Reabilitacija

Dažnai girdime klausimą „Į kokią sanatoriją važiuoti?“.

Vienareikšmiško atsakymo neturime. Rekomenduojame įvertinti savo sveikatos būklę, pasidomėti reabilitacijos įstaigos aplinka, sąlygomis, paklausinėti ten buvusiųjų atsiliepimų (pavyzdžiui, Facebook’o grupėje „Drebulė“ galite užduoti savo klausimą). Rinkdamiesi reabilitacijos įstaigą, būtinai pasidomėkite ar (dar) priimami pacientai su neurologiniais susirgimais.

Lauksime jūsų atsiliepimų ir rekomendacijų kitiems e. paštu 100patarimu@gmail.com arba komentaruose (žemiau).

Jūsų atsiliepimai apie reabilitacijos įstaigas:

 • Abromiškių reabilitacijos ligoninė
 • Druskininkų Eglė
 • Kulautuvos reabilitacijos ligoninė
 • Palangos reabilitacijos ligoninė
 • Šventosios Energetikas

2016 m.

„Sveikatos oazė“ – tai Abromiškių reabilitacijos ligoninė, įsikūrusi prie Orio ežero, visai netoli miško. Gyvenimą sauganti medicininė priežiūra ir aktyvi reabilitacija čia besigydantiems žmonėms padeda atgauti ne tik fizines jėgas, bet ir emocinę pusiausvyrą.

Ko gali tikėtis į Abromiškių reabilitacijos ligoninę atvykę pacientai?

Gydymas ir reabilitacija Abromiškių reabilitacijos ligoninėje prasideda nuo visapusiškos paciento būklės diagnostikos. Abromiškių reabilitacijos ligoninė turi atskirą kineziterapijos skyrių, kas yra retenybė Lietuvos gydymo įstaigose. Pacientas gali pasirinkti, su kokiu specialistu nori dirbti, išsiaiškinami paciento pageidavimai. “Paciento noras – svarbiausia”, – sako ilgametis ligoninės kineziterapeutas Igoris  Georgijus Kozlovas.

Pirmiausia kalbama su pacientu, vėliau testuojama jo sveikatos būklė. Į Abromiškių reabilitacijos ligoninę atvykusiems pacientams sudaromas individualus gydymo planas. Kineziterapijos užsiėmimai vyksta sausumoje ir vandenyje, ergoterapijos ir psichoterapijos konsultacijos, atsižvelgiant į specialistų rekomendacijas, teikiamos individualiai kiekvienam pacientui. Čia besigydančiųjų gydymo planas nuolat koreguojamas, o jį sudarant atsižvelgiama ne tik į siuntime nurodytą ligos diagnozę, bet kartu gydomos ir gretutinės ligos, išklausomi visi paciento sveikatos nusiskundimai. O motyvacija didėja jaučiant, kokių teigiamų rezultatų duoda taikomos reabilitacijos priemonės: grįžta raumenų jėga, judesių amplitudė, gražėja eisena. Nieko nedaryti – lengviausia. Taigi būtina motyvacija ir matomas rezultatas.

„Judėjimas gali pakeisti bet kurį vaistą, tačiau šie nepakeis judėjimo. Reiškia, judėjimas reikalingas visiems, skiriasi tik apimtys“, – sako prof. A.Kriščiūnas.

Abromiškių reabilitacijos ligoninėje pacientas ypač maloniai aptarnaujamas, užtikrinamos puikios sąlygos pacientams ne tik gydytis, bet ir ilsėtis. Tam puikiai pritaikyti kambariai, primenantys namų aplinką. Yra galimybė apsigyventi ir gauti procedūras netgi visiems šeimos nariams.

Man gydymas tikrai davė naudos. Kai atvažiavau į sanatoriją, jaučiausi prastai. Bet man buvo parinktos geros procedūros: masažai, vandens procedūros, fangoparafinas, individuali mankšta, psichogimnastika… Viskas taip patiko, kad nebenorėjau važiuoti namo (bijau kad namuose buities darbai ir kitoks gyvenimo  ritmas, pablogins mano savijautą vėl, kaip bus matysim vėliau). Gydytojas M.Šocas dabartinę mano sveikatą (savijautą) įvertino teigiamai, lyginant su buvusia atvykimo dieną.

Taigi, šiandien aš dėkoju mane gydžiusiam gydytojui Mindaugui Šocui, kuris nuoširdžiai ir profesionaliai padėjo atstatyti sveikatą parinkdamas man tinkamiausias procedūras, priderindamas vaistų dozes bei negailėdamas patarimų ateičiai. Didelis ačiū kinezeterapeutams, ypatingai Igoriui Georgijui Kozlovui, kuris patarė kaip geriau atlikti vieną ar kitą  pratimą, paaiškino kokius raumenis aš treniruoju ir kam to reikia. Dėkoju ir kitiems specialistams: Ingai Vyšniauskienei, Rokui Černiauskui, masažuotojai Aldonai Vičkačkienei, visam slaugytojų bei virtuvės darbuotojų būriui ir visam aptarnaujančiam personalui.

Marytė Vengrienė 

2016 m.

Mielai pasidalinsiu savo patiirtimi, nes sanatorijoje buvau šį pavasarį ir įspūdžiai dar šviežūs. Pirmiausia prisipažinsiu, kad sanatorijoje buvau pirmąsyk ir daug ko nežinojau, neturiu su kuo palyginti, bet nepaisant didelio atstumo nuo namų pasirinkau Druskininkų ,,Eglę“, apipintą legendomis, ir nepasigailėjau, nors pradžia buvo sunki, bet visgi tos trys savaitės buvo puikios. Žinoma, ir dėl gegužės tyro oro, nepakartojamos gamtos. Bet apie viską nuo pradžių. Procedūrų teko išbandyti beveik dvidešimt, per dieną septynios, laiko šiek tiek trūko pailsėti tarp jų, bet vėliau išmoksti susiplanuoji ir net hamake randi laiko pagulėti. Purvas, masažas, baseinas, perlinė vonia – būtina klasika,  nepamirškite patogių rūbų, nes ant šlapio kūno apsirengti sunku. Atgaivą ne tik stingstančioms rankoms, bet ir širdžiai radau ergonomikos ir mankštos kabinetuose (linkėjimai Jurgitai ir Živilei). Maloni relaksacija, deguonies kokteiliai. Gydytoja labai stengėsi padėti pagerinti būklę. Nors sveikata ryškiai nepagerėjo, dvasinė būsena ir nuotaika – labai, pagaliau vėl sublizgo akys. Dar trys dalykai, dėl kurių džiaugiausi atvykusi į ,,Eglę“ – švediškas stalas, mineralinis vanduo, biblioteka su itin geromis knygomis. O kokia svarbi kambariokės draugija ir gydomoji gamtos galia! Rekomenduoju ir linkiu nors kartą pabūti rojuje – “Eglėje“.

Vida 

2018 m. pavasaris.

Procedūros – 10 balų. Profesionalu. Moderni įranga. Viskas vietoje, patogu. Gal norėtųsi papildomų, pavyzdžiui, haloterapijos, kt. Šeštadieniais procedūrų nėra.

Reabilitacijos įstaigos aplinka – 10 balų.

Kambarys – 9 balai. Yra televizorius, šaldytuvas. Kambarys su labai patogiom funkcinėm (ligoninės) lovom (nežinau, ar visuose kambariuose tokios). Nepatogu – abi spintos prie kambario kaimyno lovos.

Kambario vonios patalpa – 9 balai. “Tualetinį popierių reikia turėti savo”, – nuskambėjo nešiuolaikiškai.

Personalas – 9 balai. Į šypseną atsako šypsena. Darbas pagal ISO standartus.

Maitinimas – 4 balai. Netoliese yra parduotuvė. (Tikiuos pagerėjo, nes ir Kauno klinikose maitinimas geresnis. 2019 m.)

Laisvalaikis – 4 balai. Pasivaikščiojimas. Bibliotekėlė. Televizorius.

Kulautuva – 5 balai. Gražu, pasivaikščioti yra kur. Daugiau veikti nėra ką. 

2018 m.

Šio rašinio sumanymas gimė gražų pavasario rytą, kai teko skubiai spręsti, kurią iš reabilitacijos paslaugą teikiančių įstaigų rinktis. Visažinis internetas informuoja apie jas, matau, kad pasirinkimas pakankamai didelis, bet reikia rasti būtent tokią, kurioje būtų kuo daugiau galimybių stiprinti sveikatą, padidinti judėjimo funkcijų galimybes, sumažinti nuovargį, pailsėti fiziškai ir psichologiškai. Aš renkuosi Palangos reabilitacijos ligoninę, nes girdėjau, kad ji idealiai pritaikyta žmonėms su judėjimo sutrikimais, o tai sergant PL irgi man yra didelė problema. Stebėjau viską, kas galėtų būti svarbu ir sužinoję, lengviau priimsite sprendimą ir jūs. Atvykusi prie aukšto gražaus pastato Vytauto gatvėje ir pasidžiaugiu, kad galima arti privažiuoti, kai reikia išsikrauti daiktus. Prie durų pasitinka užrašas: ČIA SUGRĮŽTA VILTIS. Palangos reabilitacijos ligoninė.

PIRMOJI DIENA. Šiltas sutikimas nuo pirmo žingsnio, profesionaliai atliekamos procedūros, graži aplinka, jaukumas, įsiklausymas į pacientų poreikius – tokią išankstinę nuomonę susidariau jau skaitydama atsiliepimus apie šią ligoninę. Ir iš tiesų pirmas įspūdis geras – aplink daug žalumos, gėlynų, viduje galima pasigrožėti įspūdingu Žiemos sodu, kur ne tik čiulba paukšteliai, bet galima gražioje aplinkoje pabūti, pailsėti.

Pirmiausiai pakalbinu direktorės pavaduotoją medicinai Juditą Daratienę. Yra žmonių, kuriems žodis ,,ligoninė‘‘ kelia liūdnas asociacijas, bet tik ne šiuo atveju. Vienas iš šios gydymo įstaigos didžiausių pliusų ir yra gebėjimas atlikti ir gydymo, ir reabilitacijos funkcijas. Nuo 1991 metų veikianti Palangos reabilitacijos ligoninė turi 215 stacionaro lovų, joje įgyvendinamos naujausios, gydymo, slaugos ir reabilitacijos technologijos, šiuolaikinė vadyba, profesionalus ir patyręs personalas garantuoja aukštą paslaugų kokybę. Išskirtinė šios ligoninės funkcija – slauga, pagalba, procedūrų prieinamumas net ir nevaikštantiems pacientams, yra galimybė pagerinti būklę ypač sunkių ligonių po operacijų, viskas pritaikyta ir pacientams po stuburo traumų, galvos ir nugaros smegenų insultų. Pirmiausia su pacientu susitinka gydytojas, vėliau, atsižvelgiant į jo sveikatos būklę, sudaromas individualus gydymo planas. Pasirengę visiems padėti reabilituotis ir grįžti į pilnavertį gyvenimą, atsistoti ant kojų. Yra galimybė gauti ir mokamas paslaugas, pagerintą maitinimą ar liukso kambarį. Čia dirbantys žemaičiai iš prigimties šilti žmonės, bet sąmoningai reikalaujame itin pagarbaus bendravimo su pacientais. Mums tai atrodo labai svarbus dalykas, nes ir taip nelengva, kai tampi bejėgis. Tokia mūsų ligoninės įvaizdžio politika, užtikrinanti, kad žmogus nesijaustų nejaukiai dėl savo negalios. Tai III lygio medicininė įstaiga, kur pacientui suteikiama didelė personalo pagalba, slauga, kur nuolat darbuotojai mokomi padėti, skatinami gražiai bendrauti su pacientais.

Išties, tai ne tik skambūs žodžiai. Kai matai daug sunkiai judančių žmonių, kuriuos lydi arba veža tvirtos moterys ar energingi vyrukai, supranti, kad tai labai svarbi paslauga ligoniams. Šie jaučiasi ramūs ir saugūs, kad nepaklys, kad nepavėluos, kad nepavargs. Palydovai sukasi kaip vijurkai, išvežiodami juos po procedūras, kurios irgi visapusiškai pritaikytos sunkiai judantiems pacientams.

Kita pašnekovė kineziterapeutė Akvilė, sužinojusi diagnozę, pasiūlo visą pratimų kompleksą, tinkantį būtent mano reabilitacijai, parodo puikius įrengimus ir naujas priemones, skirtas geresnei judėjimo funkcijų kontrolei. Tai treniruoklis REDCORD, su kuriuo galima išbandyti daug įvairių pratimų, tinkančių konkretaus paciento reabilitacijai, padedančių įveikti keliamas užduotis. Kineziterapijos užsiėmimai vyksta sausumoje ir vandenyje. Nelengvas jų darbas, reikalaujantis kantrybės ir atkaklumo, bet vienas svarbiausių siekiant, kad žmogus išvyktų sveikesnis. Atsisveikindama Akvilė pamoko mane pratimų, kuriuos svarbu kasdien atlikti namuose.

Man buvo skirta daug reabiltacijos procedūrų, per dieną kartais net 10, o iš viso 18 skirtingų – tiek gerai žinomų, tiek naujų, ypač patiko elektros purvo aplikacijos, parafino vonelės rankoms, limfodrenažas, mankšta baseine, vonelės kojoms, perlinės vonios Visos procedūros tikros, kokybiškos, apgalvotos, suderintos, teikiančios maksimalią naudą. Gydymo planas nuolat koreguojamas, o kartu skiriami vaistai, lašinamos lašelines, išklausomi paciento skundai ir prašymai.

Visų procedūrų atlikimo medikes galima pagirti, jos nusipelno gražiausių žodžių. Net pavėlavus dėl rimtų priežasčių dažnai sudaromos galimybės ją atlikti vėliau, kitu laiku, ligonis padrąsinamas, pakalbinamas, pagiriamas, pavadinamas vardu. Ne kartą teko girdėti pacientus žeriant padėkas darbuotojams, pastebėjimus, kad malonu čia gydytis. Atskirai norėčiau padėkoti gydytojai Laimai ir masažuotojai Giedrei, kurios išbandė visas galimybes, panaudojo savo patirtį, teikdamos pagalbą itin profesionaliai ir nuoširdžiai.

Kiekvieną rytą pabudę galite nueiti iki jūros – tik 800 metrų, netoli.

Kiekvienoje palatoje yra pagalbos mygtukai, kuriais galima prisišaukti sesutę. Palatose yra šaldytuvai, TV aparatai, prie lovų įsikibimo stovai.

Kiekvienas ligonis renkasi valgiaraštyje meniu iš trijų variantų. Valgykla didelė, sovietmečio stiliaus, bet maistas gaminamas vietoje, šviežus, įvairus, daug daržovių. Kasdien kepama duona, pyragėliai, maistas patogiai serviruojamas. Esat reikalui sudaroma galimybė valgyti palatoje.

Yra koplytėlė.

Lauke ir patalpose rasite suoliukų, tiesa, galėtų būti daugiau. Veikia jauki kavinė, miela parduotuvė, yra saugos tarnyba. Bevielis internetas yra, bet dar ne visoje teritorijoje pakankamai stiprus. Bibliotekoje daug gerų knygų. Galima aplankyti ligoninės muziejų.

Kilus klausimams, visada drąsiai galite kreiptis į bet kurį ligoninės darbuotoją. Tiek procedūros, tiek dėmesingas personalo elgesys, tiek aplinka – tai trys vienodai svarbūs Palangos reabilitacijos ligoninės ,,banginiai‘‘.

Apsilankykite ir jūs. Labiau tinkama sunkiai judantiems ligoniams.

Vida 

 2016 m.

Papasakosiu jau senoką istoriją. Prieš beveik 2 metus apsidžiaugiau gavusi reabilitaciją. Kadangi buvo vasaros pradžia ir pajūryje buvo man brangūs žmonės, žinoma, kad pasirinkau taip parkinsoniukų apdainuotą Šventosios “Energetiką”. Tokia išgirta vieta, o dar ir savaitgalius galėsiu praleisti su artimaisiais – džiaugiausi. Mano kelionė nuo namų iki Šventosios truko virš 3 valandų. Tiek pat užtrukau ir Energetike nuo atvykimo iki patekimo į kambarį. Poste budinti b.p.slaugytoja (tikriausiai taip vadinasi, o kitaip sakant, sesutė) tvarkė ir visų naujai atvykusių dokumentus ir vykdė savo pareigas: tai pas sunkesnį ligonį nueit, tai kažkam vaistus paduot, suleist ir pan. Nežinau, ar taip visuomet, o gal buvo prasidėjęs atostogų metas ir trūko personalo… Kai, sutvarkiusi dokumentus, sesutė „perdavė“ mane registratūrai, buvau taip pavargusi, kad vos laikiausi ant kojų. Jau buvo popietė, norėjau greičiau papulti į kambarį ir pailsėti, bet… Dar prieš vykstant į “Energetiką” buvau susisiekusi el. paštu ir teiravausi apie galimybę gauti vietą dviviečiame kambaryje. Man raštu patvirtino, kad vietą dviviečiame kambaryje gausiu. Tik tuo metu dirbusi registratorė, nuvedusi mane į keturvietį kambarį, paaiškino, kad laisvų dviviečių nėra. Štai taip! Esu dėkinga poste dirbusiai ir mane registravusiai sesutei. Jos dėka patekau pas nuostabią reabilitacijos gydytoją. Gaila, neprisimenu pavardės. Gydytoja savo pareigą atliko puikiai. Gal tik vienas pastebėjimas – negavau ergoterapijos. Nežinau kodėl. Bet girdėjau, kad Energetiko ergoterapijos kabinetas mažas. Tai gal nepakako vietos/laiko, nes buvo daug tokių, kuriems labiau jos reikia. Gydytoja suderino su kineziterapeute dėl individualių (būdavo 2-3 žmonės) užsiėmimų. Kineziterapeutė dirbo puikiai. Tik man to nepakako – užsiėmimai po pietų, o man reikia pasimankštinti ryte. Užėjau pas ryte dirbusį kineziterapeutą ir pasiprašiau įleidžiama į salę. Kol jis vesdavo grupinius užsiėmimus, aš galėdavau pasimankštinti. Esu dėkinga “Energetiko” kineziterapeutams. Tik gaila, kad makštų salė atrakinama po pusryčių. Būčiau labai norėjusi mankštintis jau prieš pusryčius. Bet prieš pusryčius galima būdavo nueiti iki jūros, o ir pusryčiai tikrai nebuvo tokie sotūs, kad negalėtum po jų mankštintis. Kaip, beje, ir visas Energetiko maitinimas. Tikiuosi, kad situacija jau pasikeitė. 

Daugiau informacijos apie medicininę reabilitaciją rasite čia…

6 Komentarai

 1. INga INga
  2017-07-04    

  norėčiau sužinoti kiek kartų per metus gali būti skirta reabilitacija. ačiū

 2. DANUTĖ DANUTĖ
  2016-10-29    

  Norėčiau sužinoti apie reabilitacinį gydymą. Mūsų rajone yra nemažai NVO.
  Iš kai kurių bendrijų žmonės važiuoja net prie jūros. Yra pav.,kai siūloma net pašaliniams, ne “dega” kelialapis.
  Aš esu Parkinsono bendrijos vadovė. Daugeliui mano žmonių tikrai reiktų reabilitacinio gydymo. Tačiau žmonės negauna tų kelialapių, kad ir į Šventąją. Mūsų bendrija dar jauna, nežinau kur kreiptis , medikai nelabai gali paaiškinti.
  Daugumai bendrijos narių į “drauges” taisosi ir depresija.
  Patarkite, prašau, kur kreiptis, kad išsiaiškinti galėčiau dėl “Parkinsono liga sergančiųjų reabilitacinio gydymo?”

  • saulė saulė
   2016-11-01    

   p. Danute, siuntimo į medicininės reabilitacijos sveikatos priežiūros įstaigas tvarką reglamentuoja Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2008 m. sausio 17 d. Nr. V-50 įsakymas „Dėl medicininės reabilitacijos ir sanatorinio (antirecidyvinio) gydymo organizavimo“. Minėtame įsakyme nustatyta, kad dėl medicininės reabilitacijos skyrimo sprendžia pacientą gydantis gydytojas, vadovaudamasis fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojo konsultacijos išvada. Fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojas, įvertinęs paciento sveikatos būklę, esamą ligą, ligos sunkumo laipsnį, gretutines ligas, ir, vadovaudamasis medicininės reabilitacijos paslaugų teikimo specialiaisiais reikalavimais, sprendžia apie reabilitacinio gydymo tikslingumą ir gydymo rūšį.
   Taigi, visų pirma reikia kreiptis į šeimos gydytoją, kuris duos siuntimą pas fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytoją arba, esant poreikiui, pirmiausia nukreips pas neurologą.
   Informacijos apie medicininę reabilitaciją galite rasti ir skyriuje Teisinė informacija.
   Deja, ne Draugija dalina kelialapius į sanatorijas. Ir labai keista, kad medikai nepaaiškina 🙁

 3. rasma rasma
  2011-04-20    

  Pagal Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2008-01-17 įsakymą Nr. V-50 “Dėl medicininės reabilitacijos ir sanatorinio (antirecidyvinio) gydymo organizavimo” medicininė reabilitacija ne priklauso, bet gali būti skiriama, įvertinus indikacijas, kontraindikacijas bei ligonio biosocialinių funkcijų sutrikimo arba ligos sunkumo laipsnį. Apie medicininės reabilitacijos paslaugų poreikį sprendžia gydantis gydytojas kartu su fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytoju.
  Minėtame įsakyme numatyta, kad sergant Parkinsono liga, ligoniams, kuriems yra nustatytas didelių specialiųjų poreikių lygis, gali būti skiriama reabilitacija II (iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto kompensuojamos ir gydymo, ir viešbučio, t.y. apgyvendinimo ir maitinimo, paslaugos), o ligoniams, kuriems nustatytas kitas poreikių lygis arba nenustutytas joks poreikių lygis,- ambulatorinė reabilitacija II (kompensuojamos gydymo išlaidos, o už apgyvendinimą ir maitinimą ligonis turi mokėti pats). Tik gydytojas kompetentingas nuspręsti ar reikalinga skirti medicininę reabilitaciją.
  Šį ir kitus SAM ministro įsakymus galima rasti http://www.sam.lt

 4. Asta Asta
  2011-04-17    

  norėčiau sužinoti ar priklauso reabilitacija sergančiam Parkinsono liga?
  Ačiū.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.

Naujausi komentarai

Kviečiame jungtis prie grupės “Drebulė” facebook’e.

Kviečiame sergančiuosius, jų šeimų narius, medicinos specialistus ir visus, kuriems Parkinsono liga yra aktuali. Grupę galite rasti
 • LPLD FACEBOOK'O puslapyje.