – neįgaliojo pažymėjimus pensinio amžiaus asmenims išduos Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnyba (NDNT). Nebereikės kreiptis į savivaldybę. – specialiųjų poreikių lygį nustatys NDNT, nustačiusi specialiuosius poreikius, kartu nustatys jų lygį ir išduos neįgaliojo pažymėjimą. Nebereikės kreiptis į savivaldybę. – keičiasi specialiųjų poreikių nustatymo tvarka. Daugiau informacijos rasite čia… – išduodami [...]
 • Nauji neįgalojo pažymėjimai Nuo 2019 metų sausio 1 d. Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnyba (NDNT) negalią turintiems asmenims išduos naujo pavyzdžio neįgaliojo pažymėjimus. – jų įrašai bus ne tik lietuviški, bet ir angliški, kas patogu keliaujantiems į užsienį. Nuo 2019 m. sausio 1 d. NDNT neįgaliojo pažymėjimus išduos ir pensinio amžiaus asmenims. Pensinio amžiaus asmenims nebereikės kreiptis į [...]
 • Šventėms artėjant keletas patarimų PIRKINIAI Tikimės, kad dovanos jau nupirktos ar pagamintos pačių rankomis ir dabar jūs ramiai jas pakuojate. Ne? · Tik neikite į parduotuves piko metu. Nueikite rytinėmis valandomis, kai žmonių mažiau. · Užsakykite dovanėles internetu. Tik įvertinkite užsakymų pristatymo terminą, kad tikrai spėtumėt juos gauti iki švenčių. Atminkite, perkant internetu nesame tikri ką gausime – ar [...]

Nėra komentarų

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.

Naujausi komentarai

Kviečiame jungtis prie grupės “Drebulė” facebook’e.

Kviečiame sergančiuosius, jų šeimų narius, medicinos specialistus ir visus, kuriems Parkinsono liga yra aktuali. Grupę galite rasti
 • LPLD FACEBOOK'O puslapyje.
 • 2019 m. sausio mėn.
  Pr A T K Pn Š S
  « Gru    
   123456
  78910111213
  14151617181920
  21222324252627
  28293031