Mankšta

Tempimo pratimų kompleksą sergantiems Parkinsono liga rasite čia

  • TAI CHI
  • ŠIAURIETIŠKAS ĖJIMAS
  • KOKIE UŽSIĖMIMAI TINKA
  • AKTYVIŲ-PASYVIŲ JUDESIŲ TRENIRUOKLIS VIVA 2 PARKINSON

Treniruotę pradedam giliu įkvėpimu ir iškvėpimu. Kaip kriauklės, atsipalaiduojam ir ilsimės jūros dugne. Per formą pradedame įgyti pasitikėjimo savo kūnu. Giliai kvėpuojam, skęstam, tekam, atsipalaiduojam. Jaučiamės gerai. Jaučiamės puikiai.

Mes ne visada buvom tokie drebantys ar sukaustyti. Buvo laikas, kai jautėmės visiškai užtikrintai. Bet Parkinsono liga pakeitė mus. Jei norim išlaikyti aukštą gyvenimo kokybę, reikia parengti sau programą, kuri padėtų gyventi su šia liga. Gydytojai paskyrė keletą vaistų sumažinančių ligos simptomus, bet turinčių daugybę šalutinių poveikių. Tai skatina ieškoti alternatyvių metodų, kurie leistų gyventi kuo lengviau. Vaistų ir Tai Chi derinys tam labai tinka.

Dar gyvenimo kokybės išsaugojimui tinka programa pagrįsta trimis ramsčiais: vaistais, mankšta (su Tai Chi, kaip pagrindu) ir mažo riebumo vegetariška dieta su daug antioksidantų – siekiant apsaugoti ir paskatinti savo likusias smegenų ląsteles. Ši programa jokiu būdu nėra statiška – ją reikia nuolat koreguoti pagal besikeičiančią sveikatos būklę...

Geros Tai Chi treniruotės atrodo tokios pat veiksmingos, kaip ir vartojamos tabletės. Tai Chi yra vidaus kovos meno forma, kuri naudoja protą kūno judesių kontrolei. Tai padeda mums suvokti savo kūnąkiekvieną jo dalį. Vaizdiniai labai padeda šiame proto-kūno ryšyje ir judėjimo koordinavimui.

Lėtais, apgalvotais judesiais Tai Chi forma galėtų tiesiogiai kreiptis į daugelį pagrindinių Parkinsono ligos simptomų. Tai Chi turėtų padėti pailginti mūsų malonumą gyventi, net ir gyvenant su Parkinsonu.

Dėkojame Marytei Vengrienei pasidalinusiai su mumis ištrauka iš straipsnio apie Tai Chi (http://www.taichiparkinsons.com)


Paprašėme Lietuvos Sveikatos mokslų universiteto Slaugos fakulteto Reabilitacijos klinikos Magistro studijų pirmo kurso studentės UGNĖS BRUSOKAITĖS, kurios Bakalauro studijų programos baigiamasis darbas buvo apie kineziterapijos, atliekamos pagal Tai Chi metodą, poveikį asmenų, sergančių Parkinsono liga, pusiausvyrai, koordinacijai ir emocinei būklei, papasakoti daugiau apie Tai Chi:

Poveikis motoriniams simptomams

Tai Chi – tai tradicinis Kinų kovos menas, praktikuojamas ir tobulinamas nuo 13 amžiaus, ir taikomas rytų medicinoje, o šiuo metu ir visame pasaulyje, kaip gydomoji mankšta.
Reguliariai praktikuojama Tai Chi turi išties didelę naudą sveikatai. Naujausiais duomenimis Tai Chi yra saugus ir veiksmingas pacientams sergantiems Parkinsono liga. Teigiams Tai Chi poveikis pasireiškia jau po dviejų mėnesių.
Pratimų pagrindą sudaro ritmiški svorio perkėlimai nuo vienos kojos ant kitos, simetriniai pėdų žingsniavimai, nuolatinis padėties keitimas iš sėdimos į stovimą, atraminės padėties siaurinimas ar platinimas bei nuolatinis judėjimo strategijų keitimas. Atliekant  Tai Chi pratimus, būtina judesių kontrolė ir koordinacija. Šios metodikos pratimai yra simetriniai, atliekami kiekvienoje kūno pusėje ir asimetriškai atliekami rankų judesiai. Taip pat Tai Chi pratimai reikalauja koordinuotų galvos judesių, kai tam tikrų pratimų metu, galva kartu su žvilgsniu turi sekti ranką, kuri pirmauja.
Tokiu būdu Tai Chi pratimai:
* Padeda išlaikyti pusiausvyrą ir stabilią padėtį.
* Pagerina kūno dalių savitarpio išsidėstymo jutimo funkcijas.
* Padeda sumažinti kritimų riziką. * Padeda greitesniam ir tolygesniam ėjimui, ilgesniam žingsniui.
* Palengvina ėjimą: sudaro galimybę lengviau pradėti eiti, arba sustoti.
* Pagerina mobilumą.
* Pagerina judesių koordinaciją.
* Padeda sumažinti dizkinezijos simptomus.
* Moko funkcinio mobilumo, kuris padeda savarankiškai  ir saugiai atlikti kasdienes užduotis.
* Palengvina judesius: persikelti iš sėdimos į stovimą padėtį, pasilenkti į priekį, paimti daiktą.
* Padeda suprasti ir suvokti savo kūną bei judėjimą.
* Pagerina fizines savybes.
Poveikis nemotoriniams simptomams
Tai Chi – puikus būdas sumažinti nemotorinius Parkinsono ligos simptomus bei pagerinti savarankiškumą, gyvenimo kokybę. Tai Chi susieja tris pagrindinius komponentus: judėjimą, gilų kvėpavimą ir meditaciją. Padidina noradreanlino, kuris parodo, kad simpatinė nervų sistema aktyvuojasi, ir sumažina seilių kortizolio koncentraciją, išsiskyrimą, o tai reiškia, kad Tai Chi yra mažo intensyvumo mankšta, kuri yra panaši į meditaciją. Reguliariai praktikuojami Tai Chi pratimai:
* Pagerina psichologinius simptomus.
* Sumažina stresinę įtampą.
* Mažina nerimą, depresiją.
* Mažina kritimų baimę
* Pagerina nuotaiką.
* Padeda subalansuoti emocijas, nusiraminti, atsipalaiduoti.
* Pagerina gyvenimo kokybę.
* Padeda siekti harmonijos su savimi ir supančiu pasauliu.
* Didina pasitikėjimą savimi, savarankiškumą.
* Padeda koreguoti miego problemas.
* Sustiprina imuninę sistemą.
* Gerina širdies veiklą ir kraujotaką.
* Pagerina kognityvinę funkciją. Kognityvinė funkcija apima kelias sferas – dėmesio sutelkimą, atmintį, kalbą, sprendimų priėmimą ir vykdymo kontrolę.
Tai Chi pratimai savaime apima aukšto sąmoningumo pastangų vykdymą, kontroliavimą siekiant atlikti bei išlaikyti atitinkamų pratimų formas ir judesius, o taip pat reikia dėmesio sutelkimo, atminties bei pusiausvyros išlaikymo Tai Chi pratimų atlikimui. Remiantis dvigubos užduoties paradigma, Tai Chi pratimai reikalauja paprastų ir kompleksinių pusiausvyros, judėjimo pratimų apjungimo su kognityvinėmis užduotimis, prisiminimo ir dėmesio sutelkimo į judesių formas bei judėjimo kryptis.
Tai Chi praktikoje
Literatūroje nurodoma, kad vyresnio amžiaus žmonėms, rekomenduojama Tai Chi užsiėmimo trukmė yra 40-45 min., apšilimui skiriama 10 min., pagrindinei daliai 25-30 min. ir atsipalaidavimui 5 min. Tai Chi pratimai gali būti praktikuojami indvidualiai arba žmonių grupėse, siekiant fizinės ir emocinės gerovės. Tai Chi – visiškas proto ir kūno atsipalaidavimas, todėl svarbu pašalinti visas nereikalingas mintis, susikoncentruoti į judėjimą, kvėpavimą ir atsipalaidavimą. Judėjimas atliekamas įvairiomis kryptimis – pirmyn, atgal ir į šonus, taip pat atliekami koordinuoti liemens, rankų ir kojų judesiai. Svarbu, kad kvėpavimas būtų tolygus, ramus, reguliarus ir derinamas su judesiais. Atsipalaidavimas taip pat yra svarbus, pratimai turėtų būti atliekami laisvai, koordinuotai ir nejaučiant raumenų įtampos. Pagrindiniai Tai Chi pratimų principai, kurių reikėtų laikytis juos atliekant:

* svarbu laikyti galvą tiesiai;

* akimis sekti galūnių judesius;

* burna turėtų būti sučiaupta, o liežuvis liesti gomurio viršų;

* pečiai atpalaiduoti, pirštai ištiesti ir ištempti;

* įtampos ties juosmeniu bei klubais neturėtų jaustis;

* viršutinė ir apatinė kūno dalys turėtų sekti viena kitą.

Kineziterapijos pagal Tai Chi metodą pratimai yra lengvai išmokstami ir nesunkiai atliekami. Šiems pratimams nereikalinga speciali įranga, drabužiai ar avalynė, svarbu, kad nebūtų varžomi judesiai, todėl pratimai gali būti atliekami bet kuriuo metu ir bet kurioje vietoje. Juos gali atlikti riboto fizinio aktyvumo žmonės – sėdintys vėžimėliuose bei asmenys, atsigaunantys po traumų. Standartizuotos Tai Chi pratimų programos yra netinkamos sergantiems PL, nes kai kurie pratimai yra fiziškai sudėtingi net ir sveikiems, nepasiruošusiems žmonėms.
Šių pratimų tikslas PL pacientams yra pritaikyti ir integruoti sensomotorines funkcijas, pagerinti kūno laikysenos kontrolę, judėjimo strategijas, tobulinti eiseną ir judėjimo funkcijas, stiprinti apatinių galūnių raumenis ir padidinti judesių amplitudę.
Taigi, apibendrinant galima teigti, kad Tai Chi ir yra vienas iš alternatyvių gydymo metodų, kuriuo galima palengvinti PL sergančių žmonių fizinę ir emocinę būklę.

Ugnė Brusokaitė, LSMU IV kurso kineziterapijos studentė (Šaltinis: kauno.diena.lt , 2016.02.23)

Parkinsono liga yra lėtinė ir progresuojanti centrinės nervų sistemos liga. Ji, po Alzheimerio ligos, yra antra pagal sergamumo dažnį neurodegeneracinė liga. Man klinikinės praktikos metu nemažai laiko teko praleisti įvairiose Lietuvos gydymo įstaigose ir dirbti su Parkinsono liga sergančiais žmonėmis. Procedūrų metu teko taikyti įvairias kineziterapijos metodikas ir vertinti jų poveikį.

Nemažai daliai Parkinsono liga sergančių asmenų būna sutrikusi pusiausvyra, judesių koordinacija, taip pat būdingi ir emociniai pokyčiai, todėl pasidarė įdomu sužinoti, kokį poveikį galėtų turėti konkrečių kineziterapijos metodikų taikymas. Todėl, pasitarusi su savo baigiamojo darbo vadove Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) Reabilitacijos klinikos docente kineziterapeute Egle Lendraitiene, būtent su šia liga ir norėjau susieti savo baigiamojo darbo temą. Tuo tikslu kreipėmės į Kauno apskrities Parkinsono draugiją, kurios nariai Kauno Dainavos poliklinikos Jaunimo centre rengia susirinkimus ir įvairius užsiėmimus, kuruojant socialinei darbuotojai Brigitai Kimbrienei ir draugijos pirmininkui V.Tunaičiui. Ši draugiška bendruomenė noriai priėmė pasiūlymą dalyvauti mūsų trijų mėnesių trukmės tyrime. Labai nustebino šių žmonių nuoširdus iniciatyvumas, motyvacija, noras palaikyti savo fizinę būklę ir aktyvus dalyvavimas visuomeniniame gyvenime.

Beliko nuspręsti, kokią kineziterapijos metodiką taikyti. Pasidomėjus mokslinėse publikacijose aprašomais įvairiais gydymo metodais, sužinojau, kad toks metodas, kaip tai či, bandomas integruoti į kineziterapijos programas, gydant asmenis, sergančius Parkinsono liga. Pagrindiniais jos simptomais yra laikomi motoriniai sutrikimai – tremoras, bradikinezė ir rigidiškumas, tačiau ši liga sukelia daug nemotorinių sutrikimų. Tokių, kaip, pavyzdžiui, nerimas, depresija.

Taigi, tai či ir yra vienas iš alternatyvių gydymo metodų, kuriuo galima palengvinti Parkinsono liga sergančių žmonių fizinę ir emocinę būklę. Tai či yra tradicinis kinų kovos menas, kuriam būdingas plastiškas, lėtas ir tikslus judesių atlikimas. Jį vienija trys pagrindiniai komponentai: judėjimas, susitelkimas ir gilus kvėpavimas. Metodo esmė – serijos grakščių judesių, nuolat svorį perkeliant nuo vienos kojos ant kitos, keičiant judesio kryptį ir vietą. Lėtai ir ritmiškai atliekami svorio perkėlimo pratimai gerina pusiausvyrą, judesių koordinaciją ir emocinę būklę. Tai či yra mankšta kūnui, sielai ir protui. Po procedūros taikymo žmogus būna žvalus, energingas. Atliekant tai či, visos kūno dalys judėdamos darniai sąveikauja tarpusavyje ir padeda atsipalaiduoti, nuraminti mintis, gerinti kraujotaką, taisyti kūno laikyseną, sustiprinti imuninę sistemą ir vystyti vidinę energiją.

Tris mėnesius taikius kineziterpijos programą pagal tai či metodą, teko stebėti teigiamą šios metodikos poveikį asmenų, sergančių Parkinsono liga, pusiausvyrai, judesių koordinacijai ir emocinei būklei.

Nuotraukos Evaldo Šemioto

Taici_2 Taici_7 Taici Taici_1 Taici_3 Taici_4 Taici_5

Akivaizdi šiaurietiško ėjimo nauda – tai ne tik visų raumenų  mankšta, bet ir grynas oras, saulė, vėjas, gamta, sielai malonumas, kūnui sveikata.

Šiaurietiškas ėjimas

Šiaurietiškas ėjimas

Toks būtų glaustas  šiauliečių atsakymas į klausimą apie šiaurietiško ėjimo naudą. Nedrąsiai skinasi kelią  ši fizinės terapijos forma. Trikdo smalsuolių žvilgsniai?  Glumina pašaipios replikos?  Turėtume suprasti ir priprasti prie daugumos provincijos gyventojų  sulėtinto  tempo ir mąstymo. Ateis ir į mūsų gatvę šventė, tik tam reikia laiko.  Šiuo metu  Parkinsono draugijoje esame dvi šiaurietiško ėjimo entuziastės. Tikimės, kad mūsų pavyzdys patrauks kitus draugijos narius ir netrukus mūsų būrelis bus gausesnis. O dabar pagiriamasis žodis šiaurietiškam ėjimui.

Šiaurietiškas ėjimas turi begalę privalumų: nereikalauja daug investicijų, tinka bet kokio amžiaus žmonėms, technika nesunkiai įvaldoma, žingsniuoti galima bet kuriuo metų laiku, be to, sportuojama gryname ore.

Einant šiuo būdu, dirba per 90 proc. mūsų raumenų ir sudeginama apie 50 proc. daugiau kalorijų negu tokiu pat greičiu eitume be lazdų. Specialistų teigimu, šiaurietiškas ėjimas ne tik padeda įveikti nugaros skausmus, kovoti su antsvorio problemomis, turi teigiamą poveikį širdies darbui, bet ir gerina nervų bei imuninę sistemą. Vokietijoje šiaurietiško ėjimo mokymai  kompensuojami ligonių kasų.

Technika – nesudėtinga. Per dvi savaites galima pasiekti, kad nereikėtų kontroliuoti kiekvieno judesio, ir jau pajusti ėjimo teikiamą malonumą.

Šiaurietiškas ėjimas yra veiksmingas gydant kvėpavimo ir kraujotakos sutrikimus, stuburo, Parkinsono ir Alzheimerio ligas, osteoporozę.

Lazdų kaina priklauso nuo medžiagos, iš kurios jos pagamintos. Aliuminio lazdos yra pigesnės, tačiau sunkesnės, jų techniniai parametrai blogesni nei pagamintų iš anglies pluošto.

Lazdos universalios įvairioms dangoms – einant šaligatviu ar asfaltu, užmauti ant smaigalio skirtas specialus guminis “batukas”.

Paprastai lazdas rekomenduojama rinktis pagal ūgį, gamintojai tam reikalui pateikia proporcijų lenteles.

Rasma Zlatkuvienė

Geriausia mankšta sergant PL:

dviračio minimas,

nekontaktinis boksas,

irklavimas,

plaukimas,

barre pratimai,

pilates treniruotės,

Tai Chi,

vandens aerobika,

joga (tik jokiu būdu ne viršutinei kūno daliai, jei atlikta giluminė smegenų stimuliacija).

Taip pat puikiai tinka:

šokiai,

vaikščiojimas,

golfas.

Jei iki šiol nebuvote fiziškai aktyvus, pradėkite nuo trumpų treniruočiu ir palaipsniui jas ilginkite. Nepersistenkite, venkite sudėtingų pratimų, pratimų sukeliančių skausmą. Įsitikinkite, kad aplinka būtų saugi. Pavyzdžiui, treniruotis namuose, kai esate vienas, ne visuomet gali būti saugu: galite paslysti, užkliūti, susižeisti. Būkite atsakingi! Bet būtinai mankštinkitės, tik pasirinkite sau tinkamą būdą ir saugią aplinką!

imageJAV mokslininkai nustatė, kad dviračio mynimas vorele išlaikant pastovų greitį – 90 pedalų apsisukimų per minutę, gali žymiai sumažinti Parkinsono ligos simptomus, tokius kaip sąnarių sustingimą, nejudrumą, galūnių ir galvos virpėjimą. Šio efekto pasiekiama dėl paprasto dalyko – minant dviratį vorele, išlaikomas pastovus pedalų mynimo ritmas. Be to, žmogus pedalus mina greičiau važiuodamas dviračiu vorele nei mintų važiuodamas vienas. Remdamiesi šiomis išvadomis, JAV mokslininkai sukūrė terapijos metodą pavadintą „priverstinė mankšta“. Tokiai mankštai idealiai tinka MOTOmed aktyvių-pasyvių judesių treniruoklis VIVA 2 Parkinson, kurio dėka galima kasdien mankštintis, tam nereikia prižiūrinčio specialisto. Gerinama kraujotaka, metabolizmas, kvėpavimas ir širdies-kraujagyslių sistema. Pagerėjusi kraujotaka gerina deguonies ir maistingų medžiagų įsisvanimą smegenyse. Jei treniruotė trunka ilgiau nei 15 minučių, smegenyse išsiskiria laimės ir dopamino hormonai.

2015 m. kovo 3 d. Kauno apskrities Parkinsono draugijos nariai susitiko su UAB „Teida“ atstovais. Vyr.vadybininkas-kineziterapeutas Mantas Drukteinis pristatė priemones, kurios gali būti naudingos sergantiesiems Parkinsono liga.

Du pratimai pusiausvyrai, kurie sustiprins jūsų kojas, klubų ir šlaunų raumenis. Pusiausvyros treniruotės padės sumažinti kritimų riziką.
Pratimus pakartokite 3 kartus po 8-12 judesių, 2-3 kartus per savaitę. Labai svarbus jūsų saugumas.
Pirmam pratimui atlikti pasirinkite stabilią atramą, kuri nevirstų ir kurios galėtumėte laikytis (nebūtinai kėdę). Stovėkite tiesiai. Pratimą atlikite abiems kojoms.
Antram pratimui atlikti kėdę pastatykite prie sienos. Jei norite pratimą pasunkinti ant kėdės sėskitės taip, kad nesiremtumėte į atlošą. Kojų nesuglauskite, jos turi būti pečių plotyje.

Pratimų kompleksas sergantiems Parkinsono liga

Mankšta sergantiems pažengusia Parkinsono liga


 

Naujausi komentarai

Kviečiame jungtis prie grupės “Drebulė” facebook’e.

Kviečiame sergančiuosius, jų šeimų narius, medicinos specialistus ir visus, kuriems Parkinsono liga yra aktuali. Grupę galite rasti
  • LPLD FACEBOOK'O puslapyje.