Žodynas

Informacija pildoma

 • A
 • B
 • C, Č
 • D
 • E
 • F
 • G
 • H
 • I
 • J
 • K
 • L
 • M
 • N
 • O
 • P
 • R
 • S, Š
 • T
 • U
 • V
 • Z, Ž

Agonistai. Receptorius (lot. receptio – priėmimas) – ląstelėje esantis baltymas, atsakingas už signalų iš aplinkos priėmimą ir ląstelių tarpusavio atpažinimą. Visų receptorių pagrindinė funkcija – priimti signalą iš aplinkos ir jį perduoti toliau į ląstelę. Taip reguliuojami ląstelės vidiniai procesai, palaikomas darnus organizmo veikimas. Signalas paprastai yra tam tikra molekulė, vadinama receptoriaus ligandu. Tačiau ne visi ligandai perduoda signalus. Ligandai yra kelių rūšių:

 • Visiški agonistai (angl. full agonists) – aktyvina receptorių ir sukelia maksimalią reakciją. Natūralūs organizme gaminami ligandai paprastai ir būna tokie agonistai. Agonisto molekulę prisijungęs receptorius keičia erdvinę sąrangą ir yra suaktyvinamas.
 • Daliniai agonistai (angl. partial agonists) – receptorių aktyvina, bet ne maksimaliai, todėl ir sukelia ne maksimalią, o tik dalinę reakciją.
 • Antagonistai (angl. antagonists) – jungiasi su receptoriumi, bet jo neaktyvina. Prisijungusi antagonisto molekulė neleidžia su receptoriumi susijungti agonisto molekulėms. (Šaltinis: Wikipedia)

Akinèzija (gr. akinēsia — nejudamumas: gr. a – neigiamas priešdėlis, kinēsis gr. — judėjimas) – nejudrumas, nesugebėjimas judėti dėl paralyžiaus, sąnarių ir kt. ligų; sustingimas. (Šaltinis: žodžiai.lt)

Taip pat žr.: sustingimas.

Alfa-sinukleinas yra 140 aminorūgščių, proteinas, kurio daugiausia būna galvos smegenų presinapsinėse nervų galūnėlėse. Kol kas nėra nustatyta jo paskirtis žmogaus organizme.

Anticholinergikai – vaistų grupė skirta raumenų relaksacijai ir pirmiausiai naudojama tremorui gydyti. (Šaltinis: sorimpeksas.com)

Antioksidantai – tai yra vitaminai, mineralai ir kitos maistinės medžiagos, kurios saugo ląsteles nuo žalingo laisvųjų radikalų poveikio. Ekspertai mano, kad laisvųjų radikalų žala vaidina svarbų vaidmenį daugelio lėtinių ligų progresavime, tokių kaip aterosklerozė, vėžys ar artritas, taip pat ir Parkinsono liga. Laisvieji radikalai taip pat gali daryti žalą imuninei sistemai. Taigi, antioksidantai kovoja su žalingu laisvųjų radikalų poveikiu ir padeda išlaikyti stiprią imuninę sistemą, ir padeda geriau apsisaugoti nuo peršalimo, gripo ir kitų infekcijų. (Šaltinis: sveikata.lt)

Antiparkinsoniniai medikamentai, vaistai skiriami pacientams sergantiems Parkinsono liga ligos sukeliamų simptomų palengvinimui.

Ataksija (iš gr. a – neigiamas priešdėlis + –τάξις  gr. – tvarka = tvarkos nebuvimas; anglų k. – ataxia) – neurologinis požymis, susidedantis iš valingos raumenų koordinacijos nebuvimo. Ataksija yra nespecifinis klinikinis pasireiškimas, reiškiantis nervų sistemos dalių, atsakingų už judėjimą, kaip pavyzdžiui smegenėlių disfunkciją (nenormalų veikimą). Egzistuoja keletas priežasčių, kurios sukelia tokius sutrikimus. Vidutinio stiprumo ataksija vadinama distaksija. (Šaltinis: Wikipedia)

ATC indeksas – anatominis terapinis cheminis indeksas, patvirtintas Pasaulio sveikatos organizacijos.

Atetozė (gr. athetos – nepatvarus) – med. nevalingi, neritmiški rankų ir kojų pirštų judesiai (vadinamieji kirmėliški), stiprėjantys susijaudinus, dirbant, išnykstantys miegant; juos sukelia galvos smegenų ligos ir traumos. (Šaltinis: lietuviuzodynas.lt)

Bradikinezija (bradys gr. – lėtas, kinēsis gr. — judėjimas), judesių sulėtėjimas dėl ekstrapiramidinės nervų sistemos pažeidimo. Vienas dažniausių Parkinsono ligos simptomų. Ilgainiui ligonis gali susikūprinti, o eisena tampa lėta ir krypuojanti. Tampa sunku pradėti ir tęsti judesį, veidas praranda mimiką, rečiau mirksima, pakinta kalba. Po kelių metų gali pasireikšti akinezija arba kitaip sąstingis, kai judėjimas tampa nebeįmanomas visiškai. (Šaltinis: sorimpeksas.com)

Taip pat žr.: akinezija.

B tipo MAO inhibitoriai. Žr. MAO-B inhibitoriai.

COMT inhibitoriai. Žr. KOMT inhibitoriai.

DaTSCAN (dopamine transporters) – scintigrafinis tyrimas, galvos smegenų radionuklidinė kompiuterinė tomografija, atliekama su radiofarmaciniu preparatu Parkinsono ligos sukeliamo tremoro ir esencialinio tremoro diferencinei diagnostikai.

Demencija (anglų k. – dementia) – tai dėl įvairių ligų prasidedantis intelekto kritimas, kai kartu pažeidžiamos ir kitos psichinės funkcijos, drauge stebimi suvokimo, elgesio pakitimai ir kiti fiziniai simptomai. (Šaltinis: sveikas.lt) Kai kurie Parkinsono ligos pacientai patiria demenciją, dažniausiai vėlesnėse ligos stadijose. Dopamino kompensavimo terapija neturi poveikio demencijai. (Šaltinis: michaeljfox.org)

Depresija – labai aiškius simptomus turintis žmogaus emocinio balanso sutrikimas, kuriam būdinga prislėgta, bloga nuotaika. Jos metu sulėtėja mąstymas, judesiai, sutrinka vidaus organų veikla. Depresija – vienas dažniausių psichikos sveikatos sutrikimų. Anaiptol ne visa, ką nespecialistai šiuo žodžiu vadina, yra depresija ar bent jau jai gimininga. (Šaltinis: Wikipedia) Dopamino kompensavimo terapija neturi poveikio demencijai, bet yra medikamentinis gydymas, kuris tinka ir sergantiesiems Parkinsono liga. (Šaltinis: michaeljfox.org)

Diagnostika (gr. diagnōstikos — sugebantis pažinti) – reiškinio, proceso, būsenos išaiškinimas, atpažinimas ir apibūdinimas – ligų nustatymo mokslas, medicininės diagnozės nustatymas. (Šaltinis: zodziai.lt)

Apie Parkinsono ligos diagnostiką skaitykite čia…

Disfagija – tai apsunkintas rijimas. Ligoniui ryjant skauda, kartais jis visai negali praryti, maistas patenka į nosį, trachėją. Dažnai rijimo sutrikimas atsiranda dėl skausmo, kurį sukelia burnos ertmės, ryklės, stemplės uždegimas, opos, traumos, rečiau – trišakio ar liežuvinio ryklės nervo neuralgija. (Šaltinis: ligos.lt) Neurologiniai, raumeniniai, anatominiai ir/arba psichologiniai veiksniai gali sukelti disfagiją. Disfagija gali tapti aspiracinės pneumonijos, nepakankamos mitybos ar net mirties priežastimi.

Diskinezija – nevalingi savaiminiai judesiai, labai varginantys ir išsekinantys ligonius. Judesiai gali būti įvairūs: svyravimas, panašūs į šokio judesius, trūkčiojantys; gali pasireikšti tik vienoje kūno dalyje, pavyzdžiui, vienos galūnės, galvs, kaklo; ir nėra susijęs su Parkinsono ligai būdingu tremoru. Dažnas šalutinis ilgalaikio Parkinsono ligos gydymo levodopa poveikis. (Šaltinis: michaeljfox.org)

Distonija yra sindromas, kuriam būdingi nereguliarūs nevalingi raumenų susitraukimai, kurie sukelia sukimąsi ir pasikartojančius judesius bet kurioje kūno dalyje: ranka, pėda, galva; ar nenormalią laikyseną. Susitraukimus dažnai lydi stiprus skausmas ar negalia. Distonija turi daugybę formų ir gali būti sukelta fizinės traumos, infekcijos, auglio, toksinio švino ar vaistų poveikio, taip pat paveldima. Mokslininkai manymu, distoniją sukelai patologiniai pokyčiais galvos smegenų struktūroje, pamato branduoliuose, kuriuose vyksta procesai susiję su raumenų susitraukimo iniciacija. Distonija gali sutapti su cerebriniu paralyžiumi, Parkinsono liga, esencialiniu tremoru, išsėtine skleroze ir kitais sutrikimais. Kadangi tai yra nepagydoma liga, distonijos gydymas yra ribotas, tiek medikamentis, tiek kineziterapija. (Šaltinis: funkcineneurochirurgija.lt)

Dizartrija (anglų k. – dysarthria) – tai centrinės kilmės kalbos sutrikimas, kuris pasireiškia ne tik daugialypiais tarimo trūkumais dėl motorinės kalbinės veiklos nepakankamumo, bet apimantis artikuliaciją, balsą, kvėpavimą, mimiką ir kt. Kalba neaiški – tyliai arba pašnibždomis, labai lėta arba greita, bet primenanti vapėjimą, liežuvio, lūpų, žandikaulio judesiai vangūs, lėti, netikslūs, nėra intonacijos, balsas užkimęs, “lyg per nosį”, kalbant gaudo orą, lyg dūstų, teka seilės. (Šaltinis: logopedų konsultacijos)

Dopaminas – natūralus organizme gaminamas cheminis junginys, neurotransmiteris. Smegenyse dopaminas veikia kaip neuromediatorius, aktyvuojantis penkis dopamino receptorius – D1, D2, D3, D4 ir D5. Jis dar vadinamas laimės hormonu, nes yra atsakingas už pasitenkinimo būseną, kuri yra labai svarbi žmogaus veiklos motyvacijai, mokymuisi. Dopaminas gaminamas keliose smegenų srityse kai žmogus patiria teigiamą (subjektyviu to žmogaus vertinimu) patirtį.

Dopaminas gali būti naudojamas kaip vaistas, veikiantis simpatinę nervų sistemą, taip padidinant širdies ritmą bei kraujospūdį. Kadangi dopaminas negali prasiskverbti per kraujo–smegenų barjerą (angl. blood-brain barrier), vartojamas kaip vaistas jis tiesiogiai neveikia centrinės nervų sistemos. Dėl šios priežasties, siekiant padidinti dopamino kiekius smegenyse, pvz., sergantiems Parkinsono liga, naudojama L-DOPA (levodopa – tarpinė dopamino biosintezės medžiaga), kuri prasiskverbia per kraujo-smegenų barjerą. (Šaltinis: lt.wikipedia.org)

Dopamino agonistaivaistų grupė, kuri veikia smegenis panašiai kaip natūrali medžiaga, vadinama dopaminu. Parkinsono liga sergančių asmenų kai kuriose smegenų dalyse yra maža dopamino koncentracija. Taigi, dopamino agonistai, jungdamiesi su dopamino receptoriais ir imituodami dopamino veiklą, padeda mažinti Parkinsono ligos simptomus. (Šaltinis: sveikas.lt)

Ergoterapija (gr. ergon – darbas + terapija) – gydymas veikla, darbu; taikoma ligoniams, sergantiems lėtinėmis nervų ir raumenų, centrinės bei periferinės nervų sistemos, psichikos ligomis, po traumų (šaltinis: lietuviuzodynas.lt), galimybių grąžinimas pacientui, palaikymas ar sutrikimų kompensavimas tikslinga veikla, siekiant padėti savarankiškai gyventi. Ergoterapija – reabilitacijos dalis, kuri skiria daug dėmesio paciento rankų motorikai: rankų, riešų, pirštų mankštoms.

Esencialinis tremoras (anglų k. – essential tremor). Tremoras – nevalingas kūno dalies drebėjimas. Žodis “esencialinis” reiškia, kad tremoras nėra susijęs su kitomis ligomis, o yra savarankiška būklė. Tai daug dažnesnė būklė nei Parkinsono liga, su kuria esencialinis tremoras kartais gali būti painiojamas. Jis nesusijęs su rimtomis komplikacijomis, kurios būdingos Parkinsono ligai. Neretai vyresnio amžiaus asmenys rankų ar galvos drebėjimą laiko normaliu senėjimo procesu. Visgi dažniausiai drebulys yra motorikos sutrikimo simptomas. Manoma, jog sutrikimą nulemia pakitimai smegenų dalyje, kontroliuojančioje judesius. (Šaltinis: pasveik.lt)

Ruošiama

Genetinė Parkinsono liga arba šeiminė Parkinsono liga. Tai reta Parkinsono ligos forma, kurią manoma nulemia genai. Genetinė Parkinsono liga nustatoma mažiau kaip 5% Parkinsono pacientų visame pasaulyje. (Šaltinis: michaeljfox.org)

Taip pat žr.:

Gilioji smegenų stimuliacija (GSS) (anglų k. – deep brain stimulation (DBS)) – tai operacija, kurios metu chirurgiškai implantuojamas mažas prietaisas, panašus į širdies stimuliatorių, kuris siunčia elektrinius signalus į tam tikras smegenų sritis. Ši operacija naudojama gydyti įvairius neurologinių ligų simptomus, pavyzdžiui – simptomus susijusius su esencialiniu tremoru, Parkinsono liga ir kt. (Šaltinis: funkcineneurochirurgija.lt)

Globus pallidus (lot.) – smegenų sritis, sudaryta iš nervinių ląstelių, įtakojanti žmogaus gebėjimą judėti, vaikščioti, jo pusiausvyrą. Tikslinė chirurginių Parkinsono ligos procedūrų – GSS, palidotomijos – vieta. (Šaltinis: michaeljfox.org)

Taip pat žr.: giluminė smegenų stimuliacija (GSS) ir palidotomija.

Hipofonija (lot. – hypophónia) – balso susilpnėjimas, šnibždesys. (Šaltinis: raštija.lt)

Hipomimija (anglų k. – hypomimia) – tai klinikinis “kaukės veido”, būdingo Parkinsono ligai, terminas. Parkinsono ligai būdinga skurdi veido išraiška, mimikos, retas mirksėjimas. Tai bradikinezijos forma. (Šaltinis: michaeljfox.org)

Inhibitorius – medžiaga, lėtinanti arba sustabdanti cheminę reakciją. (Šaltinis: žodžiai.lt). Tai slopiklis – cheminis junginys, kuris jungiasi su fermentu ir taip mažina fermentinės reakcijos greitį. Fermentui prijungus slopiklį, susidaro fermento-slopiklio kompleksas. Atsižvelgiant į šio komplekso patvarumą, skiriami du fermentų slopinimo tipai: negrįžtamasis (kai susidaręs kompleksas yra patvarus) ir grįžtamasis (kai susidaręs kompleksas yra nepatvarus). (Šaltinis: ligos.lt)

Jaunatvinė arba juvenilinė Parkinsono liga – kai liga diagnozuojama asmenims iki 40 metų.

Dar neseniai asmenims iki 50 metų diagnozuota Parkinsono liga buvo priskiriama Jaunatviniam parkinsonui, tačiau medicinos mokslas šį amžių jau sutrumpino iki 40 metų.

Juodoji medžiaga (lot. substantia nigra) ir kiti centrai bei laidai sudaro ekstrapiramidinę sistemą, kuri atsakinga už automatinius judesius ir skersaruožių raumenų tonusą. (Šaltinis: Wikipedia) Būtent šios srities nykimas sukelia dopaminerginių neuronų ląstelių, gaminančių dopaminą, degeneraciją, kuri pasireiškia dopamino trūkumu sergantiesiems Parkinsono liga.

Kamieninės ląstelės (angl. stem cells) – organizmo ląstelės, gebančios diferencijuotis ir įgyti specifinių organizmui reikalingų funkcijų, įsitraukiančios į sužaloto organo atkūrimą. Kamieninės ląstelės yra tapusios daugelio pasaulio laboratorijų tyrimo objektu. Su jomis siejamos naujos medicinos galimybės ir perspektyvos. Žmogaus organizme yra žinomi trys prieinami autologiniai kamieninių ląstelių šaltiniai: kaulų čiulpai, riebalinis audinys (riebalų ląstelės), kraujas. Kamienines ląsteles taip pat įmanoma išgauti iš virkštelės po gimimo. (Šaltinis: Wikipedia)

“Kaukė” (“veido kaukė”, “kaukės veidas”) – Parkinsono ligai būdinga skurdi veido išraiška, mimikos, retas mirksėjimas. Tai bradikinezijos forma. Klinikinis “veido kaukės” terminas yra hipomimija. (Šaltinis: michaeljfox.org)

KOMT inhibitoriai  (Katechol-O-metiltransferazės inhibitoriai) vaistiniai preparatai, kurie jungiasi su dopamino receptoriais ir imituoja dopamino veiklą. (Šaltinis: sorimpeksas.com)

Laikysenos sutrikimai. Žr. posturalinis nestabilumas.

Lateropulsija (lot. – lateropúlsio) – nevalingas judesys į šoną, nevalingas ėjimas į šoną, virtimas į šoną. (Šaltinis: raštija.lt)

Levodopa, dar vadinama L-dopa, yra pagrindinis vaistas Parkinsono ligos simptomams kontroliuoti. Levodopa padeda atstatyti dopamino, kuris atsakingas už sklandų ir koordinuotą judėjimą ir kitas motorines bei pažinimo funkcijas, kiekį smegenyse. (Šaltinis: michaeljfox.org)

MAO (mono amino oksidazė) inhibitoriai – vaistiniai preparatai. MAO blokatoriai slopina noradrenalino ir serotonino (nervinį impulsą perduodančių medžiagų) ir kai kurių kitų medžiagų skilimą. Didesnioji MAO inhibitorių dalis yra neselektyvaus veikimo vaistai.

Taip pat žr.: inhibitorius, noradrenalinas, serotoninas.

MAO-B inhibitoriai arba B tipo MAO inhibitoriai  – selektyviniai MAO inhibitoriai. Tai vaistų grupė Parkinsono ligos simptomų gydymui. Šie vaistai blokuoja enzimą, kuris neigiamai veikia dopaminą, taip leidžiant dopaminui ilgiau užsilaikyti receptoriuose. (Šaltinis: sorimpeksas.com)

Mikrografija (lot. – micrográphia) – smulki rašysena. (Šaltinis: raštija.lt)

Motòrika (lot. motor — judintojas < moveo — judinu) – viso kūno ar jo dalių judesiai. (Šaltinis: zodziai.lt)

Motoriniai simptomai pasireiškiantys sergantiesiems Parkinsono liga: pagrindiniai – tremoras, judesių lėtumas (žr. bradikinezija), sustingimas (žr. rigidiškumas), pusiausvyros sutrikimas (posturacinis nestabilumas, žr. nestabilumas); kiti – kojų vilkimas, sumažėjęs rankų mosavimas einant, sunkumas pakilti nuo kėdės, labai sumažėjusi rašysena (žr. mikrografija), veido mimikos trūkumas, sulėtėjęs kasdienių veiklų atlikimas, apsunkintas apsivertimas lovoje ir buvimas toje pačioje padėtyje ilgą laiką. (Šaltinis: LSMUK mokymai)

Nemotoriniai simptomai, pasireiškiantys sergantiesiems Parkinsono liga, gali įtakoti paciento pojūčius (skonį, kvapą), nuotaiką ir gebėjimą mąstyti. Dažniausiai simptomai – uoslės susilpnėjimas, pažemėjęs balsas (žr. hipofonija), apsunkintas kalbėjimas (žr. dizartrija), skausmingas pėdų mėšlungis, miego sutrikimas, depresija, pasikeitusios emocijos, odos problemos, užkietėję viduriai, seilėtekis, padidėjęs prakaitavimas, dažnas ir staigus noras šlapintis ir vyrų erekcijos sutrikimas. (Šaltinis: LSMUK mokymai)

Nestabilumas, laikysenos – pablogėjusi pusiausvyra ir koordinacija. Ligonis, kuriam pasireiškia laikysenos netabilumas gali būti susikūprinęs, nulenkta galva ir nusvirusiais pečiais. Gali pasireikšti propulsija (virtimas į priekį), retropulsija (virtimas atgal) arba lateropulsija (virtimas į šoną), todėl dažnai parkrinta ir susižaloja. (Šaltinis: sorimpeksas.com)

Taip pat žr.: propulsija, retropulsija, lateropulsija.

Neurodegeneracija (anglų k. – neurodegeneration) – lėtas, progresuojantis smegenų nervinių ląstelių nykimas, kuris sukelia ryškų smegenų cholinerginį sutrikimą ir pasireiškia atminties, kalbos, suvokimo, elgsenos, judėjimo sutrikimais. Neurodegeneracinės ligos: Alzheimerio liga, Parkinsono liga, Huntingtono liga, amiotrofinė šoninė (lateralinė) sklerozė – turi panašius ląstelinius ir molekulinius išsivystymo mechanizmus, tokius kaip baltymų sukibimas ir intarpų susidarymas, kuriuos gali sukelti genetiniai veiksniai, lemiantys padidėjusią geno raišką. Pavyzdžiui, paveldimąją Parkinsono ligą gali nulemti a sinukleino vietos patrigubinimas (angl. triplication). (Šaltinis: ligos.lt)

Nigra. Žr. juodoji medžiaga.

Noradrenalinas (norepinefrinas) – katecholaminas bei fenetilaminas, antinksčių išskiriamas į kraują kaip hormonas; taip pat kaip neurotransmiteris centrinėje bei simpatinėje nervų sistemose. Tai yra streso hormonas, veikiantis tas žmogaus smegenų sritis, kurios reguliuoja dėmesį bei reakcijas. Noradrenalinas ir adrenalinas (epinefrinas) yra vadinamojo „kovoti arba bėgti“ reflekso pagrindiniai reguliatoriai, tiesiogiai pagreitinantys širdies ritmą, gliukozės išlaisvinimą iš energijos atsargų bei raumenų pasiruošimą veiksmui. (Šaltinis: Wikipedia)

Nuovargis (anglų k. – fatigue) – vienas Parkinsono ligos simptomų; dažnas, nors sunkiai paaiškinamas; greitai pasireiškiantis, sergantysis pasijaučia išsekęs, jo darbingumas ir aktyvumas sumažėję.

ON ir OFF (lietuvių k. – įsijungimas ir išsijungimas) – levodopos (Parkinsono ligos vaisto) veiksmingumas laike, kai vaisto veikimas nusilpsta ar baigiasi (OFF) – toks periodas gali trukti nuo keleto minučių iki valandų tarp veiksmingumo (ON). Kai vaisto efektyvumo nepakanka iki kito vaisto vartojimo laiko (paskirto gydytojo) – naudojami terminai OFF arba WEARING OFF (vadinamas nusidėvėjimo fenomenas).

Taip pat žr.: levodopa.

Palidotomija – tai neurochirurginė operacija pakankamai efektyvi slopinant  pagrindinius Parkinsono ligos motorinius simptomus, ypač efektyviai slopina vaistų sukeltas diskinezijas. Procedūros metu sunaikinamas nedidelis smegenų ląstelių plotas.

Sergant Par­kinsono liga, labai padidėja globus pallidus vi­dinės dalies slopinantis efektas gumburui. Vidinės globus palli­dus dalies destrukcija nutraukia šį per didelį slopinimą, todėl pagerėja ekstrapiramidinis ju­desių reguliavimas, ir šie simptomai regresuoja. Yra  šalutinių poveikių, teiraukitės gydytojo. (Šaltinis: orionpharma.lt)

Taip pat žr.: globus pallidus.

Parkinsonas, Džeimsas (James Parkinson) – anglų gydytojas, 1817 m. savo straipsnyje Esė apie drebantįjį paralyžių (Essay on shaking palsy) aprašė tokių pacientų simptomus.

Parkinsono liga – tai lėtinė progresuojanti neurologinė liga, kurios metu nyksta tam tikros galvos smegenų zonos, vadinamos juodąja medžiaga, ląstelės. Ši zona gamina biocheminę medžiagą – dopaminą ir dalyvauja judesių kontrolėje. Todėl dėl nykimo labiausiai sulėtėja ir pasunkėja judesiai. Kitų biologiškai aktyvių medžiagų (acetilcholino, glutamato), kurios dalyvauja informacijos perdavime, balanso sutrikimas sąlygoja impulso plitimą tam tikrose srityse – ypač tose, kurios dalyvauja judesių kontrolėje – lėtėjimą ar/ir nefunkcionavimą.(Šaltinis: ligos.sveikas.lt)

Taip pat žr. apie ligą.

PL = Parkinsono liga

Posturalinis nestabilumas – pusiausvyros, koordinacijos sutrikimas, sukeliantis problemą stovėti arba vaikščioti, kritimus. (Šaltinis: michaeljfox.org)

Propulsija (lot. – propúlsio) – nevalingas judesys priekin, virtimas į priekį. (Šaltinis: raštija.lt)

Retropulsija (lot. – retropulsio) – nevalingas judesys atgal, nevalingas ėjimas atgal, virtimas atgal. (Šaltinis: raštija.lt)

Rigidiškumas – galūnių arba sąnarių standumas ar nelankstumas, raumenų standumas dažniausiai prasideda kojose ir kaklo srityje. Šis simptomas pasireiškia daugumai sergančiųjų. Raumenyse jaučiama įtampa ir sutraukimo pojūtis, todėl žmonės gali jausti skausmą ar įtampą. (Šaltinis: sorimpeksas.com)

Serotoninas – biologiškai aktyvi medžiaga, hormonas ir neurotransmiteris, monoamininis neuromediatorius, sintetinamas smegenyse iš triptofano. Manoma, kad su serotonino koncentracijos organizme pokyčiais susijusios įvairios ligos, tokios kaip depresija, migrena, nemiga,šizofrenija, nerimo sutrikimai. (Šaltinis: Wikipedia)

Substantia nigra. Žr. juodoji medžiaga.

Sustingimas (anglų k. – freezing) – staigus laikinas Parkinsono liga sergančių pacientų gebėjimo judėti sutrikimas, dažnai pasireiškiantis pradedant eiti ar atsidūrus ribojančioj erdvėj, pavyzdžiui, tarpduryje, išlipant iš automobilio ir pan. (Šaltinis: michaeljfox.org)

Taip pat žr.: akinezija.

Šeiminė Parkinsono liga. Žr. genetinė Parkinsono liga.

Taliamotomija – tai neurochirurginė operacija, kurios metu pašalinama (atliekama abliacija)  thalamus smegenų dalis. Stebimas ypač greitas teigiamas poveikis tremorui. Yra  šalutinių poveikių, teiraukitės gydytojo. (Šaltinis: sorimpeksas.com)

Tremoras – nevalingi, nekontroliuojami ritmiški judesiai (greiti ar lėti). Gali būti rankos, galvos, kitos kūno dalies ar balso. Tremoras ramybės būsenoje yra vienas pagrindinių Parkinsono ligos klinikinių požymių. Gali prasidti nuo vieno piršto virpėjimo. Gali pasireikšti tik vienoje kūno pusėje. Ne visi sergantieji Parkinsono liga patiria drebulį. (Šaltinis: sorimpeksas.com)

Taip pat žr.: esencialinis tremoras.

Ruošiama
Ruošiama

Ruošiama