Parkinsonas ir moterys

Moterų ir vyrų Parkinsono liga skiriasi. Kodėl? Daugiau apie moteris.

Pagrindinius skirtumus lemia hormonai. Estrogenų ir progesterono svyravimai labai įtakoja ir ligos simptomus:  priklausomai nuo moters ciklo, savijauta gali stipriai keistis. Padidėjęs progesterono lygis įtakoja greitesnį nuovargį ir dažnesnius „OFF“, taip vadinamus išsijungimus, kai nepakanka vaisto efektyvumo. PL diagnozuojama apie 5% moterų iki 50 metų. Amerikos Parkinsono ligos asociacijos (American Parkinson Disease Association) atlikto tyrimo duomenimis, PMS laikotarpiu PL simptomai pablogėja, vaistai mažiau veiksmingi ir mėnesinių periodas būna sunkesnis. Tarsi nepakaktų PL, dar reikia bijoti ir PMS! Kita vertus, Neurologijos, neurochirurgijos ir psichiatrijos žurnale (Journal of Neurology, Neurosurgery & Psychiatry) publikuotas tyrimas teigia, kad estrogenai saugo nuo PL. Tai paaiškintų, kodėl PL serga daugiau vyrų. Moterims PL pasireiškia vidutiniškai 2 metais vėliau nei vyrams.

PL sergančioms moterims dažniau dažniau pasireiškia tremoras, jos labiau nei vyrai linkę į depresiją, joms dažniau skiriami anidepresantai. Jos stipriau neigiamai reaguoja į ligos progresavimą. Tačiau moterims rečiau pasitaiko miego sutrikimų ir vėliau pasireiškia kalbos sutrikimai, jos ilgiau išsaugo verbalinį sklandumą (bendravimo įgūdžius).

Vyrams dažniau ir ankstesniame etape siūlomas operacinis gydymas. Moterims ilgiau kenčia progresuojančios ligos simptomus. Vaistai, skiriami PL simptomų palengvinimui, pavyzdžiui, levodopa, yra pritaikyti vidutinio sudėjimo vyrui. O vertinant, kad moterys paprastai sveria mažiau, joms tenka didesnė vaisto koncentracija, kas gali greičiau sukelti šalutinį poveikį, diskinezijas.

Parkinsono liga turi daug paslapčių, bet viena yra aišku – reikia daugiau mokslinių tyrimų, kaip PL veikia moteris ir koks gydymas geriausiai tinka joms.

Šaltiniai: https://parkinsonsdisease.netwww.epda.eu.comwww.healthline.com

2 Komentarai

 1. Elena Elena
  2017-10-12    

  Nieko išsamaus,tik tas pats,kas seniai žinoma.Gal jau laikas straipsniuose paminėti kažką ištirto,praeito praktiniuose patyrimuose…..

  • saulė saulė
   2017-10-14    

   Dėkojame už pastabas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.

Kviečiame jungtis prie grupės “Drebulė” facebook’e.

Kviečiame sergančiuosius, jų šeimų narius, medicinos specialistus ir visus, kuriems Parkinsono liga yra aktuali. Grupę galite rasti
 • LPLD FACEBOOK'O puslapyje.