Vaistai

VAISTUS GALI SKIRTI TIK GYDYTOJAS. NEGALI BŪTI JOKIOS SAVIGYDOS!

Lietuvos respublikos sveikatos apsaugos ministro įsakymas DĖL PARKINSONO LIGOS IR ANTRINIO PARKINSONIZMO AMBULATORINIO GYDYMO KOMPENSUOJAMAISIAIS VAISTAIS TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO…

C-Parkinsono liga_seimos medicina-PAGR VAISTAI LR

Nemotorinių simptomų – pažinimo, depresinių, psichozinių, miego ir kitų sutrikimų – gydymas mažai kuo ski­riasi nuo bendrųjų šių sutrikimų gydymo principų:

 • Atsiradus pažinimo sutrikimams, būtina sumažinti ar visiškai nutraukti antiparkinsoninių preparatų vartojimą. Mėginama vartoti acetilcholinesterazės inhibitorius (donepezilį ir kt.), nors jų efektyvumas šiuo atveju dar nėra įrodytas.
 • Psichozėms gydyti, sumažinus ar nutraukus antiparkinsoninių vaistų vartojimą, rekomenduojamos mažos klozapino, kvetiapino, risperidono dozės. Nerekomenduojama skirti haloperidolio, olanzapino, galinčio sunkinti motorikos sutrikimus. Platesnę infromacija apie šiuos vaistus galma rasti pagal šią  nuorodą.
 • Depresijai gydyti, ser­gant Parkinsono liga, rekomenduojami selektyvūs serotonino reabsorbcijos inhibitoriai (SSRI), rečiau – tricikliai antidepresantai. Ne­rimo sutrikimai gydomi trumpai veikiančiais  benzodiazepinais ir selektyviais serotonino re­absorbcijos inhibitoriais.

šaltinis: www.medpraktika.lt


Sinemet (Levodopa+Carbidopa). Gamintojas sustabdė vaist0 gamybą.

Vaistų gamintojo atstovai Lietuvoje, UAB Merck Sharp & Dohme Lietuva informuoja, kad vaistinio preparato SINEMET CR 50/200 mg (karbidopa/levodopa), modifikuoto atpalaidavimo tablečių, tiekimas Lietuvos Respublikos rinkai nutrauktas visiškai dėl gamybos sutrikimų. Ši informacija buvo paskelbta VVKT tinklapyje 2019-03-14. Apie vaistų gamybos atnaujinimą duomenų nėra pateikiama.

Naujas vaistas SINEPAR vietoje SINEMET CR

Vaistinėse jau atsiranda vaistinis preparatas SINEPAR 50/200mg pailginto atpalaidavimo tabletės N100, kuris veikliąja medžiaga ir dozėmis atitinka Sinemet CR.

Atkreipkite dėmesį, kad SINEPAR vaistas jums gali ir netikti. Rekomenduojame pradžioje pabandymui įsigyti vieną pakuotę.

SINEPAR vaistas yra kompensuojamas ir kompensuojamąjį receptą jums gali išrašyti šeimos gydytojas, jei jums yra gydytojo neurologo paskirtas vartoti Sinemet CR.

Norime atkreipti jūsų dėmesį, kad SINEPAR vaistas yra priskiriamas vardiniams vaistiniams preparatams. Tai reiškia, kad vaistui gydytojas turi išrašyti ir vardinio vaistinio preparato skyrimo pareiškimą, jei vaistas yra išrašomas paprastu receptu. Jei išrašytas kompensuojamasis receptas, vardinio vaistinio preparato skyrimo pareiškimo vaistinės gali nereikalauti.

Daugiau informacijos apie vardinius vaisitinius preparatus galite sužinoti Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2005 m. gegužės 9 d. įsakyme Nr. V-374 “Dėl vardinių vaistinių preparatų įsigijimo taisyklių patvirtinimo” https://e-seimas.lrs.lt/portal/legalAct/lt/TAD/TAIS.255896/KFMUFmbqhF

Remiantis ministro įsakymu, trumpai apžvelgsime kas yra vardinis vaistinis preparatas:

Preparatas vardinis, kadangi jis nėra registruotas Lietuvos Respublikoje.

Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba (VVKT) prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos neatsako už vardinio vaistinio preparato kokybę, saugumą ir veiksmingumą.

Vaistas gali neturėti lietuvių kalba parengto pakuotės lapelios. Išsamią informaciją pacientui turi pateikti gydytojas: apie skyrimo priežastis, laukiamą terapinę naudą, vartojimo ypatumus, atsargumo priemones, galimą nepageidaujamą poveikį.

Gydytojas turi teisę jį skirti tik gavęs paciento rašytinį sutikimą vartoti šį preparatą. Jei pacientas negali pats spręsti, sutikimą gali duoti paciento atstovas teisės aktų nustatyta tvarka.

Gydytojas, paskyręs vardinį vaistinį preparatą, duomenis apie įtariamas nepageidaujamas reakcijas ir visus kitus atvejus, kurie galėjo paveikti gydytų pacientų sveikatos būklę, turi pranešti VVKT. Todėl pacientas privalo informuoti gydytoją apie vaisto šalutinius poveikius.

Recepte vardiniam preparatui įsigyti gali būti nurodomas ne ilgiau kaip vieneriems metams reikalingas vardinio vaistinio preparato pakuočių kiekis.

Vardinis vaistinis preparatas gali būti skiriamas ir stacionare (ligoninėje) besigydančiam pacientui. Gydytojas taip pat privalo informuoti pacientą ar jo atstovą apie vaistą, o pacientas ar jo atstovas patvirtina sutikimą vartoti vardinį vaistinį preparatą parašu medicinos dokumente.

Vaistinės neprivalo turėti vardinį vaistinį preparatą vaistinėje, bet užsako jį pagal pateiktą vardini vaistinio preparato receptą.

Vardinis vaistinis preparatas turi būti įsigyjamas toje pačioje vaistinėje, kaip ir pateikiant pirmąjį vardinio vaistinio preparato receptą.

Atsiradus naujai informacijai, esant pasikeitimams, informaciją papildysime ar patikslinsime.


Vaistai netinkami sergant Parkinsono liga ar vartojant kai kuriuos Parkinsono ligos gydymui skirtus medikamentus

Netinkami_vaistai_LT

 

LAtsispausdinti…

Dėmesio! Lentelėse pateikiamos tik bendros rekomendacijos vartojante nedideles vaisto dozes. Vaistų poveikis gali būti skirtingas, jei, pavyzdžiui, vartosite injekcinį preparatą ir tabletes.


Apie kompensuojamųjų vaistų pasą (knygelę)?

komp-vaistai1Kompensuojamųjų vaistų pasas visiems privalomuoju sveikatos draudimu (PSD) apdraustiems asmenims gali būti išduodamas bet kurioje – tiek valstybinėje, tiek ir privačioje – gydymo įstaigoje, kuri yra sudariusi sutartį su teritorine ligonių kasa dėl sveikatos priežiūros paslaugų apmokėjimo. Priešingai nei kartais mano gyventojai, kompensuojamųjų vaistų pasai teritorinėse ligonių kasose nėra išduodami. Todėl pametusius ar kitaip praradusius kompensuojamųjų vaistų pasą Valstybinė ligonių kasa (VLK) ragina dar prieš einant pas gydytoją kreiptis į tą gydymo įstaigą, kurioje apdraustasis ketina apsilankyti pas gydytoją konsultacijos arba kurioje jis yra prisirašęs, kad jam būtų išduotas naujas kompensuojamųjų vaistų pasas.

Pirmą kartą PSD apdraustiems žmonėms kompensuojamųjų vaistų pasas yra išduodamas nemokamai. Jei žmogus jį keičia grąžindamas senąjį pasą, tada reikia sumokėti vieną eurą. O jei žmogus kompensuojamųjų vaistų paso negrąžina, nes jį pametė arba grąžina sugadino, tuomet už naują dokumentą jam reikia sumokėti tris eurus.

Pametus kompensuojamųjų vaistų pasą, reikia kuo skubiau apie tai informuoti gydymo įstaigą ir pateikti prašymą naujam pasui gauti. Kartu pateikti reikės ir asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą.

Kompensuojamųjų vaistų pasą gali atsiimti pats apdraustasis, jei jis yra sulaukęs 16 metų, pateikęs prašymą ir asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą.

Vaikui būtiną kompensuojamųjų vaistų pasą turi atsiimti vienas iš tėvų (įtėvių), globėjų, rūpintojų. Pateikti reikia prašymą vaiko vardu, vaiko gimimo liudijimą, ir atstovo asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą.

Be to, apdraustasis gali paprašyti jo kompensuojamųjų vaistų pasą atsiimti kito žmogaus (pvz., giminaičio, kaimyno, socialinio darbuotojo). Šiuo atveju, jei atstovas yra įrašytas į Draudžiamųjų registrą, apdraustajam pakanka jį nurodyti savo prašyme išduoti pasą. Šis asmuo šalia kitų dokumentų, reikalingų pasui išduoti, turės pateikti ir jo tapatybę patvirtinantį dokumentą. O jeigu atstovas nėra įrašytas į Draudžiamųjų registrą, jam reikės pateikti notaro įformintą atstovavimą patvirtinantį dokumentą.

Kompensuojamųjų vaistų pasas nustoja galioti, kai žmogus automatiniu būdu išregistruojamas iš Draudžiamųjų registro. Pavyzdžiui, tai atsitinka tuomet, kai žmogus išvyksta iš Lietuvos gyventi į kitą šalį ir deklaruoja savo išvykimą.

Jeigu žmogus per 30 kalendorinių dienų nuo paso galiojimo pabaigos dienos vėl tampa draudžiamuoju ir yra įregistruojamas į Draudžiamųjų registrą, jo paso galiojimas yra atkuriamas per VLK informacinę sistemą.

Šaltinis: sveikata.lrytas.lt

2016.01.06

4 Komentarai

 1. Linas Linas
  2018-03-29    

  Sveiki, eile metu nepritaiko mamai vaistų. Gyvena Šiauliuose gal žinote gera gydytoja?

 2. Živilė Darbinova Živilė Darbinova
  2015-05-31    

  Aštuoni metai sergu Parkinsono liga. Man skirdavo 1mg Ropinirolį. Šiuo to vaisto nebėra ir nėra iš ko jį užsakyti. Vaistinėję man paaiškino, kad yra tik 2mg prailginto veikimo ropinirolis. Gydytoja nesutiko man jo rašyti ir paskyrė 2mg. paprastą. Aš ir to negavau. Jau nuo gruodžio mėn aš negaunu jokio gydymo ir nežinau kur man kreiptis. Su pagarba Živilė.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.

Naujausi komentarai

Kviečiame jungtis prie grupės “Drebulė” facebook’e.

Kviečiame sergančiuosius, jų šeimų narius, medicinos specialistus ir visus, kuriems Parkinsono liga yra aktuali. Grupę galite rasti
 • LPLD FACEBOOK'O puslapyje.