Patarimai ir rekomendacijos sergantiems

Akcijos  „100 patarimų. Dalinuosi savo patirtimi, kad Tau būtų lengviau!”, kurią organizavo iniciatyvūs, Parkinsono liga sergantys žmonės, patarimus rasite čia 100 patarimų. 2019


Keletas pagrindinių patarimų:

 • LAIKU GERKITE VAISTUS: vaistai yra pagrindinė gydymo dalis. Pasinaudokite priminimais telefone, kompiuteryje, kurie padėtų jums savalaikiai išgerti vaistus.
 • ATKREIPKITE DĖMESĮ Į VAISTŲ GĖRIMO IR VALGYMO LAIKĄ. Vaistai (ypač Levodopos preparatai) turi būti vartojami 1-2 val. prieš valgį arba 0,5-1 val. po valgio.
 • TURĖKITE SUSIRAŠĘ SAVO VAISTŲ VARTOJIMO SCHEMĄ, t.y. kokius vaistus kuriuo metu turite gerti, atnaujinkite kassyk esant pakeitimams. Tai bus didelė pagalba ir jūsų artimiesiems, ir gydytojams kažkokiais kritiniais atvejais (žinoma, linkime, kad tokių nebūtų).
 • NEGERKITE VAISTŲ DAUGIAU, nei jums išrašyta. Jei jaučiate, kad reikia didinti vaistų dozę, kreipkitės į gydytoją.
 • SKAITYKITE SAVO GERIAMŲ VAISTŲ INFORMACINIUS LAPELIUS. Nesvarbu, kad kažkada skaitėte, skaitykite vėl, jei pastebėjote kažkokius neaiškius šalutinius poveikius, jei skaitėte jau seniai.
 • DUOKITE PASKAITYTI JŪSŲ ARTIMAM, JUS GLOBOJANČIAM ŽMOGUI, lai ir jis žino, kokie galimi vaisto šalutiniai poveikiai, kaip vaistai turi būti vartojami
 • REGULIARIAI MANKŠTINKITĖS.
 • KONTROLIUOKITE SAVO KŪNO SVORĮ: tremoras ir rigidiškumas yra dažniausi PL simptomai, kurie trukdo judėti ir dėl to gali augti svoris.
 • NEPERVARKITE: nors svorio kontrolė ir reguliarus makštinimasis yra būtini, reikia vengti fizinio nuovargio. Venkite darbų, kuriems atlikti reikia tokių veiksmų, kaip sunkių daiktų kėlimas, stūmimas, traukimas.
 • Viską atlikite NESKUBĖDAMI: valgykite, valykitės dantis, renkitės. Visus veiksmus ir darbus atlikite per tiek laiko, kiek jums reikia. NESUKELKITE SAU ir savo kūnui ĮTAMPOS.
 • NAUDOKITĖS PAGALBA: ne tik moraline parama, bet ir fizine. Pasinaudokite lazda vaikštant, kad išlaikytumėte pusiausvyrą ir išvengtumėte nelaimingų atsitikimų.
 • PAKANKAMAI ILSĖKITĖS: poilsis padeda kontroliuoti PL. Ilsėkitės tarp veiklos ir kai pavargstate. Pavalgę taip pat pailsėkite 20-30 minučių. Gerai išsimiegokite.

 • PRIEŠŠVENTINIAI PATARIMAI
 • PASIRUOŠIMAS KELIONEI
 • ŠIANDIEN IŠGIRDOTE DIAGNOZĘ? PASKAITYKIT!
 • DAR AMERIKIEČIŲ TERAPEUTĖS S. KING PATARIMŲ
 • KAD MAISTO RUOŠIMAS BŪTŲ LENGVESNIS
 • KAIP IŠLIKTI FIZIŠKAI AKTYVIEMS VASARĄ
 • 5 PAGRINDINIAI ELEMENTAI
 • MEDITACIJOS NAUDA
 • 7 PAGRINDINĖS TAISYKLĖS
 • REKOMENDACIJOS PAREMTOS TYRIMAIS
 • KAIP KONTROLIUOTI NUOVARGĮ
 • ŠVENTĖMS ARTĖJANT
 • KAIP GALI PADĖTI MENAS
 • KOVOJAME SU NEMIGA
 • Ruošiama

PIRKINIAI

Tikimės, kad dovanos jau nupirktos ar pagamintos pačių rankomis ir dabar jūs ramiai jas pakuojate. Ne?

Tik neikite į parduotuves piko metu. Nueikite rytinėmis valandomis, kai žmonių mažiau.

Užsakykite dovanėles internetu. Tik įvertinkite užsakymų pristatymo terminą, kad tikrai spėtumėt juos gauti iki švenčių. Atminkite, perkant internetu nesame tikri ką gausime – ar tikrai bus tokia spalva (kompiuteryje matoma spalva gali skirtis nuo tikrosios), ar daiktas bus kokybiškas, ar atitiks jūsų įsivaizduotąjį ir pan.

Kviečiate brangius žmones šventinių pietų ar Kūčių vakarienės į savo namus? Suprantama 😊 kaip gi nepalepinsim vaikų, anūkų gardžiais tradiciniais šeimos patiekalais.

Tik ir vėl – neikite į parduotuvę piko metu. Tikriausiai žinote, kuriuo laiku jūsų parduotuvėje būna mažiau žmonių ir jūs galite jaustis saugiau ir ramiau.

Maisto produktų užsakymas į namus internetu? Kodėl gi ne! Čia yra savų privalumų, bet ir trūkumų. Privalumai:

 • saugu! Žiemos metu, kai blogas oras: šalta, slidu ar daug sniego.
 • saugu! Kai sergate peršalimo ar kitomis ligomis – neplatinate savo viruso ir galite išvengti užsikrėsti viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis žmonių susibūrimo vietose.
 • patogu! Jūsų užsakymas pristatomas jums į namus ir apsaugo jus nuo sunkių pirkinių krepšių nešimo.
 • patogu! Užsakyti galima iš anksto ir pasirinkti sau patogų pristatymo laiką.

Trūkumai:

 • atrodo, (rašant šiuos patarimus) yra tik viena įmonė Lietuvoje teikianti maisto produktų pristatymo į namus paslaugą.
 • ši įmonė (rašant šiuos patarimus) paslaugas teikia tik Vilniaus mieste ir užmiestyje, Trakuose, Kauno mieste ir dalyje Kauno rajono miestų bei gyvenviečių, Klaipėdoje, Gargžduose, Kretingoje, Palangoje, Šventojoje. Barbora www.barbora.lt internetinėje parduotuvėje galima rasti labai platų asortimentą ne tik maisto, bet ir higienos, ir kitų prekių, produktų skirtų gyvūnams. Nereklamuojame šios įmonės ar jų paslaugos. Niekada nesinaudojome jų paslauga.

ŠVENTĖS

Vaistai ir per šventes turi būti geriami visada tuo pačiu metu. Tik nepamirškite, kad jie turi būti išgerti 1 val. prieš valgį.

Mankšta – tai jūsų kasdienė rutina, net ir šventiniu laikotarpiu.

Miegas ir poilsis taip pat išlieka svarbūs.

Nepersivalgykite ir saikingai vartokite alkoholį.

Ruošiatės keliauti per šventes?

Nepamirškite pasiimti reikiamą kiekį vaistų.

Jei ketinate skristi lėktuvu, įsidėkite juos į rankinį bagažą, pasiimkite juos su savimi į lėktuvo saloną.

Informuokite skrydžio palydovus, ar autobuso vairuotoją apie savo ligą, kad esant poreikiui, jie galėtų jums padėti. Pavyzdžiui, pasakykite vairuotojui, kur jums reikės išlipti ir kad gali užtrukti kol jūs nueisite iki durų. Gal jis rastų galimybę pasodinti jus arčiau durų.

2018.12.16

Visuomet pasiimkite vartojamus vaistus. Geriau turėti šiek tiek daugiau, nei pritrūkti. Pačios kelionės (vykimo iki tikslo ir grįžimo į namus) metu turėkite vaistus su savimi, ne bagažo skyriuje. Turėkite juos net jei manote, kad kelionės trukmės metu jums jų nereiks. Turėkite informacinę kortelę/lapelį, kur būtų parašyta, kad jums parkinsonas, kuriuo metu, kiek ir kokius vaistus vartojate bei ko jums reiktų ypatingu nenuspėjamu atveju. Turėkite ir jūsų gydytojo kontaktinę informaciją.

hong-kong-international-airport

Pasakykite registruodamiesi oro uoste ar traukinių stoties kasoje pirkdami bilietą, autobuso vairuotojui ar kitiems darbuotojams, kurie gali jums padėti, kad jūs sergate Parkinsono liga ar keliaujate su sergančiu žmogumi. Galbūt būtų galimybė jus vieną pirmųjų laipinti skrydžiui, kad galėtumėte ramiai nueiti, susirasti vietą, pasidėti bagažą, arba gautumėt pagalbą kelionės metu.

Rekomenduojama rinktis vietą prie praėjimo, nors tai žinoma, nėra patogu, jei atsisėdus tenka praleisti kelionės kaimyną, bet patogiau, kai reikia atsistoti pačiam. Prašykite vietos ir arčiau tualeto.

Jei skrendate lėktuvu, pasiruoškite patikrinimui iš anksto: susidėkite visus medikamentus į permatomą plastikinį maišelį, kad prireikus galėtumėte greitai viską ištraukti. Jei jums atlikta giluminė smegenų stimuliacijos (GSS) operacija, rekomenduojama turėti stimuliatoriaus gamintojo sertifikatą ar gydytojo pateiktą informaciją (ne tik gimtąja kalba, bet ir bent anglų k.), kad galėtumėte pateikti ir jums nereiktų nusirengti, nusiauti batų.

Nesinaudokite įlaipinimo bilietu savo telefone. Kai reikia pateikti, tremoras, kelionės stresas gali sukelti dar didesnį košmarą. Turėkite atsispausdinę.

Apsvarstykite alternatyvius kelionės būdus. Kelionė lėktuvu, oro uostai sukelia stresą ir sveikiems žmonėms, o ką jau kalbėti apie sergančius. Lėktuvuose paprastai nėra nei daug vietos pajudėti, nei galimybės.

Kelionės metu nepamirškite atlikti tempimo pratimų. Juos galite atlikti ir sėdėdami. O jei yra galimybė, atsistokite, pavaikščiokite, pajudėkite. Jei vairuojate pats/pati, sustokite aikštelėje, kad galėtumėte pajudėti, pasimankštinti. Vairuodami būtinai darykite pertraukėles, pailsėkite.

Jei tik turite bent menkiausią galimybę, savo visą kelionę pailginkite bent viena diena, jums ji tikrai pravers poilsiui nuvykus į vietą, ypač jei tai tolimas atstumas.

Jokiu būdu neatsisakykite savo įprastos dienos tvarkos nei kelionės metu, nei nuvykę į vietą: savalaikiai išgerti vaistai, mankšta, poilsis, mityba.

Pasiimkite jums patogius daiktus, rūbus, avalynę. Neimkite į kelionę naujų, nebandytų daiktų. Atkreipkite dėmesį, ar jūsų keliavimo metu dėvimuose rūbuose yra kišenių, į kurias galėtumėte susidėti smulkius daiktus: dokumentus, vaistus, nosinę. Arba susidėkite viską į nedidelę tvirtinamą prie juosmens ar kabinamą ant krūtinės rankinę. Vaistus galite susidėti ir įkelias vietas, keleto rūbų kišenes.

Net jei jūs nesinaudojate papildoma technika: lazda, vaikštyne, vežimėliu, apsvarstykite galimybę pasinaudoti, kad būtų patogiau. Paprašę oro uoste vežimėlio, išvengsite streso, kai reikia skubėti iš vienos oro uosto vietos į kitą.

Niekada nebijokite paprašyti pagalbos.

Mėgaukitės kelione, net jei judate lėčiau.

Liga – ne priežastis nekeliauti.

Nancy Ryerson, 2014 m.

Šaltinis: www.michaeljfox.org

“Dalykai, kuriuos būčiau norėjusi pasakyti jums tą dieną, kai sužinojote sergą Parkinsono liga” – amerikiečių terapeutės Sarah King kreipimasis į sergančius PL.

sk“Šiandien diena greičiausiai nebuvo tokia, kokios tikėjotės. Dabar jaučiatės sutrikę, išsigandę, pikti, o gal ir apatiški. Žinau, kad nauja diagnozė – parkinsonas – užveržė jums kilpą, bet šis mano laiškas – kvietimas į naują jūsų gyvenimo etapą, kuris iš tiesų yra daug šviesesnis, nei šiuo metu jį įsivaizduojat. Visada prisiminkite: jumyse daug daugiau drąsos, nei jūs manote. Jūs daug stipresni, nei jums atrodo. Jūs daug protingesni, nei jūs galvojate apie save.

Iš aplinkinių girdimas: “man gaila” ar “užjaučiu” – gal ir tinkamas. Tik manau, kad jūs ieškote ne užuojautos. Vietoje jos aš noriu pasiūlyti jums savo paramą. Ne, netiesiu jums pagalbos rankos, žinau, kad ir ne šito ieškote – aš tik prašau išgirsti tai, ką noriu jums pasakyti, įsiklausyti į tai. Daugeliui man rūpinčių žmonių kilo klausimai, jie ieškojo vilties. Stebėdama juos įveikiančius kliūtis, aš be galo daug išmokau, nors neapsimetinėdama pasakysiu, kad nežinau visų atsakymų, bet turiu jums gerų patarimų jūsų naujame gyvenimo etape…

Jūs nesudužote. Priimate naują diagnozę kaip ženklą, kad jūsų kūnas palūžo? Bjauritės juo? Iš tiesų, jūsų kūnas tiesiog sako jums, kad jam reikia tikros rūpestingos meilės. Greičiausiai, jis tą sako jums jau kurį laiką, bet visada lengviau prašymą ignoruoti, nei atkreipti į jį dėmesį. O šiandien jūsų kūnas jau šaukia garsiai, kad išgirstumėt. Šiandien prasideda įsiklausymo ir dermės kelionė. Jūsų kūnas nepraranda vilties ir visada prašo sveikatos ir pagalbos būti sveikam – jums tiesiog reikia duoti tai, ko jis prašo.

Niekas nenusprendė jūsų ateities. Sutiksite negatyvių žmonių, sėjančių savo baimes, bet Parkinsono diagnozė yra būtent tik diagnozė. Tai simptomų rinkinys, o ne jūsų visos ateities prognozė. Reikia tikėti, kad jūsų ligos eiga bus lengvesnė ir jums nereikės vežimėlio. Tai nėra neigimas, jei toks tikėjimas keliauja kartu su jūsų veiksmais ir pastangomis padėti sau, savo sveikatai ir padidinti savo gyvybingumą. Jūsų ateitis yra būtent jūsų rankose ir jūsų požiūris į save ir savo ligą yra svarbiausia.

Nesislėpkite! Instinktyviai esame linkę slėpti savo diagnozę ir apsimesti, kad viskas gerai. Mintis prisijungti prie sergančiųjų Parkinsono liga savitarpio paramos grupės atrodo graudi – kas gi nori susidurti akis į akį su tariama savo ateitimi. Bet Parkinsono ligos simptomai nėra užkrečiami! Tai, kad šalia esančių žmonių simptomai kitokie, dar nereiškia, kad toks ir jūsų likimas. O mokytis iš jų patirties yra ypač vertinga. Susiraskite vietinę savitarpio paramos grupę, nueikite į susitikimą arba tiesiog susiraskite Parkinsono liga sergantį žmogų, su kuriuo galėtumėt nuoširdžiai bendrauti šiame gyvenimo etape. Socialiniuose tinkluose, internete yra daug paramos grupių visame pasaulyje. Tikrai rasite kokią atitinkančią jūsų požiūrį ir būseną. Ieškokite šaltinių padedančių jums ir suteikiančių naudingos informacijos. Atminkite, stiprybė kumštyje, žmonių vienybėje, o ne buvime vienam. Neturėtumėt būti vienas šiame gyvenimo kelyje.

Pradėkite makštintis. Dabar pat! Įrodymais pagrįsta – reguliari mankšta duoda neuroprotekcinį efektą (t.y. saugo jūsų smegenis) ir skatina neurogenezę (ląstelių atsinaujinimą) jūsų smegenyse. Madingas terminas – “neuroplastiškumas”, kuris reiškia, kad mes galime pagerinti viską, ką mes darome ir galvojame. Neuro-grįžtamasis ryšys veikia remiantis pagrindiniais neuroplastiškumo principais, padėdamas mums vykdyti pasikeitimus, kurių siekiame. Taigi, įmanoma psichologiškai ir fiziškai būti geresnės būklės. Be to, reguliari mankšta padeda gaminti dopaminą ir jį įsisavinti. Pagrindinė taisyklė: taip kaip nepraleidžiate nė dienos gerdami savo vaistus, taip ir su mankšta – negali būti praleidžiama nė dienos. Tai svarbu!

Nedideli pokyčiai veda į didelius pasikeitimus. Stebėkite savo mitybą. Mes nuryjame maistą lygiai taip pat kaip ir tabletes – negi manote, kad viena turi įtakos jūsų simptomams ir savijautai, o kita – ne? Toksinai būna įvairių formų – pesticidų, hormonų, taršos, maisto priedų, cukraus, ir tai tik keletas jų – jie apkrauna imuninę sistemą, smegenis. Valgykite ekologiškus ir natūralius (ar bent jau artimus natūraliems) produktus, ką galite sau leisti. Vartokite papildus, bet supraskite, jie nepadės jums, jei jūsų mityba neteisinga. Riebalai – sveikieji riebalai – yra jūsų draugai. Raskite veiklą, kuri padės nuraminti protą ir užpildyti sielą – užsiimkite tuo kasdien. Medituokite! Juokitės! Rūpinkitės savo miego kokybe – tai būsena, kai jūsų smegenys gydosi ir išmeta lauk toksinus. Priimdami savo kūną tarsi šventyklą, jūs pakeisite savo judėjimą, mąstymą ir jausmus.

Imkitės veiksmų dabar! Nėra ko laukti! Jūs jaučiatės “ne taip ir blogai”? Jūsų simptomai dar minimalūs ir jums atrodo, kad galite apsimesti, jog jie neegzistuoja? Taip, jūs galite gyventi taip, lyg nieko neatsitiko. Suprantu jūsų didžiulį norą “likti normaliais” kitų akyse tol, kol tai įmanoma. Tačiau, kalbant apie parkinsoną, nėra ko laukti! Ir nesvarbu, kaip stipriai reiškiasi jūsų simptomai, imkitės veiksmų: jums reikalinga mankštinimosi programa, turite išmokti valdyti stresą, turite reguliuoti savo miego ciklą ir iš pagrindų sutvarkyti savo mityba. Jūsų tikslas – išsaugoti savo smegenis ir padėti jų veiklai. Vaistai padės jums kontroliuti simptomus, GSS operacija padės sumažinti kai kuriuos jų, bet tai tik jūsų ligos simptomų jūsų kūne kontrolė, ne gydymas. Įsivaizduokite savo gyvenimą su liga, savo sveikatą, kaip banko sąskaitą – ji mažėja sulig kiekviena ligos diena. Ir tik jūsų pastangos: rūpestis savimi, savo sveikata – fizinė ir protinė mankšta, tinakama mityba ir miegas, streso vengimas – papildo jūsų sąskaitą. Nuo šiandien pirmoje vietoje esate jūs pats! Ir suteikite prioritetą savo sveikatai ir ateičiai!

Priimkit save be baimės. Susitaikymas – tai ne pasidavimas. Susitaikymas inspiruoja veiksmus, o ne pasyvumą. Neneikite to, kur esate šiandien. Nesipriešinkite savo jausmams. Jauskite! Verkite! Rėkite! Juokitės! Baimei čia nėra vietos, nes čia ir dabar jūs nesate pavojuje. Baimė atsiranda tuomet, kai jūsų mintys pradeda plukdyti jus į susikurtą ateities viziją. Likite ten, kur esate dabar, ir sutelkite dėmesį į tai, ką galite padaryti šiuo metu.

Aš tikiu jumis!”

Šaltinis: www.invigoratept.com

Amerikiečių terapeutės Sarah King patarimai sergantiems remiasi 4 pagrindiniais principais (žr. nuotrauką), kuriuos ji detalizuoja taip:

4

– Vaikščiokite ir vaikščiokite atidžiai (sutelkite dėmesį į savo eiseną, kad ji būtų taisyklinga).

– Išmokite “atstrigti” bet kokioje situacijoje.

– Išmokite nebijoti vaikščioti tarp žmonių, minioje.

– Padėkite savo sustingusiems ir skausmingiems sąnariams (mankštinkitės; jei reikia, vartokite vaistus).

– Lavinkite savo kalbą (turite būti girdimi ir triukšmingoje aplinkoje).

– Rūpinkitės savo miego kokybe.

– Padidinkite savo energijos lygį.

– Renkitės patys.

– Jauskitės jaunesni bent 10 metų.

– Sumažinkite savo svorį, atsikratykite viršsvorio.

– Daugiau juokitės.

– Jauskitės stipresni ir būkite stipresni (mankštinkitės).

– Jauskitės saugūs (mankštinkitės, lavinkite pusiausvyrą ir koordinaciją, pasirūpinkite saugia namų aplinka).

– Kvėpuokite taisyklingai ir lengvai.

– Mąstykite aiškiai (lavinkite savo smegenų veiklą).

– Neatsiribokite, dalyvaukite įvairiose veiklose (lankykite savitarpio paramos grupę, dalyvaukite visuomeninėje veikloje, saviveikloje, būkite bendruomenės dalimi).

– Turėkite tikslų, siekite jų.

– Ieškokite įkvėpimo.

Patarimai, kad maisto ruošimas sergančiajam Parkinsono liga būtų lengvesnis:

chopping-onions– Pasiimkite viską, ko jums reiks maisto ruošimui: produktus, įrankius, indus – ir susidėkite juos darbo zonoje prieš pradedant gaminti.

– Pasirūpinkite virtuvės patogumu, kad jums reikalingi virtuvės reikmenys būtų jums lengvai pasiekiamame aukštyje.

– Jei jums patogiau gaminti sėdint, reikia kad stalas ar spintelė būtų tinkamo aukščio, kad galėtumėte dirbti sėdėdami.

– Pasirūpinkite savo saugumu. Yra priemonės apsaugančios nuo įsipjovimų.

– Naudokite lengvus ir patogius įrankius, kad būtų lengva suimti. Lengvus puodus ir keptuves lengviau pakelti, o didesnes, storesnes rankenas yra patogiau laikyti.

– Kai kuriems sergantiesiems PL sudėtinga vienu metu atlikti kelias užduotis. Rinkitės receptus, kuriuose nereikia vienu metu ruošti dvi skirtingas patiekalo dalis. Ir vienu metu gaminkite tik vieną patiekalą: arba salotas, arba kepsnį. Taip jums nereiks nerimauti dėl degančios keptuvės, kai pjaustysite produktus salotoms.

– Kadangi PL simptomai nėra vienodi kasdieną, užsišaldykite kai kuriuos produktus, kad turėtumėte maisto toms dienoms, kai jūsų būklė nebūs palanki maisto ruošimui.

– Trumpas dienos miegas prieš ruošiant pietus, labai padeda pakelti energijos lygį.

Nancy Ryerson, 2015 lapkričio 2

Šaltinis: www.michaeljfox.org

Mankšta baseine

Sinoptikai vėl žada atšilimą. Vis tik nenumaldomai artėja vasara. Karštas oras gali būti alinantis, todėl Parkinsono liga sergantiems žmonėms užsiimti fizine veikla vasaros mėnesiais yra sunkiau. Svarbu išlikti aktyviais, net jei Jūs mieliau atsipalaiduotumėte ir mėgautumėtės vėsesniu oru patalpose.

Štai penki patarimai, kurie padės išlikti fiziškai aktyviais vasaros metu:

1. Vaikščiokite ir patalpose. Pasivaikščiojimui rinkitės vėsesnes, gerai vėdinamas patalpas, pavyzdžiui didžiuosius prekybos centrus, muziejus.

2. Perkelkite savo mankštą į vakarą arba į ankstyvą rytą. Tai Chi pratimai anksti ryte suteiks žvalumo visai likusiai dienai.

3. Išbandykite šokio ir judesio terapijas, jogos užsiėmimus. Galbūt artimiausiai esantis Lietuvos Parkinsono ligos draugijos skyrius žino apie organizuojamus užsiėmimus. Sekite mūsų naujienas – stengiamės skelbti mus pasiekiančią informaciją.

4. Išbandykite naujas fizinio aktyvumo formas – apsilankykite sporto klube, baseine, boulinge.

5. Treniruotės sporto klube ar namuose padės apsisaugoti nuo saulės sukeliamo karščio, o jūs išliksite fiziškai aktyvūs.

Vasarą visuomet turėkite su savimi pakankamą kiekį vandens, naudokite priemones, skirtas apsisaugoti nuo žalingų saulės spindulių.

Artimieji ir globėjai gali padėti argumentuoti artimuosius kartu mankštintis, anksti ryte pasivaikščioti lauke. Stebėkite sergančiojo savijautą.

Parengė: Vilniaus Parkinsono draugijos primininkas K.Čapkauskas pagal Nancy Ryerson, 2015-07-02

Šaltinis: www.michaeljfox.org

untitled

Viena iš Airijos Parkinsono ligos (PL) draugijų dalinasi savo patirtimi.

Pateikiame jums jų sudarytą 5 pagrindinių elementų pentagramą, kuri padės užtikrinti sergančiųjų PL gyvenimo kokybę.

5-ElementsGydymas yra pirmasis elementas.

 • Aptarkite su jus gydančiu neurologu, kokie vaistai jums tuo metu tiktų, kaip ir kada juos vartoti.
 • Išsiaiškinkite kaip jūsų vaistai turi padėti jums, koks turi būti jų poveikis – tik taip jūs geriau suprasite bet kokius savo būklės pakitimus.
 • Perskaitykite vaistų informacinį lapelį. Atkreipkite dėmesį į vaisto vartojimą su maistu, skysčiais ir laiką, kada jie turi būti geriami.
 • Susipažinkite su pašaliniu vaistų poveikiu: tiek fiziniu, tiek psichiniu. Jei pastebėsite bet kokius miego, nuotaikos, elgesio pasikeitimus, nedelsdami pasikonsultuokite su savo neurologu, kadangi šie nemotoriniai simptomai gali atsirasti dėl vartojamų vaistų.

              Ar galite atsakyti į šiuos klausimus:

 • Kokius vaistus vartojate?
 • Kodėl jūs juos vartojate?
 • Kokį poveikį jie turėtų suteikti?
 • Kuriuo metu juos turite išgerti?
 • Kaip juos turite išgerti?
 • Kokie galimi jų šalutiniai poveikiai?

Antrasis elementas – mityba. Nėra specialios Parkinsono dietos, tačiau turite žinoti kai kuriuos dalykus.

 • Turite žinoti apie maisto produktų ir vaistų sąveiką – tai ką jūs valgote ir kuriuo metu valgote. Atkreipkite dėmesį į vaistų informaciniame lapelyje pateikiamą informaciją, kokių maisto produktų turėtumėte vengti.
 • Rekomenduojama vesti mitybos dienoraštį: ką valgote, kuriuo metu tai valgote su pastabomis apie tai, kaip pasikeitė ar ne jūsų savijauta. Taip bus lengviau pastebėti – kokius maisto produktus ir kuriuo metu juos valgant, jūsų būklė blogėja.
 • Gerkite pakankamai skysčių. Dehidratacija gali stipriai pabloginti jūsų būklę.
 • Atkreipkite dėmesį, kas jūsų vaistų informacijos lapelyje pasakyta apie jų sąveiką su alkoholiu.
 • Jei ketinate keisti savo mitybą, laikytis dietos, pasitarkite su savo neurologu.

               Ar galite atsakyti į šiuos klausimus:

 • Kaip maistas gali sąveikauti su jūsų vaistais?
 • Koks maistas jums netinka?
 • Kodėl svarbu vartoti skysčius?
 • Kiek skysčių per dieną jūs suvartojate?

Mankšta – trečiasis elementas. Nors tyrimais patvirtinta, kad mankša nepadidina dopamino kiekio smegenyse, bet mankšta padeda smegenims efektyviai naudoti turimas dopamino atsargas.

 • Mankštinkitės reguliariai. Tai padės jums kontroliuoti kai kuriuos PL simptomus: sulėtėjusius judesius, sukaustymą, pusiausvyrą. Tai puiki priemonė sulėtinti šių ligos simptomų progresavimą.
 • Mankšta gali būti įvairi: skirta pusiausvyrai ir stabilumui, raumenų jėgos stiprinimui, lankstumui.

Nesvarbu kokią mankštą pasirinksite, svarbu būti aktyviam. Jei norite pasirinkti vieną ar kitą mankštinimosi būdą, pasitarkite su kineziterapeutu.

               Ar galite atsakyti į šiuos klausimus:

 • Kodėl svarbu reguliariai mankštintis?
 • Kokie pratimai jums tinkamiausi?
 • Kiek laiko per dieną reikia mankštintis?

Ketvirtas elementas – geros emocijos. Jūsų emocinė būklė yra labia svarbi kontroliuojant jūsų ligą.

 • Atkreipkite dėmesį į nuotaikos svyravimus, elgesio pakitimus. Apatija ir depresija – du nemotoriniai PL simptomai. Nerimas, miego sutrikimas ir impulsyvus elgesys taip pat turi būti aptarti su jūsų neurologu.
 • Dėmesį sukoncentruojanti terapija – kvėpavimo pratimai, meditacija, vizualizacijos ir atsipalaidavimo technika, gali padėti jūsų emocinei būsenai. Dėmesio sukoncentravimas – “gyvenimas tik tuo momentu” – išmokys jus sutelkti dėmesį į tai, ką darote tam tikru momentu. Ši technika gali padėti kūnui atsipalaiduoti ir atitinkamai sumažinti stresą, raumenų įtampą, pagerinti savijautą.

Ar galite atsakyti į šiuos klausimus:

 • Koks gali būti emocinis poveikis?
 • Kaip tai gali jus paveikti?
 • Kaip jūs galite įtakoti savo emocijas?

Papildoma pagalba – penktasis elementas. Tai gali būti bet kas, kas gali jums padėti kartu su jūsų geriamais vaistais.

 • Logopedas, ergoterapeutas, kineziterapeutas, masažistas.
 • Bet kokia terapija jūsų kūnui ir jūsų kūnui ir mintims kaip visumai: nuo akupunktūros iki jogos
 • Išbandykite įvairią terapiją, kad suprastumėte, kuri jums tinkamiausia, priimtiniausia ir teikia malonumą.
 • Pasirinkę tam tikrą terapiją, pasitarkite su savo neurologu, nes ne visos terapijos rūšys gali jums tikti.

Ar galite atsakyti į šiuos klausimus:

 • Kas yra papildoma pagalba?
 • Kas gali tikti jums?
 • Kuo ji gali būti naudinga jums?

Atminkite, kiekvienas sergantysis yra unikalus, todėl viskas negali tikti kiekvienam.

Lankstinukas anglų k.

Meditacija mažina stresą ir nerimąmeditacija-51330b91d08e5

Stresas yra praėjusio amžiaus pabaigos ir šio amžiaus pradžios nuodas. Žmonės jį patiria beveik kasdien, tai atsiliepia ne tik nuotaikai, bet ir sveikatai. Tą patį galima pasakyti ir apie nerimą. „Darbe patiriamas stresas gali prisidėti prie 120 000 mirčių kasmet. Nerimas darbe gali nužudyti daugiau amerikiečių nei diabetas, Alzheimeris ar gripas“, – rašo „Forbes“.

Kai esame pervargę ir apimti streso, apie produktyvumą šnekėti sunku. Pirmiau reikia atsipalaiduoti ir tik tuomet kibti į darbus. „The American Journal of Psychiatry“ paskelbė tyrimą, kad įvairios meditacijos programos padėjo žmonėms, jaučiantiems didelį klinikinį nerimą, taip pat daugumą tiriamųjų išgydė nuo depresijos.

Meditacija padeda lengviau susidoroti su stresu ir dėl šios priežasties kai kurie žmonės net numeta svorio – kai nebėra streso, nelieka ir emocinio valgymo poreikio.

Meditacija padeda užmigti

Neretam pažįstamas jausmas: kūnas ir protas pervargę, bet užmigti neišeina, nors tu ką. Lenda įvairiausios mintys, pradedame nervintis ir tampa dar sunkiau užmigti. Taip jaučiasi maždaug trečdalis žmonių, dauguma jų dirba protinį darbą.

Nemigą sumažinti gali meditacija. Tinkamai praktikuojama, ji padeda išmokti atsipalaiduoti ir „išjungti“ protą – to reikia, kad pavyktų užmigti.

Meditacija mažina širdies ir kraujagyslių ligų tikimybę

Širdies ir kraujagyslių ligos yra viena dažniausių mirčių priežasčių visame pasaulyje. Dažnesnė už vėžį. Nors širdies ligos neretai genetiškai paveldimos, daug kas priklauso ir nuo mūsų gyvenimo būdo. Jei patiriame stresą ir nemėginame to kontroliuoti, mažai judame ir nesveikai maitinamės, nenuostabu, kad ir vidutinio amžiaus žmogus gali patirti insultą. Geriausias priešnuodis – meditacija. Amerikiečiai mokslininkai teigia, kad ji širdžiai gali padėti labiau nei vaistai.

Palengvina skausmus

Chroniškas skausmas – nesvarbu, kurią kūno dalį skaudėtų, – labai nemalonus ir sekinantis. Tačiau specialistų praktika rodo, kad meditacija sumažina stiprių nuskausminamųjų poreikį, nes aktyvina smegenų sritis, atsakingas už skausmo suvokimą. T. y. meditacija kontroliuoja skausmą. Tai veikia ne tik pažengusiems, bet ir pradedantiesiems.

Nuo ko pradėti

 • Yra įvairių kursų ir mankštų programų, kur galite susipažinti su meditacija ir būti prižiūrimiems profesionalų.
 • Taip pat sukurta ne viena išmanioji programėlė, siūlanti lengvai ir greitai pamedituoti. Pavyzdžiui, visame pasaulyje populiaria „Headspace“ programėle 10 dienų galima naudotis nemokamai (ne tik išmaniajame telefone, bet ir kompiuteryje ar planšetėje). Tiek pakaks, kad įgytumėte bazinių žinių. Programėlė pristatoma kaip smegenų mankšta: kad būtumėte sveiki ir laimingi, gerai išsimiegoję ir produktyvūs, turite treniruoti smegenis taip, kaip treniruojate kūną sporto klube.
 • „Headspace“ skelbia, kad reguliari meditacija veiksmingai gydo ne tik nuo streso, nerimo ar širdies ir kraujagyslių ligų, bet ir pagerina tarpusavio santykius, dėmesio koncentraciją, padeda atsikratyti priklausomybių, skatina kūrybiškumą.
 • Taip pat yra įvairiausių vaizdo pamokėlių, meditacijos ir autogeninių treniruočių „Youtube“ ir įvairiuose specializuotuose tinklalapiuose, kur galite kartu su specialistu ar klausydami įrašo pamėginti išmokti atsipalaiduoti.
 • Medituoti reikėtų po 10 minučių kasdien, stengtis apie nieką negalvoti, būti čia ir dabar, su savimi. Po dviejų trijų savaičių turėtumėte pajusti teigiamą meditacijos poveikį.

Šaltinis ir daugiau informacijos: laima.lt

 • Kontroliuokite savo kūno svorį: tremoras ir rigidiškumas yra dažniausi PL simptomai, kurie trukdo judėti ir dėl to gali augti svoris.
 • Reguliariai mankštinkitės.
 • Nepervarkite: nors svorio kontrolė ir reguliarus makštinimasis yra būtini, reikia vengti fizinio nuovargio. Venkite darbų, kuriems atlikti reikia tokių veiksmų, kaip sunkių daiktų kėlimas, stūmimas, traukimas.
 • Viską atlikite neskubėdami: valgykite, valykitės dantis, renkitės. Visus veiksmus ir darbus atlikite per tiek laiko, kiek jums reikia. Nesukelkite sau ir savo kūnui įtampos.
 • Naudokitės pagalba: ne tik moraline parama, bet ir fizine. Pasinaudokite lazda vaikštant, kad išlaikytumėte pusiausvyrą ir išvengtumėte nelaimingų atsitikimų.
 • Pakankamai ilsėkitės: poilsis padeda kontroliuoti PL. Ilsėkitės tarp veiklos ir kai pavargstate. Pavalgę taip pat pailsėkite 20-30 minučių. Gerai išsimiegokite.
 • Būtinai laiku gerkite vaistus: vaistai yra sudėtinė PL gydymo dalis. Pasinaudokite priminimais telefone, kompiuteryje, kurie padėtų jums savalaikiai išgerti vaistus.

šaltinis: www.thehealthsite.com

Washing Dish Mičigano universiteto, JAV, paskelbti duomenys rodo, kad kasdienis judėjimas, kasdienė veikla, galbūt labiau nei fizinis krūvis, gali padėti sumažinti sunkius motorikos sutrikimus. Apsunkinti judesiai yra Parkinsono ligos (PL) simptomas ir daugelis mano, kad tai susiję su dopamino trūkumu. “Tačiau tikėtina, kad mažas fizinis aktyvumas dar labiau pablogina motoriką sergant PL, nepriklausomai nuo smegenų degeneracijos laipsnio.” Michael J. Fox fondo remtas tyrimas būtent ir nagrinėjo šią sąsają.

Tyrimų rezultatai patvirtino, kad mažai judraus gyvenimo būdo pacientai, atsižvelgiant ir į jų vartojamą l-dopa dozę, amžių ir ligos trukmę, motorika yra labiau sutrikusi. Ir atvirkščiai, tiems, kurių gyvenimo būdas aktyvesnis, kurie daugiau dėmeio skiria kasdienei veiklai, motorikos sutrikimai pasireiškė silpniau.

“Tyrimas parodė, kad PL pasireiškimą, ligonių motorikos sutrikimus, įtakoja ne tik pokyčiai smegenyse, bet ir mažas aktyvumas, nejudrus, sėdimas gyvenimo būdas”, teigia tyrimų vadovas, medicinos dr. Nicolaas Bohnen.

Įdomu tai, kad nebuvo nustatyta sąsaja tarp motorikos sutrikimų ir fizinio krūvio trukmės, t.y. ilgesnis mankštinimasis nesumažina motorikos sutrikimų. To priežastimi gali būti mankštinimąsi ir kasdienę aktyvią veiklą valdančios skirtingos smegenų sritys. Kasdienis fizinis aktyvumas gali padėti suformuoti įpročius, pripratinti smegenis kontroliuoti kasdienius motorinius judesius, kad geriau patenkinti kasdienio gyvenimo poreikius.

Nors visada yra lengviau pasakyti, nei padaryti, ypač kai trūksta partnerių paramos, stokojama motyvacijos, jaučiama socialinė baimė ir gėda ar yra kitos kliūtys, pavyzdžiui, geografinė padėtis, sunku atsistoti ir eiti. Neaktyvumo priežastys dažniausiai panašios: sumažėjusi raumenų jėga, pakitę refleksai, baimė nukristi. “Visas šis užburtas ratas ir mažas judrumas blogina PL ir paaiškina mažėjantį fizinį aktyvumą progresuojant PL”, teigia tyrėjai.

Tačiau mažais žingsneliais – sekant savo veiksmus su žingsniamačiu, nusistatant papildomus tikslus ar dirbant su kineziterapeutu – reikia stiprėti ir didinti aktyvumą. Nereikia sunkių fizinių treniruočių, nors mankštos reikalingos fizinės formos, raumenų jėgos palaikymui, atstatymui. “Namų ruošos darbai: maisto ruošimas, tvarkymasis, sodo darbai, pasivaikščiojimas su augintiniu ar pan. – viskas kas verčia judėti gali padėti kartu su vaistais palengvinti motorinius sutrikimus”, skelbia Dr Bohnen.

Šaltinis: www.michaeljfox.org

imageNuovargis yra įprastas ir erzinantis PL simptomas. Jis gali būti dvejopas: ir fizinis, ir protinis ir atsirasti dėl miego trūkumo, o taip pat dėl kito dažno PL simptomo – apatijos.

Nemiga – būdinga Parkinsono ligai ir dėl jos nuovargis gali atsirasti dar greičiau. Tiek nemigą, tiek ir mieguistumą dienos metu gali sukelti vartojami PL vaistai.

Kelios rekomendacijos kaip kontroliuoti nuovargį:

 • Jei dieną jaučiatės išsękęs, pasakykite apie tai savo gydytojui. Vaistų ar jų dozių pakeitimas gali padėti.
 • Paskirstykite savo energiją dienai. Jei rytoj laukia sunki diena, vakare anksčiau eikite miegoti. Pasistenkite numigti dieną. Jei tik įmanoma, planuokite savo veiklą tam laikui, kai vaistai geriausiai veikia.
 • Reguliariai mankštinkitės. Atraskite sau tinkamą mankštinimosi būdą ir laiką (mankšta prieš miegą ne visuomet garantuoja gerą miego kokybę, kartais turi visiškai priešingą poveikį).
 • Trumpai numikite dieną.
 • Vakarais eikite miegoti, o rytais kelkitės kasdien tuo pačiu metu.
 • Pramogaukite, užsiimkite malonia veikla, turėkite pomėgių. Tai būtina!
 • Stenkitės vengti stresinių situacijų arba sumažinti stresą, nes jis turi ypač neigiamą įtaką jūsų būklei.

Šaltinis: www.michaeljfox.org

imageNenumaldomai artėja Naujieji metai. Laukia dar viena šventė. Sinoptikai pranašauja mums šalčius ir po Naujųjų. Žmonėms sergantiems PL reikėtų vadovautis keliomis rekomendacijomis, kad šventės, kelionės, šaltis nesutrikdytų jų gyvenimo ritmo.

 • Vaistai turi būti geriami visada tuo pačiu metu – net ir per šventes. Bet derinant levodopa/karbidopa su baltymais, vaistai turi būti išgerti bent valandą prieš valgį.
 • Nepersivalgykite ir saikingai vartokite alkoholį.
 • Pakankamai miegokite.
 • Jau ne kartą kalbėjome apie mankštą. Ji turi tapti kasdienia rutina net ir šventiniu laikotarpiu.
 • Saugokitės depresijos simptomų šventiniu laikotarpiu ir pasibaigus šventėms. Dienos jau ilgėja… Jei neseniai sužinojote savo diagnozę, neatsiribokite nuo pasaulio. Leiskite laiką su draugais, artimaisiais, dalyvaukite visuomeninėje veikloje.
 • Saugokitės slidžių kelių, šaligatvių. Avėkite avalynę tinkamą tokioms oro sąlygoms, kad išvengtumėte kritimų. Vaikščiokite su lazdomis, pavyzdžiui, šiaurietiškomis.
 • Pasirūpinkite žibintuvėliu, kuris visada būtų šalia jūsų, jei kartais įvyktų elektros tiekimo sutrikimas namuose.
 • Ruošiatės keliauti per šventes? Nepamirškite pasiimti reikiamą kiekį vaistų. Jei ketinate skristi lėktuvu, įsidėkite juos į rankinį bagažą, pasiimkite juos su savimi į lėktuvo saloną. Informuokite skrydžio palydovus, ar autobuso vairuotoją apie savo ligą, kad esant poreikiui, jie galėtų jums padėti. Pavyzdžiui, pasakykite vairuotojui, kur jums reikės išlipti ir kad gali užtrukti kol jūs nueisite iki durų. Gal jis rastų galimybę pasodinti jus arčiau durų.
 • Šiais metais patekote į dovanų pirkimo karštinę, kuri išvargino? Puiki pamoka! Kitąmet dovanas pradėkite pirkti anksčiau, kad prasidėjus Adventui vakarais galėtumėte jas ramiai pakuoti. Arba per kitus metus išmokite pirkti internetu. Tik būkite atsargūs – prekybininkai ne visuomet siūlo kokybiškas prekes.

Šaltinis: www.michaeljfox.org

imageTapyti, groti kokiu nors muzikiniu instrumentu ar tiesiog šokti savo kambaryje… Yra daug atpalaiduojančių saviraiškos būdų. Daugeliui sergančiųjų Parkinsono liga įvairūs jų pomėgiai padeda valdyti tam tikrus ligos simptomus.

Sergantieji pasakoja kaip jų mėgstami užsiėmimai – nuo karoliukų vėrimo iki grojimo pučiamaisiais muzikos instrumentais – padeda jiems suvaldyti Parkinsono ligos simptomus ir vispusiškai pagerina jų nuotaiką, būklę. Įvairios menų programos, tokios kaip šokis, palengvina ligos simptomus. Bet galima padėti sau ir mėgaujantis savo pomėgiais.

„Būkite kūrybingi ir stenkitės neriboti savęs dėl Parkinsono ligos.“ – pataria Rachelė Dolhun, medicinos mokslų daktarė, Michael J. Fox fondo (The Michael J. Fox Foundation for Parkinson’s Research) judėjimo sutrikimų specialistė. „Viena mano pacientė mėgo fotografuoti. Užuot atsisakiusi šio hobio dėl rankų drebėjimo, ji išnaudojo tremorą kurti savitą meną – nuotraukas su gražiais šešėliais, unikaliais šleifais, šviesos takais, kurie atsirasdavo dėl virpančių rankų.“

 • Dainavimas stiprina balsą ir padeda garsiau kalbėti.
 • Grojimas muzikos instrumentu, piešimas ne tik atpalaiduoja, bet ir padeda lavinti motorinius (judesių) įgūdžius.
 • Panaudokite savo pomėgį, kad papasakotumėte apie Parkinsono ligą. Nesvarbu, ar nutapysite savo portretą, ar parašysite esė apie save – kūryba gali padėti kitiems geriau suprasti jūsų patirtį.
 • Šokis padeda pusiausvyrai ir koordinacijai, eisenai ir lankstumui. Judėjimas pagal muziką padeda sumažinti sąstingio epizodus.
 • Bet koks įdomus užsiėmimas, kuris teikia džiaugsmą, gali padėti atsipalaiduoti ir kontroliuoti ligos simptomus. Kažkam tai gali būti maisto ruošimas, netgi maisto pjaustymas gali sumažinti tremorą.
 • Parkinsono liga gali suteikti jūsų pomėgiams kitokio atspalvio, gali padėti jums sukurti savitą stilių.
 • Hobis gali padėti jums bendrauti su jūsų likimo draugais ar tiesiog su tais, kurie turi tokius pačius pomėgius. Neatsiribokite, bendraukite!

Nancy Ryerson, 2015 m. kovo 4 d.

Šaltinis: www.michaeljfox.org

insomniaVienas iš Parkinsono ligos neigiamų padarinių yra nemiga. Sunku užmigti, prabusti, prastai miegama. Visi šie sutrikimai gali reikštis vienu metu, tačiau labai retai būna, kad „nesumerkiama akių“ visą naktį. Štai keletas kovos su nemiga būdų, kuriuos siūlo Vokiečių, Prancūzų gydytojai –  natūralių gydimo metodų šalininkai.

Akupresūra

Rodomuoju bei didžiuoju pirštu po 1 min. kiekvienoje kūno pusėje masažuokite šiuos biologiškai aktyvius taškus:

„Dieviškieji vartai“. Šis taškas yra vidurinėje riešo sąnario raukšlėje, tiesiai po mažojo pirštelio kauburiu – šioje vietoje lengva užčiuopti įdubimą.

Triju In taškas. Jis yra 5 cm. aukščiau kulkšnies kauliuko, vidinėje kojos pusėje. Masažuokite jį labai švelniai – šioje vietoje po oda esantis antkaulis labai jautrus.

„Nemiga“. Šis taškas yra kulno centre, nutolęs maždaug per 1 cm nuo užpakalinio kulno krašto.

Kovoti su nemiga padeda ir įvairūs augalinės kilmės migdomieji. Štai keletas receptų:

Jonažolių arbata: 1 valgomąjį šaukštą vaistažolių užplikyti verdančiu vandeniu, 12 minučių uždengus palaikyti, kad pritrauktų, paskui perkošti. Kasdien reikėtų išgerti po 2 puodelius tokios arbatos, paskutinį – 1 valandą prieš einant miegoti. Visi dėlto pirmųjų pagerėjimo požymių dera tikėtis apytiksliai tik po 3 savaičių.

Valerijonų arbata: 2 arbatinius šaukštelius šaknų užplikyti ¼ litro verdančio vandens, 12 minučių palaikyti uždengus, kad pritrauktų, paskui perkošti. Gerti po 2 puodelius per dieną, paskutinį  – 1 valandą prieš ateinant miegoti. Poveikis pajuntamas greičiau nei geriant jonažolių arbatą.

Miegalių gėrimas:

Šis gėrimas – nuo seno žinomas vaistas nuo nemigos. Receptas: 2 kupinus arbatinius šaukštelius ramunėlių žiedų užplikykite ¼ l verdančio vandens, leiskite 10 min. pritraukti, nukoškite. Šiame nuovire ištirpinkite 2 arbatinius šaukštelius medaus ir įpilkite 0,1 l. pieno. Išgerkite prieš pat eidami miegoti.

Kiti augalinės kilmės migdomieji:

 • Ženšenis,
 • Avižos,
 • Tuščiaviduriai rūteniai,
 • Ramunėlės,
 • Pasifloros,
 • Mėlynasis Palemonas

Raminamieji aromatai

Aromaterapija

Miegamajame sukurkite ramų, maloniai nuteikiantį mikroklimatą: tai jums padės padaryti garanijų, ramunėlių, melisų, sandalmedžių ar ylang – ylang aromatai. Juos galite naudoti po vieną ar pasiruošti jų mišinį juos galite išpurkšti kambaryje (5-8 eterinio aliejaus į flakonėlį distiliuoto vandens), ar įlašinti į specialią aromatinę lemputę. Na, o jei eterinių aliejų įlašinsite į dubenėlį su vandeniu, jūsų kambario oras taps ne tik kvapesnis, bet ir drėgnesnis.

Naudingi patarimai:

 • Kelkitės ir eikite miegoti visada tuo pačiu laiku, netgi savaitgaliais.
 • Miegui susikurkite gera sąlygas: patalpa turi būti rami ir tamsi, lova – pakankamai didelė, čiužinys geros kokybės ir kietas; patalinė – natūralaus pluošto: medvilnės, lino, šilko.
 • Miegamajame neturi būti per šilta, jis turi būti gerai išvėdintas, o oras pakankamai drėgnas.
 • Venkite popiečio miego
 • Prieš eidami miegoti nedirbkite sunkaus fizinio ir protinio darbo. „Atsijunkite“ – tai būtina sąlyga ramiai užmigti.
 • Prieš miegą visiškai atsisakykite cigarečių ir tonizuojančių gėrimų – kavos, juodosios arbatos.
 • Nelaikykite savo miegamajame, o ypač galvūgalyje, elektros prietaisų, kurie būna įjungti visą naktį. Vadinamasis „elektros smogas“ gali trikdyti miegą.

Sveikata

2012.07.07

Tab 2 content place

Nėra komentarų

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.

Naujausi komentarai

Kviečiame jungtis prie grupės “Drebulė” facebook’e.

Kviečiame sergančiuosius, jų šeimų narius, medicinos specialistus ir visus, kuriems Parkinsono liga yra aktuali. Grupę galite rasti
 • LPLD FACEBOOK'O puslapyje.