Reabilitacija

Kartu su medikais

Susirgus Parkinsono liga kiekvienas iš mūsų pažeidžiamas skirtingai, tačiau visiems yra būdingas bendras staigus ar lėtesnis fizinių, pažintinių, psichologinių, emocinių galimybių pasikeitimas.

Neišvengiama pagalba sergantiems Parkinsono liga – gyvenimą sauganti medicininė priežiūra ir intensyvi reabilitacija. Tai kelias į viltį. Lietuvos Parkinsono ligos draugija į viltį keliauja kartu su medikais.

Abromiškių reabilitacijos ligoninės medikai, stovėję prie draugijos įkūrimo ištakų, ir šiandien padeda tvirtai laikyti draugijos vairą. Sergantieji Parkinsono liga gydosi Birštone ir Druskininkuose, Palangoje ir Šventojoje, reabilitacijos skyriuose pagal gyvenamą vietą.

Bronė Dzenkauskienė, Alytaus skyrius

Norėtųsi, kad kiekvienas sergantis Parkinsono liga kartą metuose pasinaudotų intensyvia reabilitacija. Deja…

JŪSŲ ATSILIEPIMAI APIE REABILITACIJOS ĮSTAIGAS:

„Sveikatos oazė“ – tai Abromiškių reabilitacijos ligoninė, įsikūrusi prie Orio ežero, visai netoli miško. Gyvenimą sauganti medicininė priežiūra ir aktyvi reabilitacija čia besigydantiems žmonėms padeda atgauti ne tik fizines jėgas, bet ir emocinę pusiausvyrą.

Ko gali tikėtis į Abromiškių reabilitacijos ligoninę atvykę pacientai?

Gydymas ir reabilitacija Abromiškių reabilitacijos ligoninėje prasideda nuo visapusiškos paciento būklės diagnostikos. Abromiškių reabilitacijos ligoninė turi atskirą kineziterapijos skyrių, kas yra retenybė Lietuvos gydymo įstaigose. Pacientas gali pasirinkti, su kokiu specialistu nori dirbti, išsiaiškinami paciento pageidavimai. „Paciento noras – svarbiausia“, – sako ilgametis ligoninės kineziterapeutas Igoris  Georgijus Kozlovas.

Pirmiausia kalbama su pacientu, vėliau testuojama jo sveikatos būklė. Į Abromiškių reabilitacijos ligoninę atvykusiems pacientams sudaromas individualus gydymo planas. Kineziterapijos užsiėmimai vyksta sausumoje ir vandenyje, ergoterapijos ir psichoterapijos konsultacijos, atsižvelgiant į specialistų rekomendacijas, teikiamos individualiai kiekvienam pacientui.
Čia besigydančiųjų gydymo planas nuolat koreguojamas, o jį sudarant atsižvelgiama ne tik į siuntime nurodytą ligos diagnozę, bet kartu gydomos ir gretutinės ligos, išklausomi visi paciento sveikatos nusiskundimai. O motyvacija didėja jaučiant, kokių teigiamų rezultatų duoda taikomos reabilitacijos priemonės: grįžta raumenų jėga, judesių amplitudė, gražėja eisena. Nieko nedaryti – lengviausia. Taigi būtina motyvacija ir matomas rezultatas.

„Judėjimas gali pakeisti bet kurį vaistą, tačiau šie nepakeis judėjimo. Reiškia, judėjimas reikalingas visiems, skiriasi tik apimtys“, – sako prof. A.Kriščiūnas.

Abromiškių reabilitacijos ligoninėje pacientas ypač maloniai aptarnaujamas, užtikrinamos puikios sąlygos pacientams ne tik gydytis, bet ir ilsėtis. Tam puikiai pritaikyti kambariai, primenantys namų aplinką. Yra galimybė apsigyventi ir gauti procedūras netgi visiems šeimos nariams.

Man gydymas tikrai davė naudos. Kai atvažiavau į sanatoriją, jaučiausi prastai. Bet man buvo parinktos geros procedūros: masažai, vandens procedūros, fangoparafinas, individuali mankšta, psichogimnastika… Viskas taip patiko, kad nebenorėjau važiuoti namo (bijau kad namuose buities darbai ir kitoks gyvenimo  ritmas, pablogins mano savijautą vėl, kaip bus matysim vėliau). Gydytojas M.Šocas dabartinę mano sveikatą (savijautą) įvertino teigiamai, lyginant su buvusia atvykimo dieną.

Taigi, šiandien aš dėkoju mane gydžiusiam gydytojui Mindaugui Šocui, kuris nuoširdžiai ir profesionaliai padėjo atstatyti sveikatą parinkdamas man tinkamiausias procedūras, priderindamas vaistų dozes bei negailėdamas patarimų ateičiai. Didelis ačiū kinezeterapeutams, ypatingai Igoriui Georgijui Kozlovui, kuris patarė kaip geriau atlikti vieną ar kitą  pratimą, paaiškino kokius raumenis aš treniruoju ir kam to reikia. Dėkoju ir kitiems specialistams: Ingai Vyšniauskienei, Rokui Černiauskui, masažuotojai Aldonai Vičkačkienei, visam slaugytojų bei virtuvės darbuotojų būriui ir visam aptarnaujančiam personalui.

Su pagarba, Marytė Vengrienė, 2016 m.


Mielai pasidalinsiu savo patiirtimi, nes sanatorijoje buvau šį pavasarį ir įspūdžiai dar šviežūs. Pirmiausia prisipažinsiu, kad sanatorijoje buvau pirmąsyk ir daug ko nežinojau, neturiu su kuo palyginti, bet nepaisant didelio atstumo nuo namų pasirinkau Druskininkų ,,Eglę“, apipintą legendomis, ir nepasigailėjau, nors pradžia buvo sunki, bet visgi tos trys savaitės buvo puikios. Žinoma, ir dėl gegužės tyro oro, nepakartojamos gamtos. Bet apie viską nuo pradžių.
Procedūrų teko išbandyti beveik dvidešimt, per dieną septynios, laiko šiek tiek trūko pailsėti tarp jų, bet vėliau išmoksti susiplanuoji ir net hamake randi laiko pagulėti. Purvas, masažas, baseinas, perlinė vonia – būtina klasika,  nepamirškite patogių rūbų, nes ant šlapio kūno apsirengti sunku. Atgaivą ne tik stingstančioms rankoms, bet ir širdžiai radau ergonomikos ir mankštos kabinetuose (linkėjimai Jurgitai ir Živilei). Maloni relaksacija, deguonies kokteiliai. Gydytoja labai stengėsi padėti pagerinti būklę. Nors sveikata ryškiai nepagerėjo, dvasinė būsena ir nuotaika – labai, pagaliau vėl sublizgo akys.
Dar trys dalykai, dėl kurių džiaugiausi atvykusi į ,,Eglę“ – švediškas stalas, mineralinis vanduo, biblioteka su itin geromis knygomis. O kokia svarbi kambariokės draugija ir gydomoji gamtos galia! Rekomenduoju ir linkiu nors kartą pabūti rojuje – „Eglėje“.

Vida, 2016 m.


Papasakosiu jau senoką istoriją. Prieš beveik 2 metus apsidžiaugiau gavusi reabilitaciją. Kadangi buvo vasaros pradžia ir pajūryje buvo man brangūs žmonės, žinoma, kad pasirinkau taip parkinsoniukų apdainuotą Šventosios „Energetiką“. Tokia išgirta vieta, o dar ir savaitgalius galėsiu praleisti su artimaisiais – džiaugiausi.
Mano kelionė nuo namų iki Šventosios truko virš 3 valandų. Tiek pat užtrukau ir Energetike nuo atvykimo iki kol patekau į kambarį. Poste budinti b.p.slaugytoja (tikriausiai taip vadinasi, o kitaip sakant, sesutė) tvarkė ir visų naujai atvykusių dokumentus ir vykdė savo pareigas: tai pas sunkesnį ligonį nueit, tai kažkam vaistus paduot, suleist ir pan. Nežinau, ar taip visuomet, o gal buvo prasidėjęs atostogų metas ir trūko personalo, nes kažkas atostogavo.
Kai, sutvarkiusi dokumentus, sesutė „perdavė“ mane registratūrai, buvau taip pavargusi, kad vos laikiausi ant kojų. Jau buvo popietė, norėjau greičiau papulti į kambarį ir pailsėti. Dar prieš vykstant į „Energetiką“ buvau susisiekusi el. paštu ir teiravausi apie galimybę gauti vietą dviviečiame kambaryje. Man raštu patvirtino, kad vietą dviviečiame kambaryje gausiu. Tik tuo metu dirbusi registratorė nuvedė mane į keturvietį kambarį, man paaiškino, kad tuo metu laisvų dviviečių nebuvo. Štai taip! O tariausi iš anksto. Ši situacija turi tęsinį, bet neišsiplėsiu.
Esu dėkinga poste dirbusiai ir mane registravusiai sesutei, nes jos dėka (atvykau pirmą kartą ir nežinojau nieko apie čia dirbančius gydytojus) papuoliau pas nuostabią reabilitacijos gydytoją. Gaila, neprisimenu pavardės. Nedaviau jokių vokelių. Gydytoja savo pareigą atliko puikiai. Gal tik vienas pastebėjimas – negavau ergoterapijos (sergantieji supras). Nežinau kodėl. Bet girdėjau, kad Energetiko ergoterapijos kabinetas mažas. Tai gal nepakako vietos/laiko, nes buvo daug tokių, kuriems labiau jos reikia.
Gydytoja suderino su kineziterapeute dėl individualių (būdavo 2-3 žmonės) užsiėmimų. Kineziterapeutė dirbo puikiai. Tik man to nepakako – užsiėmimai po pietų, o man reikia pasimankštinti ir ryte. Užėjau pas ryte dirbusį kineziterapeutą ir pasiprašiau įleidžiama į salę. Kol jis vesdavo grupinius užsiėmimus, aš galėdavau daryti mankštą. Esu dėkinga „Energetiko“ kineziterapeutams. Tik gaila, kad makštų salė atrakinama po pusryčių. Būčiau labai norėjusi mankštintis jau prieš pusryčius.
Bet prieš pusryčius galima būdavo nueiti iki jūros, o ir pusryčiai tikrai nebuvo tokie sotūs, kad negalėtum po jų mankštintis. Kaip, beje, ir visas Energetiko maitinimas.
Tikiuosi, kad situacija jau pasikeitė.

P.M., 2016 m.

6 Komentarai

 1. INga INga
  2017-07-04    

  norėčiau sužinoti kiek kartų per metus gali būti skirta reabilitacija. ačiū

 2. DANUTĖ DANUTĖ
  2016-10-29    

  Norėčiau sužinoti apie reabilitacinį gydymą. Mūsų rajone yra nemažai NVO.
  Iš kai kurių bendrijų žmonės važiuoja net prie jūros. Yra pav.,kai siūloma net pašaliniams, ne „dega“ kelialapis.
  Aš esu Parkinsono bendrijos vadovė. Daugeliui mano žmonių tikrai reiktų reabilitacinio gydymo. Tačiau žmonės negauna tų kelialapių, kad ir į Šventąją. Mūsų bendrija dar jauna, nežinau kur kreiptis , medikai nelabai gali paaiškinti.
  Daugumai bendrijos narių į „drauges“ taisosi ir depresija.
  Patarkite, prašau, kur kreiptis, kad išsiaiškinti galėčiau dėl „Parkinsono liga sergančiųjų reabilitacinio gydymo?“

  • saulė saulė
   2016-11-01    

   p. Danute, siuntimo į medicininės reabilitacijos sveikatos priežiūros įstaigas tvarką reglamentuoja Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2008 m. sausio 17 d. Nr. V-50 įsakymas „Dėl medicininės reabilitacijos ir sanatorinio (antirecidyvinio) gydymo organizavimo“. Minėtame įsakyme nustatyta, kad dėl medicininės reabilitacijos skyrimo sprendžia pacientą gydantis gydytojas, vadovaudamasis fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojo konsultacijos išvada. Fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojas, įvertinęs paciento sveikatos būklę, esamą ligą, ligos sunkumo laipsnį, gretutines ligas, ir, vadovaudamasis medicininės reabilitacijos paslaugų teikimo specialiaisiais reikalavimais, sprendžia apie reabilitacinio gydymo tikslingumą ir gydymo rūšį.
   Taigi, visų pirma reikia kreiptis į šeimos gydytoją, kuris duos siuntimą pas fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytoją arba, esant poreikiui, pirmiausia nukreips pas neurologą.
   Informacijos apie medicininę reabilitaciją galite rasti ir skyriuje Teisinė informacija.
   Deja, ne Draugija dalina kelialapius į sanatorijas. Ir labai keista, kad medikai nepaaiškina 🙁

 3. rasma rasma
  2011-04-20    

  Pagal Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2008-01-17 įsakymą Nr. V-50 „Dėl medicininės reabilitacijos ir sanatorinio (antirecidyvinio) gydymo organizavimo“ medicininė reabilitacija ne priklauso, bet gali būti skiriama, įvertinus indikacijas, kontraindikacijas bei ligonio biosocialinių funkcijų sutrikimo arba ligos sunkumo laipsnį. Apie medicininės reabilitacijos paslaugų poreikį sprendžia gydantis gydytojas kartu su fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytoju.
  Minėtame įsakyme numatyta, kad sergant Parkinsono liga, ligoniams, kuriems yra nustatytas didelių specialiųjų poreikių lygis, gali būti skiriama reabilitacija II (iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto kompensuojamos ir gydymo, ir viešbučio, t.y. apgyvendinimo ir maitinimo, paslaugos), o ligoniams, kuriems nustatytas kitas poreikių lygis arba nenustutytas joks poreikių lygis,- ambulatorinė reabilitacija II (kompensuojamos gydymo išlaidos, o už apgyvendinimą ir maitinimą ligonis turi mokėti pats). Tik gydytojas kompetentingas nuspręsti ar reikalinga skirti medicininę reabilitaciją.
  Šį ir kitus SAM ministro įsakymus galima rasti http://www.sam.lt

 4. Asta Asta
  2011-04-17    

  norėčiau sužinoti ar priklauso reabilitacija sergančiam Parkinsono liga?
  Ačiū.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.

Naujausi komentarai

Kviečiame jungtis prie grupės „Drebulė“ facebook’e.

Kviečiame sergančiuosius, jų šeimų narius, medicinos specialistus ir visus, kuriems Parkinsono liga yra aktuali. Grupę galite rasti
 • LPLD FACEBOOK'O puslapyje.
 • 2018 m. liepos mėn.
  Pr A T K Pn Š S
  « Bal    
   1
  2345678
  9101112131415
  16171819202122
  23242526272829
  3031