Jaunatvinė (Juvenilinė) Parkinsono liga

Young-Onset-Parkinsons-Disease-yopdJaunatvinė Parkinsono liga yra tokia pat, kaip ir tipiška Parkinsono liga, išskyrus paciento amžių. Vidutinis PL amžius yra maždaug 62 metai. Jei liga diagnozuojama žmogui iki 50* metų amžiaus, diagnozuojama Jaunatvinė Parkinsono liga.

Jauni žmonės PL serga skirtingai – kažkas augina vaikus, vieni jau pasiekė užsibrėžtą karjeros laiptelį, kiti dar siekia ir jiems sudėtingiau susidoroti su ligos keliamais iššūkiais, jie dažnai turi mažiau laiko rūpintis savimi. Jei PL diagnozuojama iki 50* metų amžiaus, tikėtina, kad paciento sutuoktinis ar partneris yra sveikas ir jam gali būti kur kas sunkiau susitaikyti su artimojo liga, nei esant vyresnio amžiaus. Taip pat ir jauno paciento šeimos gydytojas gali nebūti susipažinęs su PL.

Bet jauno žmogaus ir smegenys jaunesnės, todėl prasidėjus PL, jos gali labiau reaguoti į mankštas arba kitus gydymo būdus, kurie paremti smegenų gebėjimu prisitaikyti prie pokyčių – mokslininkai tai vadina “neuroplastiškumu”.

Jaunatvinės PL amžiaus riba vertinama skirtingai: prasidėjusi iki 40, iki 50* ar net iki 55* metų amžiaus. Stresas darbe, šeimoje, kitos socialinės priežastys gali įtakoti PL atsiradimą ir esant 50* ar 55* metų. Iki 40* metų prasidėjusią PL, manoma, dažniausiai įtakoja genetinis paveldimumas.

Pasaulyje maždaug 2 % sergančių šia liga yra jaunesni nei 40 metų. Bet neatmetama, kad šis procentas galėtų būti didesnis,  nes PL dažnai neįvertinama pacientams jaunesniems nei 40 metų.

2014 m. statistikos duomenimis Lietuvoje sergantieji PL iki 49 metų amžiau sudarė 1,07 % visų sergančiųjų.

Kas būdinga Jaunatvinei PL?

 • lėtesnis ligos progresavimas.
 • padidėjęs distonijos lygis (ilgalaikės nenormalios pozos, pavyzdžiui, pėdos ar pištų “susukimas”).
 • žemesnis demencijos (protinės veiklos pablogėjimo) lygis.
 • padidėjusi diskinezija (nenormalūs, nekontroliuojami galūnių judesiai), reakcija į gydymą L-dopa preparatais.

Kaip ir vyresnio amžiaus PL pacientų, taip ir jaunesnio amžiaus pacientų ligos progresavimo greitis ir ligos sunkumas kiekvieno paciento yra labai individualus.

Ar skiriasi Jaunatvinės PL gydymas?

Pacientui svarbu pasirinkti gydytoją, kuris suprastų Jaunatvinio Parkinsono gydymo ypatybes ir maksimaliai pagerintų paciento gyvenimo kokybę.

Labai svarbu įvertinti paciento:

 • diskinezijas ar nevalingus judesius (paprastai distoniją).
 • motorinių funkcijų sutrikimus vartojant Levodopa preparatus.

Retais atvejais PL primenantys simptomai gali atsirasti vaikams ir paaugliams. Šis sutrikimas vadinamas Juveniliniu parkinsonizmu ir dažniausiai siejamas su tam tikromis didelės rizikos genetinėmis mutacijomis.

http://forum.parkinson.org/index.php?/forum/10-young-onset-forum/ – šis forumas vienija sergančius Jaunatvine PL.

Šaltinis: www.parkinson.org

Tinklalapis Jaunatvinio Parkinsono žmonėms: www.youngparkinsonsnetwork.com


* Naujausiais medicinos mokslo duomenimis Jaunatvinė (juvenilinė) Parkinsono liga diagnozuojama pacientams tik iki 40 metų.

2 Komentarai

 1. Daiva Daiva
  2019-02-09    

  Kur butu galima issitirti del sios ligos

  • saulė saulė
   2019-02-09    

   Kreiptis reiktų į gydytojus neurologus. Santaros klinikose Vilniuje yra ir Parkinsono ligos kabinetas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.

Naujausi komentarai

Kviečiame jungtis prie grupės “Drebulė” facebook’e.

Kviečiame sergančiuosius, jų šeimų narius, medicinos specialistus ir visus, kuriems Parkinsono liga yra aktuali. Grupę galite rasti
 • LPLD FACEBOOK'O puslapyje.