Chirurginis gydymas

2016.03.16


 

Chirurginis gydymas. Gilioji smegenų stimuliacija (GSS)

A.Radziunas Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų gydytojas neurochirurgas Andrius Radžiūnas dalinasi funkcinės neurochirurgijos galvos smegenų chirurgijos skyriaus naujuoju tinklalapiu www.funkcineneurochirurgija.lt. Čia rasite informaciją aktualią ir sergantiesiems Parkinsono liga.


Parkinsono ligos gydymo giliąja smegenų elektrostimuliacija praktiniai aspektai.

Informacija ruošta 2011 m. vasario mėn.

J. Šidiškis. Ligonių atranka operacijoms,  indikacijos, kontraindikacijos. Pasiruošimas

Parkinsono liga sergantiems ligoniams yra stimuliuojami abiejų pusių pogumburiniai branduoliai, kurių pastovi elektrostimuliacija atitinkamais režimais koreguoja sutrikusią smegenų veiklą (neurodinamiką) ir šalina pagrindinius ligos simptomus.

Šis gydymo metodas tinka ligoniams, kuriems yra efektyvus gydymas levodopa preparatais (sinemetu, madoparu, nakomu, stalevo), bet, susirgimui progresuojant, jų poveikis darosi nepakankamas, arba ilgalaikio naudojimo pasėkoje vystosi gydymo vaistais komplikacijos, – medikamentinės diskinezijos, hiperkinezijos ir kt. Atrenkant ligonius operacijoms amžius nėra svarbiausias kriterijus, svarbiau yra bendra sveikatos būklė, ypač širdies – kraujagyslių sistemos. Atsižvelgiama į ligos stadiją.

Operacijos nedaromos esant žymiems psichikos sutrikimams.

Konsultacijoms dėl operacijos   atvykti į Kauno Klinikų Neurochirurgijos kliniką (Eivenių g.Nr 2) su vietos neurologo ar šeimos gydytojo siuntimu, suderinus vizitą su registratūra – tel.( 8-37) 326984, arba su neurochirurgu tel. (8-37) 326514.

A. Radžiūnas. Smegenų taikinių koordinačių nustatymas ir tikslinimas. Elektrostimuliacijos ir vaistų naudojimo reguliavimas

Operacijos atliekamos naudojant stereotaksinį metodą ir tam pritaikytą aparatą. Smegenų taikinių koordinatės  nustatomos atliekant smegenų magnetinio rezonanso tomografiją ir kompiuterinę tomografiją su uždėtu ir fiksuotu ant galvos stereotaksiniu rėmu. Smegenų taikinių koordinatės specialiomis programomis perkeliamos į rėmo koordinates ir pagal jas į taikinius įvedami mikroelektrodai per kuriuos atliekami taikinių neuronų (smegenų ląstelių) funkciniai užrašai ir bandomoji elektrostimuliacija. Šiais duomenimis tikslinamos taikinių koordinatės ir įvedami implantuojami elektrodai.

Gydomoji elektrostimuliacija paprastai pradedama po 2 – 3 savaičių po operacijos, pasibaigus operacijos sukeltai smegenų reakcijai. Stimuliacijos parametrus ir vaistų naudojimą reguliuoja specialų paruošimą turintis neurochirurgas arba neurologas.

K. Skauminas. Smegenų elektrodų ir elektrostimuliatoriaus implantavimo eiga ir chirurginiai ypatumai

Elektrodų įvedimas atliekamas vietinėje nejautroje, specialioje neurochirurginėje operacinėje stereotaksinį rėmą fiksavus prie operacinio stalo. Elektrodai įvedami per kaktines smegenų skiltis išgręžiant čia 14 mm skersmens angas kaukolėje abipus. Mikroelektrodų ir pastovių elektrodų įvedimas į taikinius yra atliekamas specialiu prietaisu pritvirtinamu prie stereotaksinio rėmo lanko. Įvesti į taikinius elektrodai yra fiksuojami dvigubu fiksatoriumi uždengiančiu išgręžtas angutes kaukolėje. Elektrodai yra sujungiami su laidais, kurie paode yra pravedami į poraktikaulinėje srityje implantuojamą elektrostimuliatorių. Šis yra implantuojamas bendrinėje nejautroje, atliekant 5 cm ilgio pjūvį  po apatiniu raktikaulio kraštu. Paodėje suformuojama atitinkamo dydžio kišenė elektrostimuliatoriui, prie kurio prijungus atvestus elektrodų laidus, pjūvis užsiuvamas.

Nėra komentarų

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.

Naujausi komentarai

Kviečiame jungtis prie grupės “Drebulė” facebook’e.

Kviečiame sergančiuosius, jų šeimų narius, medicinos specialistus ir visus, kuriems Parkinsono liga yra aktuali. Grupę galite rasti
 • LPLD FACEBOOK'O puslapyje.
 • 2018 m. gruodžio mėn.
  Pr A T K Pn Š S
  « Spa    
   12
  3456789
  10111213141516
  17181920212223
  24252627282930
  31